Stal i AZS AWF w ekstraklasie, czas na baraże - podsumowanie 22. kolejki I ligi mężczyzn

Za nami kończąca sezon I ligi mężczyzn 22. kolejka spotkań. Tym razem nie byliśmy świadkami sensacyjnych rozstrzygnięć, swoje mecze pewnie wygrały wszystkie zespoły z czołówki. W jedynym spotkaniu o stawkę Gwardia Opole pokonała ChKS Łódź i zapewniła sobie pewne utrzymanie w I lidze.

Sławomir Bromboszcz

W grupie A awans do ekstraklasy fetowali piłkarze ręczni AZS AWF Gorzów Wielkopolski, którzy końcowy sukces umilili swoim sympatykom efektownym zwycięstwem nad SMS-em Gdańsk. Akademicy po roku przerwy wracają do najwyższej klasy rozgrywek. Działaczy klubu z województwa Lubuskiego w letnim okresie czeka trudne zadanie zbudowania mocnej drużyny, która będzie w stanie skutecznie walczyć o utrzymanie w ekstraklasie. Do bram elity pukają piłkarze ręczni Sokoła Kościerzyna, którzy swoją dobrą formę potwierdzili w pojedynku z AZS UZ Zielona Góra. Barażowe spotkania z Siódemką Miedzią Legnica na pewno dostarczą więcej emocji.

Sezon udanie zakończyły również inne zespoły z czołówki, jednak zwycięstwa nie przyszły im już tak łatwo. Piłkarze ręczni Juranda Ciechanów musieli się sporo namęczyć, aby wywalczyć punkty w Poznaniu. Wojskowi wysoko zawiesili poprzeczkę ciechanowianom, prowadząc po pierwszej połowie dwoma bramkami. W drugiej części gry szalę zwycięstwa na swoją korzyść zdołali przechylić goście, odnosząc prestiżowe zwycięstwo. Identyczny przebieg miało spotkanie Energetyka Gryfino z Ostrovią Ostrów Wielkopolski.

W Warszawie z dobrej strony przed barażowymi spotkaniami u utrzymanie w I lidze pokazali się piłkarze ręczni AZS AWF, którzy pomimo niekorzystnego wyniku do przerwy zdołali pokonać młodych zawodników Wisły II Płock. Mniej szczęścia miał drugi zespół ze stolicy, Zepter AZS UW Warszawa. Akademicy ulegli w Elblągu tamtejszemu Techtransowi, zdecydowanie ustępując rywalom. Beniaminek w przyszłym sezonie ponownie występować będzie w rozgrywkach II ligi.

W grupie B do najciekawszego spotkania doszło w Łodzi, gdzie w bezpośrednim meczu zmierzyły się dwie drużyny walczące o uniknięcie gry w barażu o utrzymanie w I lidze. Dość niespodziewanie to piłkarze ręczni Gwardii Opole od początku zawodów nadawali ton rywalizacji, prowadząc już po pierwszej połowie pięcioma bramkami. W drugiej części zawodów obraz gry nie uległ zmianie i to podopieczni Marka Jagielskiego cieszyli się z dwóch punktów i pewnego utrzymania na zapleczu ekstraklasy. Łodzian czeka barażowa batalia o pozostanie w gronie pierwszoligowców.

Zgodnie z planem kolejne zwycięstwa odniosły najlepsze zespoły ligi. Szczypiorniści BRW Stali Mielec pokonali przed własną publicznością MTS Chrzanów. Było to już 22 zwycięstwo podopiecznych Ryszarda Skutnika, którzy sezon zakończyli z kompletem 44 punktów! W ekstraklasie o zdobycze punktowe będzie zdecydowanie trudniej. Na rywalizację w gronie najlepszych drużyn w Polsce liczą również zawodnicy Siódemki Miedzi Legnica, którzy przed barażową rywalizacją oszczędzają siły. Nie może zatem dziwić ich skromne zwycięstwo nad BKS-em Stalprodukt Bochnia.

Z rozgrywkami I ligi miłym akcentem nie udało się pożegnać spadkowiczom. Piłkarze ręczni AZS AWF Biała Podlaska wysoko ulegli u siebie Olimpii Piekary Śląskie. Szczypiorniści Wisły Sandomierz nie sprostali natomiast ASPR-owi Zawadzkie. W rozegranym awansem spotkaniu KSSPR Końskie pokonał na wyjeździe Politechnikę Radomską.

Grupa A - 22. kolejka
KS Energetyk Gryfino - KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. 29:33 (16:14)
KS Techtrans Elbląg - KS AZS UW Warszawa 31:25 (16:13)
WKS Grunwald Poznań - MKS Jurand Ciechanów 23:26 (13:11)
KS AZS AWF Gorzów Wlkp. - NLO SMS Gdańsk 44:27 (22:14)
KS Sokół Kościerzyna - KS AZS UZ Zielona Góra 33:23 (15:9)
KS AZS AWF Warszawa - Wisła II Płock 26:21 (10:12)

12 Energetyk Gryfino 22 3 3 16 600:661 9

Grupa B - 22. kolejka ChKS Łódź - KS Gwardia Opole 21:26 (10:15) KŚ AZS Politechnika Radomska - KSSPR Końskie 23:32 (13:14) SPR Wisła Sandomierz - ASPR Zawadzkie 29:31 (12:15) SPR BRW Stal Mielec - MTS Chrzanów 38:30 (22:12) MKS Siódemka Miedź Legnica - BKS Bochnia 31:27 (15:13) KŚ AZS AWF Biała Podlaska - GKS Olimpia Piekary Śl. 26:35 (12:15)