Puchar Narodów Afryki: WKS w ćwierćfinale! O drugim miejscu zdecyduje losowanie!

Popularne Słonie pokonały Kamerun i awansowały do kolejnej fazy Pucharu Narodów Afryki. Drugiego ćwierćfinalistę wyłoni losowanie, ponieważ w meczu Gwinei z Mali Henryka Kasperczaka padł remis 1:1.

Igor Kubiak
Igor Kubiak

Przed ostatnią kolejką w grupie D wszystkie ekipy miały po 2 punkty i po bilansie bramkowym 2:2. Gdyby w środowy wieczór, w obu rozgrywanych równolegle spotkaniach, ponownie padły takie same remisy, o awansie musiałby zadecydować los!

W konfrontacji Kamerunu z WKS lepiej w mecz weszły popularne Słonie, ale udanie interweniował Fabrice Ondoa. 19-letni gracz rezerw FC Barcelony nie miał jednak nic do powiedzenia w 35. minucie, kiedy to Max Gradel popisał się kapitalnym uderzeniem, po którym piłka wpadła tuż przy krótkim słupku bramki Kamerunu. Nieposkromione Lwy od razu starały się odpowiedzieć, lecz Edgar Salli w doskonałej sytuacji przegrał pojedynek z golkiperem Wybrzeża Kości Słoniowej, a tuż przed zmianą stron przeniósł piłkę tuż nad poprzeczką.

Po przerwie piłkarze Kamerunu mieli spore problemy z przedostaniem się przez świetnie ustawioną defensywę Słoni. Dodatkowo gracze Herve Renarda starali się kontrować. Po jednym z takich wypadów do silnego strzału doszedł Wilfried Bony, a kolejną udaną paradę zaliczył Ondoa. Kamerun nie potrafił doprowadzić do wyrównania i kończy swoją przygodę z PNA 2015 na fazie grupowej.

W meczu Gwinei z Mali już po 17. minutach były dwa rzuty karne po zagraniach ręką! Najpierw jedenastkę niczym Antonin Panenka wykorzystał Kevin Constant, a chwilę później, po drugiej stronie boiska, Seydou Keita w fatalnym stylu trafił wprost w Nabbyego Yattarę. Podopieczni Henryka Kasperczaka przeważali, jednak nie przenosiło się to na podbramkowe okazje. Co więcej, to reprezentacja Narodowego Słonia mogła podwyższyć rezultat, ale strzał Mohamed Yattara z półwoleja został obroniony.

Reprezentacja Mali upragnioną bramkę zdobyła tuż po zmianie stron. Po dośrodkowaniu z prawej strony Abdoulaya Diaby'ego akcję skutecznie strzałem głową zamknął Modibo Maiga. Do końca meczu lepsze wrażenie sprawiali piłkarze polskiego szkoleniowca, lecz wynik już się nie zmienił. W grupie D padł 5 remis w stosunku 1:1, a o awansie Mali bądź Gwinei zdecyduje losowanie, które ma się odbyć w czwartek.

WKS w ćwierćfinale zmierzy się z Algierią, a Ghana jeszcze poczeka na swojego rywala.

AKTUALIZACJA: Losowanie ósmego ćwierćfinalisty odbędzie się w czwartek o godzinie 16:00.

Kamerun - Wybrzeże Kości Słoniowej 0:1 (0:1)
0:1 - Max Gradel 35'

Kamerun: Fabrice Ondoa - Jerome Guilhoata, Nicolas N'Koulou, Aurelien Chedjou, Henri Bedimo, Georges Mandjeck, Stephane M'Bia, Edgar Salli (46' Vincent Aboubakar), Benjamin Moukandjo (67' Clinton N'Jie), Eric-Maxim Choupo-Moting, Franck Etoundi (56' Leonard Kweuke).

WKS: Sylvain Gbohouo - Serge Aurier, Kolo Toure, Eric Bailly (28' Ousmane Viera), Wilfried Kanon, Siaka Tiene, Serey Die, Max Gradel, Yaya Toure, Wilfried Bony, Seydou Doumbia (60' Gadji Tallo).

Żółte kartki: Eric Bailly, Yaya Toure, Gbohouo (WKS).

Sędzia: Eric Arnaud Otogo-Castane (Gabon).

Gwinea - Mali 1:1 (1:0)
1:0 - Kevin Constant (k.) 15
1:1 - Modibo Maiga 47'

Gwinea: Nabby Yattara - Issiaga Sylla (57' Djibril Paye), Fode Camara, Boubacar Fofana, Mohamed Yattara, Kevin Constant (84' Aboubacar Camara), Abdoulaye Cisse, Naby Keita, Baissama Sankoh, Ibrahima Conte, Ibrahima Traore (62' Seydouba Soumah).

Mali: Germain Berthe - Drissa Diakite, Adama Tamboura, Molla Wague, Salif Coulibaly, Seydou Keita, Mamoutou N'Diaye (90+1' Abdou Traore), Yacouba Sylla, Modibo Maiga, Mustapha Yatabare (84' Sambou Yatabare), Abdoulay Diaby (72' Bakary Sako).

Żółte kartki: Issiaga Sylla (Gwinea) oraz Abdoulay Diaby (Mali).

Sędzia: Mohamed Kordi (Tunezja).

W 18. minucie Seydou Keita (Mali) nie wykorzystał rzutu karnego - Nabby Yattara obronił.