Pierwsza niespodzianka na mistrzostwach - relacja z meczu Czechy - Austria

W meczu inaugurującym grupę A mistrzostw Europy w Danii, reprezentacja Austrii sprawiła pierwszą niespodziankę pokonując Czechów 30:20.

Michał Gałęzewski

W pierwszym spotkaniu grupy A zmierzyły się ze sobą reprezentacje Czech i Austrii. Nasi południowi sąsiedzi grają regularnie w mistrzostwach Europy - wzięli udział w siedmiu turniejach, jednak najwyższą lokatę zajęli w 1996 roku, kiedy okazali się szóstym zespołem Starego Kontynentu. Austria nie ma natomiast takiego doświadczenia w wielkich imprezach. Tylko raz zagrała w europejskim czempionacie - w 2010 roku, kiedy zajęła dziewiąte miejsce. W ciągu ostatnich dwudziestu lat tylko raz wzięła udział w mistrzostwach świata, a ostatni raz na igrzyskach olimpijskich pokazała się w... 1936 roku, kiedy zdobyła srebrny medal.

Spotkanie od pierwszych minut było wyrównane, jednak drobną przewagę uzyskali Czesi, którzy po bramce Miroslava Jurki prowadzili po dziesięciu minutach 5:3. Później jednak konsekwentnie przewagę budowali Austriacy. Zdobyli oni cztery bramki z rzędu i po trafieniu Paula Santosa z lewego skrzydła, prowadzili po 20 minutach 9:6.

Faworyzowani Czesi nie zdołali dostosować się do gry rywali i potrafili zdobywać tylko pojedyncze bramki podczas, gdy rozkręcająca się austriacka machina dominowała na boisku. Ostatecznie wynik pierwszej połowy ustalił Roland Schlinger, bramką z dziewięciu metrów. Obie drużyny schodziły na przerwę przy rezultacie 9:14, chociaż na sześć sekund przed gwizdkiem szansę na zmianę wyniku miał Filip Jicha - jego rzut obronił Nikola Marinovic, broniący w I połowie z 44-procentową skutecznością.

Od początku drugiej połowy przeważali Austriacy, którzy najpierw wyszli na prowadzenie różnicą siedmiu bramek, a następnie nawet dziesięciu. Czesi byli bezradni i nawet zmiany w obronie nie przynosiły jakichkolwiek rezultatów. Gdy bramkę na dwie minuty przed końcem zdobył Viktor Szilagyi, Austra prowadziła już 29:18. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 30:20 dla Austrii. Wynik ustalił Schlinger, bramką w ostatnich sekundach.

Czechy - Austria 20:30 (9:14)

Czechy: Stochl, Mrkva - Jicha 6, Horak 5, Sobol 4, Jurka 2, Kasal 2, Babak 1 oraz Becvar, Hrstka, Kubes, Mraz, Sindelar, Sklenak, Stehlik, Vanco.