Cracovia pokonała bezzębną Lechię - relacja z meczu Lechia Gdańsk - Cracovia

Lechia Gdańsk, która przez ostatnich 20 minut grała bez nominalnego napastnika przegrała z Cracovią 0:1. Bramkę na wagę zwycięstwa jeszcze w pierwszej połowie zdobył Piotr Polczak.

Michał Gałęzewski
Obie drużyny przystępowały do sezonu z podniesionymi głowami. Cracovia co prawda w poprzednich rozgrywkach trafiła do grupy spadkowej, jednak nie przegrała w niej meczu i pewnie zajęła dziewiąte miejsce. Lechia po zajęciu piątej lokaty uzupełniła skład perspektywicznymi piłkarzami i w Gdańsku mówi się głośno o europejskich pucharach.
Od samego początku spotkania inaugurującego Ekstraklasę w Gdańsku do głosu doszli gospodarze. Szczególnie aktywni pod polem karnym Krzysztofa Pilarza byli Sebastian Mila i Adam Buksa, jednak Lechii zdecydowanie brakowało pomysłu na wykończenie akcji. Cracovia w pierwszej fazie spotkania ani razu nie zagroziła bramce biało-zielonych.

Gdy wydawało się, że bramka dla ekipy z PGE Areny Gdańsk wisi w powietrzu, znakomitą akcję przeprowadziły Pasy. W 27. minucie spotkania Mateusz Cetnarski wrzucił futbolówkę w pole karne. Piłkę głową przedłużył Deniss Rakels, a gola głową strzelił niepilnowany Piotr Polczak.

Gol dla Pasów zdecydowanie podciął skrzydła Lechii Gdańsk, która do przerwy praktycznie nie stworzyła zagrożenia pod polem karnym Cracovii. Dobrze grali obrońcy klubu z Małopolski, a najlepszą szansę na wyrównanie miał Bruno Nazario. Przeprowadził w 38. minucie akcję indywidualną lewym skrzydłem, wbiegł na środek i minimalnie chybił strzelając z osiemnastu metrów. Na przerwę goście schodzili z jednobramkowym zapasem.

Po zmianie stron Lechia Gdańsk starała się atakować, jednak dzięki dobrej grze zawodników odpowiedzialnych za destrukcję w Cracovii, podopieczni Jerzego Brzęczka nie potrafili dojść do bramki Pilarza.

W piątek do składu gdańskiego klubu oficjalnie dołączył Grzegorz Kuświk, jednak nie był jeszcze w składzie biało-zielonych na mecz z Cracovią. Jedyny napastnik gdańszczan w osiemnastce meczowej - Adam Buksa w środku drugiej połowy zaczął łapać skurcze i w 72. minucie spotkania zmienił go boczny obrońca - Nikola Leković.

Gdańszczanie posiadali piłkę przez większość czasu, jednak nie mając na boisku choćby jednego nominalnego napastnika, brakowało im koncepcji na grę w ataku. Z biegiem czasu narastała nerwowość w atakach Lechii. Po zespołowej akcji szansę na zdobycie gola na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry miał Maciej Makuszewski, jednak nie przebił się ze swoim strzałem przez dwóch obrońców Pasów. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wygraną podopiecznych Jacka Zielińskiego, którzy kontynuują znakomitą serię, którą rozpoczęli na wiosnę.