Bundesliga: Fatalny koniec koszmarnej rundy Borussii! Bayer nie wygrał, ale finiszuje na podium

Zespół Juergena Kloppa w 17. meczu ligowym w tym sezonie doznał 10. porażki i spadł na przedostatnie miejsce w tabeli. Na zakończenie rundy wyjazdowej porażki doznała Borussia M'gladbach.

Konrad Kostorz

Bremeńczycy w wymarzony sposób rozpoczęli ostatni tegoroczny występ. Już w 3. minucie Santiago Garcia kapitalnym podaniem wymanewrował linię obrony Borussii, a Davie Selke z zimną krwią idealnym technicznym strzałem wykorzystał sytuację sam na sam z Mitchellem Langerakiem.

Na żółto-czarnych stracona bramka nie podziałała mobilizująco. Posiadali wprawdzie optyczną przewagę, ale nie stwarzali zagrożenia dla Raphaela Wolfa. Tymczasem w 42. minucie Langerak w ostatniej chwili uprzedził Selke po podaniu Melvyna Lorenzena. 19-letni napastnik bez wątpienia podwyższyłby prowadzenie, gdyby nie odważna interwencja Australijczyka.
Borussia atakowała zupełnie bez pomysłu także w drugiej połowie. Juergen Klopp mógł tylko bezradnie rozkładać ręce, gdy obserwował poczynania swoich podopiecznych. Sytuacja dortmundczyków uległa pogorszeniu po godzinie gry - Selke z dziecinną łatwością ograł Matsa Hummelsa i płasko dośrodkował do Fina Bartelsa, który nie mógł zmarnować tej okazji. W 68. minucie powinno być już po meczu, jednak Selke nie popisał się i spudłował w doskonałej sytuacji. Borussia tym razem odpowiedziała tak, jak należy i złapała kontakt z gospodarzami. Wcześniej popełniony błąd naprawił Hummels, pakując piłkę do bramki głową po centrze Ilkaya Gundogana z rzutu rożnego.

Aktualni wicemistrzowie Niemiec ruszyli do frontalnych ataków, ale przez to narażali się na kontrataki. W efekcie groźniej było pod bramką Langeraka aniżeli w polu karnym Werderu. Na 3:1 mógł podwyższyć po błyskawicznej akcji Bartels, lecz jego uderzenie zatrzymało się na słupku. Jeszcze Clemens Fritz miał możliwość pogrążenia BVB, jednak spudłował.

Borussia kończy rundę jesienną z zaledwie czterema zwycięstwami na koncie! Wejdzie w nowy rok na ostatnim miejscu w tabeli, jeśli SC Freiburg w niedzielę pokona u siebie Hannover 96.

Na finiszu pierwszej połowy sezonu Bayer zdystansował Gladbach. Aptekarze nie mogą być jednak w pełni zadowoleni z występu przeciwko Eintrachtowi. Po 45 minutach zasłużenie przegrywali (13. gola w sezonie zdobył lider klasyfikacji strzelców Alexander Meier), a wyrównali dopiero w końcówce po podaniu Larsa Bendera i mocnym uderzeniu Karima Bellarabiego z 14 metrów. Wygraną ekipie Rogera Schmidta mógł zapewnić dżoker Julian Brandt, lecz zabrakło mu precyzji.

Podopieczni Luciena Favre'a świetnie rozpoczęli występ w Augsburgu, ale gol Maxa Krusego z rzutu karnego był tylko miłym złego początkiem. W dalszej części pojedynku lepiej prezentowali się augsburczycy i dwukrotnie zmusili do kapitulacji Yanna Sommera. Szwajcar nie miał nic do powiedzenia przy strzale Markusa Feulnera od słupku oraz "petardzie" byłego piłkarza Gladbach Raula Bobadilli. Odnotujmy, że FC Augsburg na półmetku sezonu nie ma w dorobku ani jednego remisu - 9 razy wygrał, a 8 poległ.

Schalke nie zdołało pokonać u siebie HSV, które w 17 meczach zdobyło zaledwie 9 goli. Koenigsblauen kreowali dogodne okazje, jednak ani razu nie pokonali Jaroslava Drobnego. Klaas-Janowi Huntelaarowi na drodze do siatki stanęła poprzeczka, z kolei Roman Neustaedter trafił w słupek. Goście nie ograniczali się do obrony własnej bramki i zwłaszcza za sprawą Artjomsa Rudnevsa mogli przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Solidnie rundę zakończył beniaminek z Paderborn, który w pełni zasłużył na remis w Stuttgarcie. Drużyna Andre Breitenreitera przed przerwą była bliższa zdobycia gola, w drugiej odsłonie solidnie wypadła w defensywie i plasuje się w tabeli wyżej od VfB.

Wyniki sobotnich spotkań 17. kolejki Bundesligi:

Werder Brema - Borussia Dortmund 2:1 (1:0)
1:0 - Selke 3'
2:0 - Bartels 62'
2:1 - Hummels 69'

Werder: Wolf - Gebre Selassie, Galvez, Lukimya, Garcia - Fritz, Bargfrede, Junuzović (90+1' Makiadi) - Bartels (90' Huesing) - Lorenzen (59' Kroos), Selke.

Borussia: Langerak - Piszczek (76' Błaszczykowski), Ginter, Hummels, Schmelzer - Kehl (46' Kagawa), Kirch - Aubameyang, Gundogan, Grosskreutz - Immobile.

VfB Stuttgart - SC Paderborn 07 0:0

FC Augsburg - Borussia M'gladbach 2:1 (1:1)
0:1 - Kruse (k.) 3'
1:1 - Feulner 20'
2:1 - Bobadilla 51'

Schalke 04 Gelsenkirchen - Hamburger SV 0:0

Bayer Leverkusen - Eintracht Frankfurt 1:1 (0:1)
0:1 - Meier (k.) 36'
1:1 - Bellarabi 83'

TABELA BUNDESLIGI ->>>

Największa przewaga i najmniej straconych goli - Bayern znów pobił rekordy Bundesligi

Czy Borussia Dortmund w rundzie wiosennej rozpocznie marsz w górę tabeli?