Vistal Łączpol bliżej złota! (wyniki)

W sobotę piłkarki ręczne rywalizujące o tytuł mistrza Polski rozegrały pierwsze spotkanie finałowe. Vistal Łączpol Gdynia pokonał KGHM Metraco Zagłębie Lubin i zrobił pierwszy krok w kierunku złotego medalu.

Sławomir Bromboszcz

Szczypiornistki KGHM Metraco Zagłębia Lubin zajęły 1. miejsce w rundzie zasadniczej, dlatego dwa pierwsze spotkania finałowe zaplanowano w Lubinie. W sobotnim meczu podopieczne Bożeny Karkut nie wykorzystały jednak atutu własnego parkietu. Spotkanie od początku nie układało się po myśli Miedziowych, inicjatywa od pierwszych minut należała do zespołu Gdyni. W 25 minucie Vistal Łączpol prowadził już 12:7. Do szatni gdynianki zeszły przy stanie 15:11. W drugiej połowie lubinianki starały się zniwelować przewagę rywalek. W 50 minucie mistrzynie Polski przegrywały "tylko" 26:28. Drużyna Thomasa Orneborga szybko odzyskała pewne prowadzenie i nie pozwoliła wydrzeć sobie cennego zwycięstwa 34:32. Drugie spotkanie rozegrane zostanie w niedzielę w Lubinie.

Piłkarki ręczne SPR-u Lublin, po wielu latach dominacji, w tym sezonie zdobędą co najwyżej brązowy medal. Zespół z Lubelszczyzny o krążek z najmniej szlachetnego kruszcu rywalizuje z Politechniką Koszalińską. Podopieczne Waldemara Szafulskiego w sobotnim spotkaniu musiały uznać wyższość SPR-u. W pierwszej połowie Akademiczki dzielnie dotrzymywały kroku rywalkom, przegrywając "tylko" 13:17. Po zmianie stron przewaga SPR-u była już niepodważalna, w 35 minucie gospodynie prowadziły 23:13. Zespół Edwarda Jankowskiego zwyciężył 40:21 i bliższy jest zakończenia rozgrywek na 3. miejscu. Drugie spotkanie rozegrane zostanie w niedzielę w Lublinie.

W spotkaniu drużyn rywalizujących o 5. miejsce KSS Kielce pokonał przed własną publicznością Ruch Chorzów. Podopieczne Zdzisława Wąsa nadawały ton rywalizacji od pierwszej do ostatniej minuty. Po kwadransie gry KSS prowadził już 9:4. Do szatni kielczanki zeszły prowadząc 16:10. Zanosiło się na prawdziwy pogrom Ruch. W drugiej połowie zespół Janusza Szymczyka nie pozwolił jednak rywalkom na powiększenie przewagi. W 55 minucie chorzowianki przegrywały różnicą "tylko" trzech bramek, jednak ostatecznie mecz zakończyły z bagażem pięciu trafień 25:30. Rewanż za tydzień w Chorzowie.

Więcej emocji dostarczy mecz zespołów walczących o 7. lokatę. W Piotrkowie Trybunalskim miejscowa Piotrcovia musiała uznać wyższość KPR-u Jelenia Góra. W pierwszej połowie zespoły toczyły niezwykle wyrównaną walkę, żadnej ze stron nie udało się wypracować znaczącego prowadzenia i po 30 minutach gry tablica wyników pokazywała rezultat remisowy 14:14. W drugiej części gry inicjatywę przejął KPR, który szybko odskoczył na 3-4 bramki. W 54 minucie jeleniogórzanki prowadziły 28:25, jednak ostateczne spotkanie zakończyły skromnym zwycięstwem 30:29. Rewanż za tydzień w Jeleniej Górze.

W pojedynku drużyn walczących o utrzymanie AZS AWF Gardinia Wrocław musiała podzielić się punktami Pogonią Baltica Szczecin. Przez pierwsze 20 minut spotkanie było niezwykle zacięte 6:6, później drużyna prowadzona przez Roberta Nowakowskiego zdołała wypracować kilkubramkowe prowadzenie i do szatni zeszła z zaliczką trzech trafień 14:11. W drugiej połowie inicjatywa w dalszym ciągu należała do szczecinianek, które w 55 prowadziły 24:23. Ostatecznie padł remis 26:26. Wynik ten nie miał już znaczenia dla układu tabeli. AZS AWF Gardinia Wrocław wystąpi w barażach o utrzymanie, natomiast Pogoń Baltica Szczecin opuszcza PGNiG Superligę.

KGHM Metraco Zagłębie Lubin - Vistal Łączpol Gdynia 32:34 (11:15)
Najwięcej bramek: dla KGHM - Joanna Obrusiewicz 9, Karolina Semeniuk-Olchawa 6, Kinga Byzdra 5, Kaja Załęczna 5, dla Vistalu - Patrycja Kulwińska 8,Loredana Mateescu 7, Katarzyna Karolina Siódmiak 6, Karolina Szwed 6, Katarzyna Duran 5.

SPR Lublin - AZS Politechnika Koszalińska 41:20 (17:13)
Najwięcej bramek: dla SPR - Ewa Wilczek i Małgorzata Stasiak po 6, Małgorzata Majerek 5 i Kristina Repelewska po 5, dla AZS - Joanna Dworaczyk 6, Tatiana Bilenia 4.

KSS Kielce - KPR Ruch Chorzów 30:25 (16:10)
Najwięcej bramek: dla KSS - Kamila Skrzyniarz i Stefka Agowa po 7, Kinga Lalewicz 6, Marta Rosińska 4, dla Ruchu - Kinga Polenz 10, Karolina Jasinowska, Natalia Lanuszy i Kamila Rzeszutek po 4.

Piotrcovia Piotrków Trybunalski - KPR Jelenia Góra  29:30 (14:14)
Najwięcej bramek: dla Piotrcovii - Agata Wypych 8, Jewgienia Knoros 5, dla KPR - Małgorzata Buklarewicz 6, Joanna Załoga i Anna Fursewicz po 5.

AZS AWF Gardinia Wrocław - SPR Pogoń Baltica Szczecin 26:26 (11:14)