Robert Pich pechem Pogoni - relacja z meczu Pogoń Szczecin - Śląsk Wrocław

Podział punktów w pierwszym meczu sezonu w Szczecinie. Pogoń długo pracowała na gola. Kiedy w końcu go zdobyła pozwoliła Śląskowi Wrocław szybko odrobić stratę.

- W sporcie jeżeli ruszyłeś i popchnąłeś wagon, to musisz pchać dalej, bo jeśli się zatrzymasz, to będzie potrzebne dużo sił, by znów ruszyć - przypomniał Czesław Michniewicz, którego podopieczni niespodziewanie wygrali na inaugurację z Lechem Poznań. Pogoń Szczecin liczyła nie tylko na kontynuację, ale też na powtórkę - zeszłorocznego zwycięstwa ze Śląskiem Wrocław 4:1. Data ta sama - 26 lipca.
Michniewicz nie kusił losu i dokonał tylko jedną, wymuszoną zmianę w składzie – Patryk Małecki zastąpił kontuzjowanego Takafumiego Akahoshiego. Na więcej roszad zdecydował się Tadeusz Pawłowski, którego drużyna miała ostatnio znacznie bardziej napięty kalendarz. Zgranie wygrało początkowo ze świeżą krwią i kwadrans otwierający widowisko należał niepodzielnie do szczecinian.

Pogoń nie udokumentowała jednak przewagi golem. Adam Frączczak oddał sytuacyjne uderzenie w poprzeczkę po rzucie rożnym, a Karol Danielak nadział się na interwencję Mariusza Pawełka. Bramkarz Śląska spisywał się bardzo pewnie, królował na przedpolu, a środkowi obrońcy wyłączali do czasu Łukasza Zwolińskiego. Jeden z nich, Piotr Celeban, zgodnie z przewidywaniami został przyjęty bardzo cierpko w Szczecinie.

Przyjezdni przeczekali kwadrans i również przystąpili do ataku. Szczególnie aktywny był Mateusz Machaj. Strzelał gdy tylko miał piłkę pod nogami i kilkakrotnie zatrudnił Dawida Kudłę. Bramkarz Pogoni nie popełnił błędu w pierwszej połowie i zakończyła się wynikiem bezbramkowym.

Portowcy dodatkowo pobudzili się w szatni i tym razem doczekali się gola w kwadransie otwierającym połowę. Jeszcze w 54. minucie Zwoliński trafił w słupek, ale cztery minuty później młody napastnik zdobył swoją, drugą bramkę w sezonie. "Zwolak" obrócił się z futbolówką po wrzucie z autu i pokarał Pawełka płaskim strzałem po długim rogu.

Wiele wskazywało, że Pogoń wygra drugi mecz w sezonie. Tym bardziej, że goście z trudem zbierali się do gonienia wyniku. Tak się jednak nie stało. Śląsk Wrocław miał przebłysk futbolu rodem z Copacabany w 72. minucie. Podopieczni Tadeusza Pawłowskiego rozegrali kombinacyjną akcję pod polem karnym. W końcu Flavio Paixao zagrał piłkę za plecy obrońców do Roberta Picha. Temu pozostało płaskim strzałem pokonać statystującego Kudłę.

Piłkarze Pogoni i Śląska zremisowali pierwszy raz w sezonie. Nadal wyżej w tabeli będą szczecinianie, natomiast również goście mają powód do małego zadowolenia - przełamali się po dwóch porażkach. Pogoń Szczecin - Śląsk Wrocław 1:1 (0:0) 1:0 - Łukasz Zwoliński 58' 1:1 - Robert Pich 72' Składy:

Pogoń: Kudła 6* - Frączczak 5, Fojut 6, Czerwiński 6, Nunes 5 - Matras 7, Murawski 6 - Danielak 6, Małecki 6 (64' Przybecki 4), Lewandowski 4 (46' Murayama 3) - Zwoliński 7.

Śląsk: Pawełek 7 - Dankowski 6 (74' Gecov**), Celeban 5, Kokoszka 6, Pawelec 6 - Hateley 7, Hołota 6 - Pich 8 (75' Grajciar), Machaj 7 (57' Kiełb 4), Paixao 6 - Biliński 3.

Żółte kartki: Danielak (Pogoń) oraz Machaj (Śląsk).

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock).

Widzów: 8658.

* - oceny piłkarzy: skala 1-10 (wyjściowa 6) ** - grał zbyt krótko