LE: Legia Warszawa ustanowiła dwa nowe rekordy

Porażka z KSC Lokeren (0:1) w 5. kolejce Ligi Europejskiej zakończyła dwie świetne serie Legii Warszawa w rozgrywkach UEFA: kolejnych zwycięstw (9) i kolejnych spotkań bez porażki (11).

Maciej Kmita
Legioniści polski rekord kolejnych zwycięstw w rozgrywkach UEFA ustanowili już wygraną w 1. kolejce Ligi Europejskiej z KSC Lokeren (1:0). Żadnej innej polskiej drużynie w 59-letniej historii startów w rozgrywkach UEFA nie udało się bowiem wygrać choćby sześciu spotkań z rzędu, a tamto zwycięstwo z Belgami było dla aktualnych mistrzów Polski już szóstym kolejnym.
Drużyna Henninga Berga wygrała też trzy kolejne mecze z Trabzonsporem i dwa z Metalistem Charków, co oznacza, że jej zwycięska seria zatrzymała się w Lokeren na dziewięciu kolejnych wygranych w rozgrywkach UEFA! To nowy polski rekord, a wcześniejszy należał do trzech drużyn: Górnika Zabrze 1970/1971, Wisły Kraków 1998/1999 i Wisły Kraków 2011/2012. Rekord wszech czasów w europejskich pucharach dzierży Atletico Madryt, które między 3 listopada 2011 a 25 października 2012 roku wygrało 15 kolejnych spotkań w rozgrywkach UEFA.

To nie jedyny rekord, jaki Legia ustanowiła w bieżącej edycji rozgrywek UEFA. Wojskowi byli niepokonani na europejskiej arenie od 12 grudnia 2013 roku, gdy wygrali z Apollonem Limassol w Nikozji (2:0) i nie przegrali też żadnego z 10 kolejnych spotkań - to najdłuższa seria bez porażki w historii startów polskich drużyn w Europie.

Ponadto Dusan Kuciak zachowywał czyste konto w sześciu kolejnych meczach Legii w rozgrywkach UEFA. W sumie nie puścił bramki przez 644 minuty. Po raz ostatni skapitulował w Europie w 8. minucie pierwszego meczu III rundy el. Ligi Mistrzów z Celtikiem Glasgow (4:1) po strzale Calluma McGregora. W rewanżowym spotkaniu ze Szkotami, a także w kolejnych meczach z FK Atobe (dwóch), KSC Lokeren, Trabzonsporem i Metalistem Charków słowacki nie dał się pokonać. Po piłkę do swojej siatki musiał sięgnąć dopiero w 22. minucie spotkania 4. kolejki fazy grupowej z Metalistem, gdy znakomitym strzałem przewrotką pokonał go Wasyl Kobin.

Poprzedni polski rekord wynoszący 537 minut bez straconej bramki w rozgrywkach UEFA też należał do Legii i został ustanowiony sezonie 1990/1991. Wojskowi nie stracili wówczas gola w pięciu kolejnych meczach Pucharu Zdobywców Pucharów, a ich wspaniałą serię przerwała dopiero w rewanżowym spotkaniu 1/4 finału włoska Sampdoria Genua.

Legia przegrała wyjazdowy mecz, ale wciąż ma szansę na śrubowanie zwycięskiej serii przy Łazienkowskiej 3. Mistrzowie Polski wygrali cztery kolejne mecze przed własną publicznością, podczas gdy polski rekord należy do Lecha Poznań, który od 17 lutego do 24 lipca 2014 roku wygrał aż siedem domowych spotkań w europejskich pucharach.

* - wynik na boisku zweryfikowany przez UEFA jako walkower 3:0 ze względu na występ nieuprawnionego zawodnika

Legia Warszawa ustanowi polski rekord w rozgrywkach UEFA pod względem domowych zwycięstw?