PP: "Powrót Króla"! Zjawiński dał awans Pasom - relacja z meczu Dolcan Ząbki - Cracovia

Po pełnym emocji spotkaniu 1/16 finału Pucharu Polski Cracovia pokonała na wyjeździe Dolcan Ząbki 3:2. Dwie bramki dla Pasów zdobył były gracz Dolcanu, Dariusz Zjawiński.

Maciej Kmita
Trener Cracovii Jacek Zieliński zapowiadał, że poważnie potraktuje pucharowy pojedynek z I-ligowcem, ale w wyjściowej "11" dokonał aż sześciu zmian względem ostatniego ligowego meczu z Piastem Gliwice (1:2). Szansę debiutu w barwach Pasów otrzymał Grzegorz Sandomierski, a oprócz niego z ławki podnieśli się też Deleu, Bartosz Rymaniak, Krzysztof Szewczyk, Bartosz Kapustka i Dariusz Zjawiński. Dolcan wystąpił natomiast w składzie zbliżonym do tego, w którym grał w dwóch pierwszych ligowych spotkaniach z Pogonią Siedlce (4:0) i Miedzią Legnica (1:1).
Jeszcze wszyscy kibice nie rozsiedli się na krzesełkach, a Pasy już prowadziły 1:0. W 16. sekundzie gry Zjawiński uruchomił na prawym skrzydle Jakuba Wójcickiego, który spod linii końcowej wycofał piłkę do nadbiegającego Kapustki, a ten pewnym strzałem pokonał Mateusza Kryczkę.

Riposta gospodarzy była jednak błyskawiczna i już w 2. minucie Sandomierskiego do kapitulacji zmusił Damian Świerblewski. W 26. minucie natomiast Dolcan prowadził już 2:1 za sprawą Szymona Matuszka, który trafił do bramki Cracovii głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i zgraniu piłki przez Szymona Sawalę.

Po zmianie stron ekipa Dariusza Dźwigały znów dała się zaskoczyć. W 47. minucie po centrze Kapustki do wyrównania doprowadził Zjawiński. 29-letni napastnik Cracovii przypomniał się tym samym kibicom Dolcanu - w końcu w latach 2012-2014 bronił barw ich klubu, zdobywając dla niego 27 bramek w 54 występach. Pod Wawel przeniósł się latem 2014 roku w glorii świeżo upieczonego króla strzelców I ligi.

Jak widać, stadion Dolcanu "Zjawie" służy, bowiem w 67. minucie po raz kolejny trafił do siatki rywali, gdy na raty wykończył szybką kontrę Pasów. Jego pierwszy strzał Kryczka zdołał obronić, ale napastnik Cracovii otrzymał od losu drugą szansę i tym razem się już nie pomylił.

Zjawiński nie schodził jednak z boiska jak bohater. W 88. minucie obejrzał czerwoną kartkę za faul na Piotrze Petaszu, a trzy minuty później z czerwoną kartką z boiska wyleciał sam Petasz i oba zespoły kończyły mecz w "10".

W następnej rundzie rozgrywek, która odbędzie się 23 września, Cracovia zmierzy się ze zwycięzcą pary Wigry Suwałki - GKS Katowice.

Dolcan Ząbki - Cracovia 2:3 (2:1)
0:1 - Kapustka 1'
1:1 - Świerblewski 2'
2:1 - Matuszek 26'
2:2 - Zjawiński 47'
2:3 - Zjawiński 67'

Dolcan: Mateusz Kryczka - Damian Jakubik, Piotr Klepczarek, Szymon Sawala, Piotr Petasz - Paweł Tarnowski (67' Aleksander Jagiełło), Szymon Matuszek, Antonio Calderon, Damian Kądzior, Damian Świerblewski (53' Michał Bajdur) - Daniel Gołębiewski (75' Marcin Krzywicki).

Cracovia: Grzegorz Sandomierski (46' Krystian Stępniowski) - Deleu, Bartosz Rymaniak, Piotr Polczak, Hubert Wołąkiewicz - Marcin Budziński, Miroslav Covilo (67' Mateusz Cetnarski) - Jakub Wójcicki, Bartosz Kapustka, Krzysztof Szewczyk (46' Deniss Rakels) - Dariusz Zjawiński.

Sędzia: Piotr Irdzik (Poznań).

Żółte kartki: Petasz (Dolcan) oraz Wołąkiewicz, Deleu, Cetnarski, Budziński (Cracovia).

Czerwone kartki: Petasz /90' za drugą żółtą/ (Dolcan) oraz Zjawiński /88' za faul (Cracovia).