Towarzysko: Holandia ponownie lepsza od Hiszpanii, remis po ciekawym meczu w Turynie

Pomarańczowi znów pokonali Hiszpanów, a Włochy i Anglia stoczyły niezwykle ciekawy bój w Turynie, który ostatecznie zakończył się sprawiedliwym remisem. Rosja nie zdołała pokonać Kazachstanu.

Konrad Kostorz
La Furia Roja podczas mundialu w Brazylii uległa Oranje aż 1:5 i liczyła na wzięcie rewanżu w spotkaniu w Amsterdamie. Vicente del Bosque dokonał jednak wielu roszad w składzie i przemeblowany zespół nie stawił czoła Holendrom, którzy udowodnili, że wciąż nadal stać ich na dobrą oraz skuteczną grę.Już w 13. minucie po centrze Wesleya Sneijdera w polu karnym świetnie znalazł się Stefan de Vrij i strzałem głową pokonał Davida de Geę. Kilka chwil później było już 2:0, a gola zdobył klubowy kolega Arkadiusza Milika. Davy Klaassen znalazł się w idealnej pozycji na 6. metrze i na raty zmusił do kapitulacji golkipera Manchesteru United.
Świetną partię rozgrywał we wtorkowy wieczór Kenneth Vermeer, który obronił kilka groźnych uderzeń Hiszpanów. Po zmianie stron przyjezdni osiągnęli sporą przewagę, jednak nie przełożyło się to na zdobycz bramkową. Alvaro Morata oraz Vitolo nie zaimponowali na Amsterdam Arena skutecznością i w efekcie drużyna Guusa Hiddinka mogła cieszyć się z prestiżowej wygranej. Konfrontacja w Turynie pokazała, że mecze towarzyskie potrafią być bardzo ciekawe i obfitować w emocje. Włosi i Anglicy dawali z siebie wszystko, a liczba ciekawych akcji, dogodnych sytuacji oraz świetnych parad mogła zadowolić nawet najbardziej wybrednych kibiców. Jako pierwsi gola zdobyli Azzurri: po centrze Giorgio Chielliniego głową Joe Harta pokonał Graziano Pelle.

Fortuna nie sprzyjała na Juventus Stadium Wayne'owi Rooney'owi. Angielski gwiazdor w pierwszej połowie ostemplował poprzeczkę, zaś po zmianie stron jego uderzenia w wielkim stylu bronił Gianluigi Buffon. Golkiper wielokrotnie ratował Italię, jednak w 79. minucie nie miał nic do powiedzenia, kiedy Andros Townsend sprzed pola karnego umieścił futbolówkę w okienku.

W końcówce obie ekipy postawiły na ofensywę i grały o pełną pulę. Bliscy zdobycia bramek dla Anglii byli Rooney oraz Harry Kane, za to po drugiej stronie boiska sytuacji sam na sam z Hartem nie zdołał wykorzystać Luca Antonelli. Na przestrzeni całych zawodów nieco lepsze okazje kreowali podopieczni Roya Hodgsona, jednak remisu nie sposób uznać za niezasłużony. Włosi pod wodzą Antonio Conte wciąż są niepokonani.

Estończycy zremisowali z Islandią dzięki golowi Konstantina Vassiljeva, który na co dzień występuje w Piaście Gliwice. Remisem zakończyła się konfrontacja Austrii z Bośnią i Hercegowiną, w której wziął udział Semir Stilić z Wisły Kraków (wszedł na boisko w 55. minucie). Niespodzianką jest zaledwie remis Ukrainy z Łotwą, która wystąpiła w składzie z Aleksandrsem Fertovsem, Denissem Rakelsem, Eduardsem Visnakovsem oraz Igorsem Tarasovsem.