Polacy na świecie: Strzelali aż miło! (wideo)

Wysyp bramek, asysty, obroniona "11", ale też czerwone kartki - to dorobek polskich piłkarzy na emigracji w miniony weekend.

Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam)

Zaczynamy nasz przegląd od rewelacyjnego Arkadiusza Milika. Co prawda po czterech kolejnych występach w wyjściowym składzie mistrzów Holandii w meczu z Willem II Tilburg (5:0) zasiadł na ławce rezerwowych, ale ze względu na kontuzję Kolbeinna Sigthorssona na boisku pojawił się już w I połowie i jeszcze przed przerwą ustrzelił dublet, a po zmianie stron dołożył asystę. [ad=rectangle]

Najpierw w 27. minucie po podaniu Lucasa Andersena znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem rywali i wykorzystał tę sytuację z zimną krwią, a 43. minucie w ekwilibrystyczny sposób zgrał koledze dośrodkowaną z prawej strony piłkę, by za chwilę otrzymać ją z powrotem i strzałem z ośmiu metrów trafił do siatki rywali.

Ajax do przerwy prowadził z Willem II aż 4:0, a w 57. minucie do dwóch bramek Milik dorzucił asystę, gdy jego podanie na gola zamienił Davy Klaassen, ustalając tym samym wynik spotkania na 5:0.

Dla Milika występ przeciwko ekipie z Tilburga był dziewiątym ligowym w sezonie. Jego dorobek w Eredivisie to już osiem bramek i dwie asysty. Polak gwarantuje gola lub ma udział przy nim średnio co 60 minut spędzonych na boisku! Licząc wszystkie rozgrywki, Milik zdobył już 16 bramek w 15 występach, a do tego dołożył cztery asysty!

Zobacz popis Arkadiusza Milika w meczu z Willem II:

Kamil Biliński (Dinamo Bukareszt)

Arkadiusz Milik jest najlepszym strzelcem Ajaksu, a najskuteczniejszym graczem Dinama Bukareszt jest Kamil Biliński. W sobotnim meczu 17. kolejki rumuńskiej ekstraklasy z Astrą Giurgiu (1:6) zdobył swoją ósmą ligową bramkę w sezonie. Do tego ma na koncie trzy trafienia w krajowych pucharach. [ad=rectangle] Były król strzelców Młodej Ekstraklasy zaczął mecz na ławce rezerwowych i wszedł do gry w przerwie spotkania przy stanie 0:4, a wpisał się na listę strzelców, gdy jego drużyna przegrywała już 0:5, by ostatecznie ulec Astrze 1:6. "Bila" trafił do siatki rywali po tym, jak zabrał piłkę... golkiperowi Astry.

Zobacz ósmą ligową bramkę Kamila Bilińskiego (od 3:38):

Łukasz Szukała (Steau Bukareszt)

Zostajemy w Rumunii. Bohaterem Steauy w 17. serii spotkań był Łukasz Szukała.Stoper reprezentacji Polski zapewnił mistrzom Rumunii skromne zwycięstwo 1:0 z CSMS Iasi, w czwartej minucie doliczonego czasu gry II połowy głową trafiając do siatki rywali. [ad=rectangle] To już czwarty ligowy gol Szukały w bieżącym sezonie, a 15. w ogóle w rumuńskiej ekstraklasie w 124. występie. Jak na środkowego obrońcę to znakomita średnia.

Dzięki tej wygranej przewaga Steauy nad drugim w tabeli CFR Cluj wzrosła do dziewięciu punktów.

Zobacz bramkę Łukasza Szukały (od 3:04):

Michał Gliwa (Pandurii Targu Jiu)

To był w ogóle bardzo udany weekend dla Polaków występujących w Rumunii. W dobrym stylu do bramki Pandurii Targu Jiu wrócił bowiem Michał Gliwa. W spotkaniu 17. kolejki z Rapidem Bukareszt (2:0) polski golkiper obronił rzut karny. [ad=rectangle] W 54. minucie meczu przy stanie 1:0 26-letni bramkarz wyczuł intencje Emila Dici i obronił jego uderzenie. Później drugą bramkę dla Pandurii dołożył znany z gry w Odrze Wodzisław Śląski i Cracovii Deivydas Matulevicius i drużyna Gliwy opuściła strefę spadkową.

Dla Gliwy był to dopiero czwarty ligowy występ w sezonie. Wcześniej Polak bronił tylko w meczach 11., 12. i 13. kolejki, gdy kontuzjowany był Razvan Stanca.

Zobacz, jak Michał Gliwa obronił rzut karny (od 2:10):

Kamil Glik (Torino FC)

W spotkaniu z US Palermo (2:2) swoją drugą bramkę w bieżącym sezonie Serie A zdobył Kamil Glik. Kapitan Torino FC wpisał się na listę strzelców strzałem głową w 63. minucie gry, ratując El Toro cenny punkt.

Michał Chrapek (Catania Calcio)

W Italii przypomniał o sobie też Michał Chrapek. Były młodzieżowy reprezentant Polski po udanym początku w Catanii spuścił z tonu i stracił miejsce w składzie, ale może wróci do "11" po dobrej zmianie, jaką dał w meczu z Bologną (2:2).

Chrapek wszedł do gry w 55. minucie, a cztery minuty później asystował przy golu Edgar Cani na 1:2, a kwadrans później Catanii udało się doprowadzić do wyrównania. To pierwsza ligowa asysta 22-latka w bieżącym sezonie.

Zobacz asystę Michała Chrapka:

Paweł Olkowski (1.FC Koeln)

Coraz śmielej w Bundeslidze poczyna sobie Paweł Olkowski. Reprezentant Polski już po raz dziewiąty z rzędu rozegrał pełne 90 minut, a występ przeciwko Augsburgowi okrasił asystą do Anthony'ego Ujaha, który dzięki temu zdobył bramkę nominowaną do trafienia 14. kolejki niemieckiej ekstraklasy.

Zobacz asystę Pawła Olkowskiego (od 1:01):

Damien Perquis (Betis Sevilla)

W pierwszym meczu 1/16 Pucharu Króla Betis Sewilla przegrywał u siebie z Almerią już 0:4, by w ostatnich 10 minutach zdobyć trzy bramki i poprawić swoją sytuację przed rewanżem na terenie rywala. Jedno z trafień dla ekipy z Andaluzji zaliczył były reprezentant Polski Damien Perquis. To jego pierwsza bramka w bieżącym sezonie.

Zobacz bramkę Damiena Perquisa (od 3:55):

Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) / Marcin Burkhardt (Czerno More Warna)

Łukasza Fabiańskiego i Marcina Burkhardta łączy to, że w miniony weekend zarobili po czerwonej kartce. Bramkarz Swansea City wyleciał z boiska w meczu z West Ham United (1:3) za faul na Diafrze Sakho poza polem karnym. To pierwsza czerwona kartka Fabiańskiego w historii jego występów w Premier League.

"Bury" natomiast obejrzał "czerwień" w następstwie dwóch żółtych kartek w meczu z Lewskim Sofia. Co ciekawe, był jednym z 13 zawodników, którym sędzia prowadzący spotkanie pokazał żółte kartki, a oprócz niego czerwoną kartkę obejrzał też jeden gracz Lewskiego.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Kamil Biliński zasłużył na szansę w reprezentacji Polski?