Koncert Białej Gwiazdy! Wisła stłamsiła Górnika - relacja z meczu Wisła Kraków - Górnik Zabrze

W trzecim sobotnim meczu 31. kolejki T-ME Wisła Kraków wygrała z Górnikiem Zabrze 4:1, choć przegrywała już 0:1. To pierwsze zwycięstwo Białej Gwiazdy z Górnikiem przy Reymonta od 2009 roku.

Maciej Kmita
Podopieczni Kazimierza Moskala i Roberta Warzychy przystąpili do spotkania, znając wyniki innych drużyn z grupy mistrzowskiej. Zwłaszcza remis Jagiellonii ze Śląskiem mógł zadziałać na wyobraźnię krakowian i zabrzan, bowiem wygrana przy Reymonta 22 umożliwiała zwycięzcy doskok do ligowego podium. Szansę wykorzystała Biała Gwiazda, która ma teraz tylko jeden punkt straty do okupujących 3. miejsce białostoczan.
Mecz rozpoczął się od trzęsienia ziemi. Już w 3. minucie Mariusz Magiera przedarł się na lewym skrzydle pod linię końcową i dośrodkował piłkę przed bramkę Wisły do pozostawionego bez opieki Romana Gergela, a ten strzałem prosto z powietrza pokonał Michała Buchalika. Odpowiedź gospodarzy była natychmiastowa - nie minęło 120 sekund, a Dariusz Dudka wstrzelił piłkę w pole karne zabrzan, tam opanował ją Rafał Boguski i uderzeniem z półobrotu zaskoczył Pavelsa Steinborsa. Po chwili Biała Gwiazda była bliska objęcia prowadzenia, ale po centrze Łukasza Garguły z rzutu rożnego Arkadiusz Głowacki zagłówkował tuż obok bramki Górnika.

Po intensywnym początku do końca I połowy tempo meczu było już niskie. Wisła nie popełniła błędu z poprzedniego, rozegranego 10 kwietnia pojedynku z Górnikiem, kiedy nie potrafiła przejąć kontroli nad spotkaniem i zabrzanie zdominowali ich w Krakowie, jak żaden inny zespół. Jednym z powodów była wówczas absencja pauzującego za kartki Semira Stilicia, którego w wyjściowym składzie Wisły z powodu kontuzji zabrakło także i teraz. Tym razem jednak to krakowianie kontrolowali grę, choć wypracowanej przewagi nie potrafili zamienić na sytuacje podbramkowe. Przed polem karnym rywali brakowało im właśnie błysku i pomysłu Stilicia, który jednym zagraniem potrafi rozerwać każdą defensywę T-ME.

W przerwie bośniacki pomocnik intensywnie się rozgrzewał, ale po zmianie stron nie pojawił się na boisku. Tymczasem nie wszyscy kibice zdążyli wrócić na swoje miejsca, a Wisła prowadziła już 2:1. W 17. sekundzie II połowy Maciej Jankowski strzelił piłkę w pole bramkowe Górnika, tam przejął ją Łukasz Garguła i z najbliższej odległości wepchnął ją do siatki gości. Po chwili drużyna Kazimierza Moskala wyprowadziła kolejny cios. Po podaniu od "Jankesa" Łukasz Burliga znalazł się z piłką w polu karnym Górnika, jednym zwodem uwolnił się spod opieki obrońcy i pokonał Steinborsa klasowym uderzeniem w kierunku dalszego rogu.

Stilić pojawił się na boisku w 62. minucie i już przy trzecim kontakcie z piłką zanotował asystę przy golu Pawła Brożka, gdy po krótko rozegranym rzucie rożnym dośrodkował piłkę na wysokość dalszego słupka bramki Górnika, a stamtąd Brożek głową posłał ją do siatki gości. Dla Stilicia to już 13. asysta w sezonie, a "Brozio" w ten sposób strzelił swojego 15. gola w T-ME i dołączył do Kamila Wilczka z Piasta Gliwice na szczycie klasyfikacji strzelców. Pięć bramek Brożek zdobył właśnie z podań Stilicia.

Przy wyniku 1:4 Górnik nie zamierzał złożyć broni i w 68. minucie Buchalik w tylko sobie wiadomy sposób obronił "główkę" Wojciecha Łuczaka z pięciu metrów, ale na więcej zabrzan nie było już stać. To pierwsza porażka Górnika przy Reymonta 22 od 2009 roku. Od powrotu do T-ME w 2010 roku aż do teraz zabrzanie nie przegrali z Wisłą w Krakowie (4-2-0). Wisła Kraków - Górnik Zabrze 4:1 (1:1) 0:1 - Gergel 3' 1:1 - Boguski 5' 2:1 - Garguła 46' 3:1 - Burliga 50' 4:1 - Brożek 66'

Wisła: Michał Buchalik - Boban Jović, Arkadiusz Głowacki, Maciej Sadlok, Łukasz Burliga - Dariusz Dudka, Maciej Jankowski (88'Ostoja Stjepanović), Rafał Boguski (81' Jean Barrientos), Łukasz Garguła, Donald Guerrier (62' Semir Stilić) - Paweł Brożek.

Górnik: Pavels Steinbors - Adam Danch, Ołeksandr Szeweluchin, Mariusz Magiera - Roman Gergel, Rafał Kurzawa, Erik Grendel, Bartosz Iwan (60' Wojciech Łuczak), Łukasz Madej (82' Mariusz Przybylski), Rafał Kosznik - Szymon Skrzypczak (60' Armin Cerimagić).

Sędzia: Marcin Borski (Warszawa).

Widzów: 8724.