Puchar Azji: Historyczny triumf Australii! Waleczni Koreańczycy polegli po dogrywce

Reprezentacja Australii po raz pierwszy w historii wygrała Puchar Azji, w finale pokonując Koreę Południową. Do rozstrzygnięcia rywalizacji w Sydney potrzebna była dogrywka.

Konrad Kostorz
Obie reprezentacje zmierzyły się już w fazie grupowej. Lepsi okazali się wówczas kadrowicze Ulego Stielike, którzy w Brisbane wygrali 1:0 po trafieniu Jung-Hyupa Lee. Australia awansowała z drugiego miejsca w grupie, by w drodze do finału wygrać z Chinami oraz ZEA (w obu przypadkach 2:0). Koreańczycy natomiast pokonali kolejno Uzbekistan (2:0 po dogrywce) i Iran (2:0).
W pierwszej półgodzinie rywalizacji dogodne okazje do otwarcia wyniku mieli Tae-Hwi Kwak oraz Tim Cahill, którego strzał świetnie obronił Jin-Hyeon Kim. Później uaktywnił się Heung-Min Son z Bayeru Leverkusen i dwukrotnie poważnie zagroził bramce Mathew Ryana. Wreszcie tuż przed zmianą stron Massimo Luongo świetnie obrócił się z piłką na 20. metrze i popisał się idealnym strzałem przy słupku, wprawiając w euforię kibiców na Australia Stadium w Sydney.

Długo wydawało się, że 22-letni pomocnik Swindon Town zostanie bohaterem finałowego pojedynku. Koreańczycy po przerwie prezentowali się bowiem słabo i nie kreowali dogodnych okazji. Socceroos utrzymywali inicjatywę, dzięki czemu przeciwnicy nie mogli rozwinąć skrzydeł, a bliski podwyższenia prowadzenia był Mathew Leckie. Jednak gdy miejscowi wyczekiwali już końcowego gwizdka, na czystą pozycję wyszedł Son i z zimną krwią wygrał pojedynek z Ryanem!

Stracony gol nie podłamał drużyny z Antypodów. Tu przed końcem pierwszej części dogrywki świetną okazję przy linii końcowej przeprowadził Tomi Jurić, a do piłki po rozpaczliwej interwencji doparł James Troisi i dopełnił formalności.

Na drugą odpowiedź Koreańczyków z Południa nie było już stać, a w efekcie na trzeci w historii triumf w Pucharze Azji muszą poczekać co najmniej cztery lata (w 2019 roku turniej odbędzie się w ZEA albo w Iranie i wezmą w nim udział 24 reprezentacje). Australijczycy w trzecim starcie triumfowali po raz pierwszy. Przypomnijmy, że cztery lata temu ulegli po dogrywce 0:1 Japonii.

Korea Południowa - Australia 1:2 (0:1, 1:1, 1:2)
0:1 - Massimo Luongo 45'
1:1 - Heung-Min Son 90+1'
1:2 - James Troisi 105'

Korea Południowa: Jin-Hyeon Kim - Du-Ri Cha, Tae-Hwi Kwak, Young-Gwon Kim, Jin-Su Kim - Hyun-Soo Jang, Sung-Yeung Ki - Heung-Min Son, Tae-Hee Nam (64' Keun Ho-Lee), Joo-Ho Park (71' Kook-Young Han)- Jung-Hyup Lee (88' Ju-Young Kim).

Australia: Mathew Ryan - Ivan Franjić (75' Matt McKay), Trent Sainsbury, Matthew Spiranović, Jason Davidson - Mark Milligan, Mile Jedinak, Massimo Luongo - Robbie Kruse (71' James Troisi), Tim Cahill (64' Tomi Jurić), Mathew Leckie.

Żółte kartki: Ivan Franjić, Jason Davidson, Mile Jedinak, Robbie Kruse (Australia).

Sędzia: Alireza Faghani (Iran).