Liga Europy: Gol Teodorczyka i awans Dynama, Tottenham za burtą, Sevilla nie zawiodła

Łukasz Teodorczyk przyczynił się do awansu Dynama Kijów. Dalej grają też Inter Mediolan, Sevilla FC oraz Fiorentina, która zdołała wyeliminować faworyzowany Tottenham Hotspur.

Konrad Kostorz
"Teo" rozpoczął pojedynek z Guingamp wśród rezerwowych, ale już w 10. minucie zajął miejsce kontuzjowanego Miguel Veloso. Po półgodzinie rywalizacji Polak "ukąsił", wykorzystując strzałem głową dośrodkowanie Ołeha Husiewa z rzutu rożnego. Po tym trafieniu Dynamo odrobiło straty z pierwszego pojedynku, a ostatecznie zwyciężyło 3:1 i wystąpi w najlepszej "16" Ligi Europy. Dodajmy, że Łukasz Teodorczyk wywalczył rzut karny, który na gola zamienił Husiew.
Tottenham okazał się słabszy od Fiorentiny. W pierwszej połowie Koguty miały kilka świetnych sytuacji do otwarcia wyniku, ale nie zaimponowały skutecznością. Po zmianie stron do ataków przystąpili Włosi i dwukrotnie znaleźli drogę do bramki Hugo Llorisa. Najpierw po prostopadłym podaniu Milana Badelja pojedynek z golkiperem wygrał Mario Gomez, a następnie z fatalnego błędu Jana Vertonghena skorzystał Mohamed Salah. Broniąca tytułu Sevilla z Grzegorzem Krychowiakiem w składzie (Polak rozegrał pełne 90 minut) ponownie okazała się lepsza od 3. drużyny Bundesligi. Gladbach momentami atakowali całym zespołem, oddawali mnóstwo strzałów, ale tylko dwukrotnie zdołali pokonać Sergio Rico, a Hiszpanie groźnie kontrowali i w ten sposób zdobyli dwa gole. Spotkanie dostarczyło mnóstwo emocji, nie brakowało też kontrowersji - Niemcy domagali się podyktowania rzutu karnego przy wyniku 2:2, ale arbiter nie dostrzegł zagrania ręką Daniela Carrico. Ostatecznie kończący w osłabieniu pojedynek Gladbach nie sprostali ekipie Unaia Emery'ego.

O awans musieli drżeć sympatycy Interu Mediolan, który w Glasgow zremisował 3:3.  Nerazzurri wprawdzie atakowali, grali w przewadze i kontrolowali przebieg pojedynku, ale Celtikowi wystarczał jeden gol. Ostatecznie na listę strzelców wpisał się tylko Fredy Guarin i zespół Roberto Manciniego przeszedł dalej.

W 1/8 finału wystąpią dwa rosyjskie zespoły: Zenit oraz Dynamo. Hulk i spółka pewnie wyeliminowali PSV Eindhoven (przy wyniku 2:0 dla gospodarzy rzut karny zmarnował Luuk de Jong), a stołeczny zespół w drugiej połowie rewanżu zaaplikował Anderlechtowi aż trzy gole. Bez trudu po przepustki do najlepszej "16" sięgnął Villarreal, który ponownie ograł Austriaków z Salzburga.

Wyniki rewanżowych spotkań 1/16 finału Ligi Europy:

Zenit Sankt Petersburg - PSV Eindhoven 3:0 (1:0)
1:0 - Rondon 29'
2:0 - Hulk 48
3:0 - Rondon 67'

Pierwszy mecz: 1:0, awans: Zenit Sankt Petersburg

Dynamo Moskwa - RSC Anderlecht 3:1 (0:1)

Pierwszy mecz: 1:2, awans: Dynamo Kijów

ACF Fiorentina - Tottenham Hotspur 2:0 (0:0)
1:0 - Gomez 54'
2:0 - Salah 71'

Pierwszy mecz: 1:1, awans: ACF Fiorentina

Inter Mediolan - Celtic Glasgow 1:0 (0:0)
1:0 - Guarin 88'

Czerwona kartka: van Dijk /37' za drugą żółtą/ (Celtic Glasgow)

Pierwszy mecz: 3:3, awans: Inter Mediolan

Legia Warszawa - Ajax Amsterdam 0:3 (0:3)
0:1 - Milik 11'
0:2 - Viergever 13'
0:3 - Milik 42'

Pierwszy mecz: 0:1, awans: Ajax Amsterdam

Red Bull Salzburg - Villarreal CF 1:3 (1:1)
1:0 - Djuricin 18'
1:1 - Vietto 33'
1:2 - Vietto 76'
1:3 - dos Santos 79'

Pierwszy mecz: 1:2, awans: Villarreal CF

Borussia M'gladbach - Sevilla FC 2:3 (2:2)
0:1 - Stranzl (sam.) 8'
1:1 - Xhaka 19'
1:2 - Vitolo 26
2:2 - Hazard 29'
2:3 - Vitolo 79'

Czerwona kartka: Xhaka /69' za drugą żółtą/ (Borussia)

Pierwszy mecz: 0:1, awans: Sevilla FC

LM: Arsenal wypunktowany przez Monaco, Atletico zasłużenie przegrało w Leverkusen