Biała Gwiazda już w grupie mistrzowskiej - relacja z meczu Wisła Kraków - Korona Kielce

W meczu kończącym 29. kolejkę T-ME Wisła Kraków pokonała Koronę Kielce, dzięki czemu wskoczyła na 4. miejsce w tabeli i zapewniła sobie awans do grupy mistrzowskiej po sezonie zasadniczym.

Maciej Kmita
Wyniki innych spotkań 29. kolejki spowodowały, że wobec porażki przy Reymonta 22 Korona straciła szanse na awans do pierwszej "8" i w fazie finałowej złocisto-krwiści będą uwikłanie w walkę o utrzymanie w T-ME. Ulegając Wiśle, kielczanie stracili też miano niepokonanej w 2015 roku drużyny w T-ME i tym samym nie ma już w lidze zespołu, który nie przegrałby meczu po zimowej przerwie.
To drugie wiosenne zwycięstwo Wisły i drugie odniesione przez krakowian pod wodzą Kazimierza Moskala, za kadencji którego Biała Gwiazda jeszcze nie doznała porażki. 48-letni szkoleniowiec w szóstym meczu postawił na szóstą "11" - po raz trzeci z rzędu nie mógł skorzystać z kontuzjowanego Richarda Guzmicsa, ale tym razem sam odsunął od składu Alan Uryga, który pierwszy raz w sezonie usiadł na ławce. Pierwszy od lutego występ w wyjściowym składzie zaliczył za to Maciej Jankowski.

Na zakończenie wyrównanego pierwszego kwadransa Korona stworzyła sobie pierwszą okazję bramkową. Po centrze Golańskiego z rzutu wolnego Radek Dejmek wygrał pojedynek powietrzny z wiślakami, ale jego "główkę" w świetnym stylu obronił Michał Buchalik. Do piłki dopadł jeszcze Przemysław Trytko, ale jego dobitkę zatrzymał Maciej Sadlok. Wisła odpowiedziała w 20. minucie "z gry". Dariusz Dudka w środku pola odebrał piłkę Jackowi Kiełbowi i od razu prostopadłym podaniem uruchomił Pawła Brożka, ale temu w paradę wszedł Donald Guerrier i napastnik Wisły uderzył obok dalszego słupka bramki Korony.

Krakowianie nie potrafili znaleźć sposobu na Koronę, ale wspomniany Guerrier po raz kolejny udowodnił, że po odejściu Franciszek Smuda dostał w Wiśle drugie życie. W 36. minucie Haitańczyk otrzymał piłkę od wznawiającego grę z autu Bobana Jovicia i po jednym z nią kontakcie zdecydował się na strzał z 30 metrów, po którym futbolówka wpadła w samo "okienko" bramki Korony! To już jego czwarty z rzędu występ z golem - wcześniej trafiał po razie w spotkaniach z Jagiellonią Białystok i Górnikiem Zabrze, a Podbeskidziu Bielsko-Biała wbił dwa gole.

Tuż po przerwie Wisła wyprowadziła drugi cios i po raz kolejny okazało się, że trener Moskal ma nosa do zawodników. Tak jak zaufał Guerrierowi, tak teraz dał szansę w "11" Jankowskiemu, a ten odwdzięczył się golem. W 53. minucie po centrze Semira Stilicia z rzutu rożnego "Jankes" wzbił się w powietrze nad rywali i głową pokonał Vytautasa Cerniauskasa. Litwin nie miał najszczęśliwszego dnia - zanim wykonał pierwszą udaną interwencję na linii, dwa razy musiał wyciągać piłkę ze swojej bramki.

Korona najlepszą okazję na złapanie kontaktu z Wisłą miała w 63. minucie, ale znów świetną interwencją popisał się Buchalik, a po chwili ponownie w sukurs przyszedł mu Sadlok. Po centrze Golańskiego z rzutu rożnego Dejmek zatrudnił bramkarza Wisły głową, ten zbił piłkę pod nogi Oliviera Kapo, którego strzał dosłownie na linii bramkowej zatrzymał Sadlok. Przez ostatnie pół godziny goście nie nawiązali już z Wisłą walki, a zwycięstwo gospodarzy mogło być okazalsze, ale kolejnych szans nie wykorzystali Łukasz Burliga, Paweł Brożek i Dariusz Dudka. Wisła Kraków - Korona Kielce 2:0 (1:0) 1:0 - Guerrier 38' 2:0 - Jankowski 53'

Wisła: Michał Buchalik - Boban Jović, Arkadiusz Głowacki, Maciej Sadlok, Łukasz Burliga - Maciej Jankowski, Dariusz Dudka - Jean Barrientos (67' Rafał Boguski), Semir Stilić, Donald Guerrier - Paweł Brożek (90+2' Alan Uryga).

Korona: Vytautas Cerniauskas - Paweł Golański, Radek Dejmek, Piotr Malarczyk, Kamil Sylwestrzak - Jacek Kiełb, Aleksandrs Fertovs (77' Nabil Aankour), Vlastimir Jovanović, Olivier Kapo, Luis Carlos - Przemysław Trytko (66' Rafael Porcellis).

Żółte kartki: Głowacki, Dudka (Wisła) oraz Trytko (Korona).

Sędzia: Mariusz Złotek (Stalowa Wola).

Widzów: 10079.