LE: Dynamo bez szans we Florencji, "wędka" dla Łukasza Teodorczyka, Grzegorz Krychowiak z Sevillą w półfinale!

Fiorentina, Sevilla, Napoli i Dnipro wywalczyły awans do półfinału Ligi Europy. Odpadło Dynamo Kijów Łukasza Teodorczyka, które rozegrało bardzo słaby mecz we Włoszech.

Po remisie 1:1 w Kijowie Viola przystępowała do rewanżu w dobrej sytuacji, a atakować musieli przede wszystkim Ukraińcy. Ekipa Serhija Rebrowa dała się jednak stłamsić i w pierwszej połowie gospodarze mieli wręcz miażdżącą przewagę. Długo nie przekładała się ona na gole, lecz w 43. minucie została wreszcie udokumentowana, choć w dość przypadkowy sposób. Po dośrodkowaniu Joaquina z lewego skrzydła Mario Gomez chciał przyjąć piłkę, ale ta odskoczyła mu na tyle daleko, że wyszedł z tego lekki, jednak precyzyjny strzał. Ołeksandr Szowkowski nie zdążył z interwencją.

Trzy minuty wcześniej Ukraińcy grali już w osłabieniu, bo za symulowanie faulu w polu karnym kontrowersyjną drugą żółtą kartkę otrzymał Jeremain Lens. Wieczoru na Stadio Artemio Franchi nie będzie też miło wspominał Łukasz Teodorczyk, który został zdjęty z boiska tuż przed gwizdkiem na przerwę. To sytuacje niezmiernie rzadkie i bardzo nieprzyjemne dla zawodnika schodzącego. [ad=rectangle] W drugiej połowie Viola nadal dominowała, ale długo była nieskuteczna. Jej awans przypieczętował dopiero Juan Manuel Vargas, który w doliczonym czasie pokonał Szowkowskiego mocnym uderzeniem z ostrego kąta.

Mnóstwo emocji było w Sankt Petersburgu, gdzie Sevilla Grzegorza Krychowiaka prowadziła już w 6. minucie po skutecznie egzekwowanym przez Carlosa Baccę rzucie karnym. Sprokurował go bramkarz gospodarzy Jurij Łodygin, który podciął Vitolo. Rosjanie zdołali się jednak pozbierać i w drugiej połowie zadali dwa ciosy, choć bardzo pomógł im w tym Beto. Najpierw wypuścił piłkę z rąk, co skrzętnie wykorzystał Jose Salomon Rondon, a następnie nie zdążył do futbolówki po centrze Hulka. Ta odbiła się od poprzeczki i spadła za linią bramkową.

Zanosiło się zatem na dogrywkę, ale Hiszpanie zdołali jej uniknąć. Decydującego gola zdobył Kevin Gameiro, który trafił do siatki mocnym płaskim strzałem przy dalszym słupku. Przy wyniku 2:2 w 85. minucie Zenit nie miał już szans na awans i pożegnał się z Ligą Europy.

Niezbyt ciekawy był pojedynek Dnipro z Club Brugge. Długo utrzymywał się w nim rezultat 0:0, lecz w Kijowie także nie zobaczyliśmy dogrywki, bo Ukraińcy zdołali przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. W 82. minucie Jewhen Szachow wystartował do podania z głębi pola, zmylił jednego z obrońców i precyzyjnym uderzeniem pokonał Mathewa Ryana.

Żadnego ciężaru gatunkowego nie miało spotkanie w Neapolu. Tydzień temu podopieczni Rafaela Beniteza wygrali w Niemczech aż 4:1 i tylko kataklizm mógł im odebrać awans. Nic takiego się ostatecznie nie stało. VfL Wolfsburg odpadł jednak z honorem, bo choć przegrywał już 0:2, to trafienia Timma Klose oraz Ivana Perisicia w krótkim odstępie dały mu remis.

Pary półfinałowe poznamy w piątek, a losowanie w Nyonie rozpocznie się o godz. 12.00.

Zenit Sankt Petersburg - Sevilla FC 2:2 (0:1) 0:1 - Carlos Bacca (k.) 6' 1:1 - Jose Salomon Rondon 48' 2:1 - Hulk 72' 2:2 - Kevin Gameiro 85' pierwszy mecz: 1:2, awans: Sevilla FC

Zenit Sankt Petersburg: Jurij Łodygin - Igor Smolnikow, Luis Neto, Nicolas Lombaerts, Domenico Criscito, Javi Garcia, Axel Witsel, Hulk, Danny, Oleg Szatow, Jose Salomon Rondon (83' Aleksandr Kierżakow).

