Liga Mistrzyń tylko w strefie marzeń - relacja z meczu KGHM Metraco Zagłębie Lubin - Buxtehuder SV

Drużyna mistrzyń Polski KGHM Metraco Zagłębie Lubin po niezwykle wyrównanym i obfitującym w dużą dawkę emocji spotkaniu półfinałowym w turnieju kwalifikacyjnym do Ligi Mistrzyń uległa niemieckiej ekipie Buxtehuder SV 26:27 i straciła szansę na awans do fazy grupowej Champions League.

Sabina Szydłowska

Po zdobyciu debiutanckiej złotej korony na ligowych parkietach PGNiG Superligi Kobiet w minionym sezonie przed szczypiornistkami Zagłębia Lubin otworzyła się szansa gry w Champions League. Jednak, aby trafić do europejskiej elity Miedziowe musiały pozytywnie przebrnąć przez turniej eliminacyjny. Lubinianki otrzymując prawo organizacji imprezy, nie mogą rywalizować na własnym parkiecie. Ze względu na brak w Lubinie odpowiedniego obiektu, który spełniałyby europejskie standardy, turniej w rozgrywany jest w hali im. Ryszarda Matuszaka w Głogowie.

Sobotnim półfinałowym rywalem Zagłębia była drużyna na co dzień występująca w Bundeslidze - Buxtehuder SV, która w poprzednim sezonie triumfowała w rozgrywkach Challenge Cup, a w rodzimej lidze uplasowała się na trzeciej pozycji.

Mistrzynie Polski spotkania z niemiecką ekipą nie rozpoczęły najlepiej. Po pierwszych 5 minutach przegrywały już 1:5 i szkoleniowiec Bożena Karkut poprosiła o czas dla swojej drużyny. Uwagi trenerki podziałały na zespół mobilizująco, bowiem Miedziowe szybko doprowadziły w 10 minucie do remisu 5:5. Od tego momentu pojedynek przybrał bardzo wyrównany przebieg. Dopiero w końcowych minutach pierwszej odsłony lubinianki wykorzystując błędy przeciwniczek zdołały wypracować 2-bramkowe prowadzenie i z wynikiem 13:11 schodziły na przerwę.

Druga połowa to dalsza bardzo zacięta walka na parkiecie, czego efektem było to, iż najczęstszym wynikiem, który pojawiał się na tablicy świetnej był remis, co zapowiadało emocjonującą końcówkę spotkania. W ostatniej minucie po faulu w obronie Miedziowych para sędziowska podyktowała dla niemieckiej drużyny rzut karny, który został zamieniony na bramkę na wagę zwycięstwa. Lubinianki miały jeszcze kilkanaście sekund na doprowadzenie do dogrywki, jednak piłka już nie zdołała wpaść do bramki rywalek.

Szczypiornistki z Lubina zaprzepaściły swoją szansę na historyczny awans do europejskiej elity i w niedzielę zmierzą się z portugalskim zespołem Gil Eanes Lagos w meczu o trzecie miejsce w turnieju, którego stawką będzie udział w Pucharze Zdobywców Pucharów. W finałowym starciu o przepustkę do fazy grupowej Champions League rywalizować będą niemiecki Buxtehuder SV i węgierski DVSC Forum Debreczyn.

KGHM Metraco Zagłębie Lubin - Buxtehuder SV 26:27 (13:11)

KGHM Metraco Zagłębie Lubin: Tsvirko, Maliczkiewicz - Byzdra 8, Semeniuk-Olchawa 5, Załęczna 5, Pielesz 4, Obrusiewicz 3, Migała 1, Jochymek , Jelic, Pałgan