Wspólna Pogoń Szczecin stała się faktem

Przedstawiciele klubów sportowych ze Szczecina powołali do życia nową inicjatywę. Deklarację "Wspólna Pogoń" podpisali w wyjątkowym, historycznym miejscu.

Sebastian Szczytkowski
Sebastian Szczytkowski
Do spotkania doszło w siedzibie Business Club przy placu Batorego. W tym samym budynku mieściła się pierwsza siedziba Pogoni Szczecin. Wówczas był to klub wielosekcyjny. - Patrzę po twarzach wszystkich zebranych i przeważają ludzie, którzy pamiętają te stare czasy. Później na szczęście zmienił się ustrój, a kapitalizm zmienił podejście do sportu. Poszczególne kluby chciały nawiązywać do przeszłości, ale jako osobne podmioty z uwagi na przepisy - nawiązał prezes piłkarskiej Pogoni Szczecin, Jarosław Mroczek.
To właśnie Jarosław Mroczek był inicjatorem nowego projektu w portowym mieście. Podpisana w czwartek deklaracja zakłada powołanie grupy roboczej pod szyldem "Wspólna Pogoń", której celem będzie praca na rzecz budowania silnej marki Pogoń. Pod tą nazwą występuje funkcjonuje obecnie pięć klubów ze Szczecina. Wszystkie one mają prawo korzystać z niej, a także granatowo-bordowych barw.Deklarację podpisali wspomniany Jarosław Mroczek, a także Beata Krawętkowska z SPR Pogoń Baltiki, Paweł Biały z Gaz-System Pogoni, Krzysztof Bober z futsalowej Pogoni 04 Szczecin, a także Marek Czaja z żeglarskiego SEJK Pogoń. Szósty podpis złożył Krzysztof Król z koszykarskich King Wilków Morskich, który to klub nie ma w nazwie słowa "Pogoń", ale chętnie włączył się w inicjatywę.
Piłkarska Pogoń Szczecin była inicjatorem nowego projektu Piłkarska Pogoń Szczecin była inicjatorem nowego projektu
Skąd pomysł na współpracę w ramach nowego projektu? W minionym, 2014 roku symbole Pogoni Szczecin zostały zajęte przez komornika i trafiły na licytację. Powodem było zadłużenie Stowarzyszenia MKS Pogoń z przełomu wieków, kiedy jego kierownictwo zaciągnęło pożyczkę od warszawskiego biznesmena. Po latach zainteresowany postanowił odzyskać pieniądze, a kwota 100 tysięcy powiększyła się niemal trzykrotnie o odsetki. Po zawirowaniach symbole, czyli między innymi nazwa i herb, zostały wykupione przez Pogoń Szczecin SA, czyli spółkę zarządzającą klubem piłkarskim.

- Było duże zamieszanie z nazwą i herbem. Długo borykaliśmy się z tym, ale udało się wyjść szczęśliwie na prostą. I wtedy przyszedł nam do głowy pomysł, aby porozmawiać o Pogoni z innymi i wspólnie popracować. Nie będziemy na razie skakać na głęboką wodę i tworzyć jeden klub, ale tworzymy jedną markę, gramy w jednych barwach. Pogoń kojarzy się dobrze każdemu i ta marka może być kojarzona nie tylko z piłką nożną. Jesteśmy głęboko przekonani, że rozpoczynamy nowy proces. Będziemy pracować nad jednoczeniem Pogoni, aby była bliższa idei jednego klubu - podsumował Mroczek.

Kilka lat temu Szczecin był sportową pustynią, natomiast dziś rozwija się prężnie pod tym względem. Infrastruktura poszerzyła się o nowoczesną halę i basen olimpijski, a w najwyższych klasach rozgrywkowych występuje kilka klubów. Podstawowym problemem jest brak nowoczesnego stadionu, a przedstawione plany modernizacji nie zaspokajają oczekiwań środowiska piłkarskiego.

Jan Bednarek, prezes ZZPN: Flota Świnoujście to nasza największa bolączka

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×