Sevilla FC: Beto - Coke, Nicolas Pareja (22' Vicente Iborra), Daniel Carrico, Benoit Tremoulinas, Grzegorz Krychowiak, Stephane M'Bia, Aleix Vidal, Ever Banega, Vitolo (90+2' Denis Suarez), Carlos Bacca (74' Kevin Gameiro).

Żółte kartki: Luis Neto, Axel Witsel, Jurij Łodygin (Zenit Sankt Petersburg) oraz Vicente Iborra, Ever Banega (Sevilla FC).

Sędzia: Nicola Rizzoli (Włochy).

Dnipro Dniepropietrowsk - Club Brugge 1:0 (0:0) 1:0 - Jewhen Szachow 82' pierwszy mecz: 0:0, awans: Dnipro Dniepropietrowsk

Dnipro Dniepropietrowsk: Denys Bojko - Douglas, Walerij Łuczkewycz (90+1' Bruno Gama), Artem Fedecki, Jaba Kankawa, Leo Matos, Jewhen Czeberiaczko, Roman Bezus (46' Jewhen Szachow), Rusłan Rotan, Jewhen Konoplianka, Jewhen Selezniow (72' Nikola Kalinić).

Club Brugge: Mathew Ryan - Davy de Fauw, Oscar Duarte, Laurens De Bock, Brandon Mechele, Timmy Simons, Lior Refaelov, Ruud Vormer, Tom De Sutter (70' Obbi Oulare), Jose Izquierdo (86' Tuur Dierckx), Nikola Storm (86' Victor Vazquez).

Żółte kartki: Rusłan Rotan, Jaba Kankawa (Dnipro Dniepropietrowsk) oraz Obbi Oulare (Club Brugge).

Sędzia: Alberto Undiano Mallenco (Hiszpania).

ACF Fiorentina - Dynamo Kijów 2:0 (1:0) 1:0 - Mario Gomez 43' 2:0 - Juan Manuel Vargas 90+4' pierwszy mecz: 1:1, awans: ACF Fiorentina

ACF Fiorentina: Neto - Nenad Tomović, Gonzalo Rodriguez, Stefan Savić, Marcos Alonso, Matias Fernandez, David Pizarro (84' Alberto Aquilani), Borja Valero (79' Milan Badelj), Mohamed Salah (88' Juan Manuel Vargas), Mario Gomez, Joaquin.

Dynamo Kijów: Ołeksandr Szowkowski - Danilo Silva, Domagoj Vida, Jewhen Chaczeridi, Vitorino Antunes, Serhij Rybałka, Witalij Bujalski (69' Serhij Sydorczuk), Andrij Jarmolenko, Younes Belhanda (63' Władysław Kałytwyncew), Jeremain Lens, Łukasz Teodorczyk (45+2' Ołeh Husiew).

Żółta kartka: Jeremain Lens (Dynamo Kijów).

Czerwona kartka: Jeremain Lens /40' za drugą żółtą/ (Dynamo Kijów).

Sędzia: Jonas Eriksson (Szwecja).

SSC Napoli - VfL Wolfsburg 2:2 (0:0) 1:0 - Jose Callejon 50' 2:0 - Dries Mertens 65' 2:1 - Timm Klose 71' 2:2 - Ivan Perisic 73' pierwszy mecz: 4:1, awans: SSC Napoli

SSC Napoli: Mariano Andujar - Giandomenico Mesto, Raul Albiol, Miguel Britos, Faouzi Ghoulam, David Lopez, Gokhan Inler, Jose Callejon, Marek Hamsik (59' Lorenzo Insigne), Dries Mertens (82' Henrique), Gonzalo Higuain (68' Duvan Zapata)

VfL Wolfsburg: Diego Benaglio - Christian Traesch (80' Bas Dost), Naldo, Timm Klose, Ricardo Rodriguez, Joshua Guilavogui (75' Sebastian Jung), Luiz Gustavo, Ivan Perisić, Maximilian Arnold, Daniel Caligiuri, Nicklas Bendtner.

Sędzia: Cuneyt Cakir (Turcja).