LM: Pokaz siły FC Barcelony, Cervar znalazł sposób na PSG!

FC Barcelona nie miała litości dla Wacker Thun w meczu 2. kolejki Ligi Mistrzów. Finalista minionej edycji zaaplikował Szwajcarom aż 45 bramek! W hitowym pojedynku Metalurg Skopje pokonał PSG 28:26.

Paweł Nowakowski

Nie bez powodu konfrontacja FC Barcelony z Wacker Thun była nazywana starciem Dawida z Goliatem. Ekipa z Półwyspu Iberyjskiego to bowiem najbardziej utytułowany klub w historii piłki ręcznej, natomiast Szwajcarzy są absolutnym debiutantem w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Miało to swoje odzwierciedlenie na parkiecie. Podopieczni Xaviera Pascuala już do przerwy wypracowali okazałą zaliczkę siedmiu bramek, a pierwsze skrzypce rozgrywali pozyskani latem Nikola Karabatić i Kiril Lazarov.

Po zmianie stron finalista minionej edycji Champions League dosłownie Helwetów z powierzchni ziemi, drugie trzydzieści minut wygrywając 24:12, a w końcowym rozrachunku aż 45:26! Na listę strzelców oprócz bramkarzy Arpada Sterbika i Danijela Saricia nie wpisał się jedynie specjalista od defensywy, Viran Morros. Dla mistrzów Hiszpanii, którzy urządzili sobie ostry trening strzelecki to 15. w historii europejskich pucharów zwycięstwo w 17. bezpośrednim starciu ze szwajcarską drużyną.

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas.

Szlagierem sobotnich spotkań było starcie Metalurga Skopje z Paris Saint-Germain.
Na gorącym i niezwykle ciężkim terenie w stolicy Macedonii, naszpikowana gwiazdami światowego handballu ekipa prowadzona przez Philippe'a Gardenta musiała uznać wyższość ćwierćfinalisty z sezonu 2012/13, który musiał sobie radzić bez Filipa Mirkulovskiegp (absencja za czerwoną kartkę z meczu z Wacker Thun). Od pierwszych minut gospodarze nie pozwolili rozwinąć skrzydeł PSG, mającemu aspirację do Final Four. Koncertowe zawody rozgrywał 37-letni Renato Vugrinec - to właśnie 37-letni leworęczny Słoweniec ustalił wynik pierwszej połowy na 12:12, skutecznie egzekwując rzut karny.

Po zmianie stron napór gospodarzy rósł. Metalurg rozkręcał się z minuty na minutę, a gdy Naumce Mojsovski podwyższył na nieco ponad kwadrans przed końcem na 21:17 - hala imienia Borisa Trajkovskiego eksplodowała z radości. Zdenerwowany opiekun paryżan natychmiast poprosił o czas, po przerwie na żądanie w miejsce Patrica Annonaya do gry desygnując drugiego z bramkarzy, Jose Manuala Sierrę. Hiszpan świetnie wprowadził się w mecz. Francuzi zaczęli wyżej bronić i zdobywać stracony teren.

W 50. minucie na tablicy wyników po dwóch z rzędu trafieniach Fahrudina Melicia było 23:22 na korzyść PSG. To były jednak miłe złego początki dla paryskiego gwiazdozbioru. Trafnym posunięciem Lino Cervara było indywidualne pilnowanie Daniela Narcisse'a. Jak w transie w finalnych minutach bronił Darko Stanić, a w ofensywie nie do zatrzymania był Vugrinec. Kluczowe dla losów meczu okazało się ostatnie 120 sekund. Przy stanie 27:25 rzut karny zmarnował bezbłędny wcześniej na linii 7 metrów Mladen Bojinović (nieudana przerzutka), a chwilę później prawoskrzydłowy Goce Georgievski powiększył przewagę Metalurga. Przyjezdni już się nie podnieśli i ze Skopje wracają na tarczy. Paryski klub póki co rozczarowuje - wielkie gwiazdy handballu nie tworzą monolitu.

Zgodnie z oczekiwaniami Celje Pivovarna Lasko bezproblemowo pokonało rosyjski St. Petersburg w ostatnim sobotnim pojedynku. W zespole prowadzonym przez Vladana Maticia na wyróżnienie zasługuje tercet rozgrywających Nemanja Zelenović - Mate Lekai - Ivan Slisković, który łącznie zdobył 18 bramek.

Wyniki sobotnich spotkań 2. kolejki Ligi Mistrzów:

Grupa A Celje Pivovarna Lasko - St. Petersburg 29:22 (15:10) Najwięcej bramek: dla Celje - Nemanja Zelenović 7, Mate Lekai 6, Ivan Slisković 5; dla St. Petersburga - Igor Polyakov 5, Andrei Novoselov 4, Victor Kovalenko 3.

8 IFK Kristianstad 14 2 1 11 396:475 5

Grupa B Dunkerque HB - Orlen Wisła Płock 25:28 (13:15) Najwięcej bramek: dla Dunkierki - Pierre Soudry 7, Baptiste Butto 4; dla Wisły Płock - Valentin Ghionea 11, Petar Nenadić 6.

Grupa C
FC Barcelona - Wacker Thun 45:26 (21:14)
Najwięcej bramek: dla FC Barcelony - Nikola Karabatić, Kiril Lazarov - po 6, Martin Stranovsky 5; dla Wacker Thun - Luca Linder 7, Lukas Von Deschwanden 5.

Metalurg Skopje - Paris Saint-Germain 28:26 (12:12) Najwięcej bramek: dla Metalurga - Renato Vugrinec 9; dla PSG - Fahrudin Melić 5, Mladen Bojinović 4.