Zjawiński przełamał się po 10 godzinach - tylko Moskała i Krzywicki czekali dłużej!

Ponad 10 godzin czekał na premierowego gola w barwach Cracovii Dariusz Zjawiński. Król strzelców minionego sezonu I ligi przełamał się w meczu 1/8 finału Pucharu Polski z III-ligową Ostrovią 1909.

Maciej Kmita
Zjawiński przyszedł do Pasów latem z Dolcanu Ząbki jako król strzelców I ligi. Na miano to zapracował zdobyciem 21 bramek w 32 występach. Był to jego pierwszy taki laur w karierze, ale wcześniej był już wicekrólem strzelców II i III ligi.
Transferem do Cracovii wrócił do do T-Mobile Ekstraklasy, w której występował już w latach 2004-2006 jako zawodnik Legii Warszawa i Odry Wodzisław Śląski. Rozegrał wówczas 22 spotkania na najwyższym szczeblu, ale bramki nie strzelił. W 2006 roku zdobył za to z Wojskowymi mistrzostwo Polski, ale jego udział w tym sukcesie był skromny - rozegrał wówczas dla stołecznego klubu dwa mecze.

W styczniu 2007 roku przeniósł się do III-ligowego wówczas Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, dla którego zdobył w sumie 69 bramek, a 5,5 roku później trafił do Ząbek - dla Dolcanu w 64 występach strzelił łącznie 27 goli.

Z jego przyjściem przy Kałuży 1 wiązano spore nadzieje. W końcu Pasy na napastnika, który w jednym sezonie zdobył więcej niż 10 bramek w ekstraklasie, czekają już od 10 lat! Ostatnim takim graczem był Piotr Bania, który w swoim debiutanckim na najwyższym szczeblu sezonie 2004/2005 zdobył 12 bramek w 26 występach. Później do granicy 10 goli dobili jeszcze Tomasz Moskała (2006/2007) i Dariusz Pawlusiński (2008/2009).

W pierwszych dziewięciu występach w Cracovii "Zjawa" nie wpisał się na listę strzelców, a udało mu się to dopiero przy 10. okazji w środowym meczu 1/8 finału Pucharu Polski z III-ligową Ostrovią Ostrów Wielkopolski. 28-latek głową zamienił na gola dośrodkowanie Bartosza Kapustki, dając tym samym Pasom awans do ćwierćfinału rozgrywek.

Zjawiński czekał na pierwsze trafienie 625 minut, czyli ponad 10 godzin. Od czasu powrotu Cracovii do ekstraklasy, czyli od 2004 roku, z napastników Pasów dłużej od niego na premierową bramkę czekali tylko Tomasz Moskała (769) i Marcin Krzywicki (881), ale ten drugi w dwóch turach: pierwszą jesienią 2008 roku zamknął w 814 minutach bez gola, a przy drugim podejściu do Cracovii w sezonie 2010/2011 trafił po 67 minutach gry.

"Krzywy" doczekał się pierwszej - i jedynej - zdobyczy 26 listopada 2010 roku w legendarnym meczu z PGE GKS Bełchatów, w którym Cracovia jeszcze do 86. minuty przegrywała 0:2, by zwyciężyć 3:2. Krzywicki trafił wówczas na 2:2.

Tylko o siedem minut krócej od Zjawińskiego na pierwszego gola dla Cracovii czekał Koen van der Biezen, a blisko wybiegania 10 godzin bez bramki był też Andrzej Niedzielan (581). Premierowa bramka "Bizona" miała jednak swoją wymowę - dała ona Pasom pierwsze od 1983 domowe zwycięstwo z Wisłą w ekstraklasie.

Najkrócej - biorąc pod uwagę rozegrane minuty, a nie czas spędzony w klubie - na pierwszego gola czekał Przemysław Kita. 21-latek wpisał się na listę strzelców już w swoim debiutanckim meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała (20.10.2013). W debiucie w Cracovii gola zdobył też Bartosz Ślusarski.

Dla wspomnianych Krzywickiego i Niedzielana oraz dla Bartłomieja Grzelaka pierwszy gol był zarazem jedynym w barwach Cracovii. Grzelak zdobył go już w swoim drugim występie w Pasach, ale pięć potem... doznał kontuzji, a ogółem dla Cracovii rozegrał tylko 105 minut w trzech meczach.

Ośmiu nominalnych napastników, którzy trafili do Cracovii po 2004 roku, w ogóle nie zdobyło dla niej ani jednej bramki. Listę tę otwiera Mołdawianin Georgij Owsjannikow, który rozegrał dla Pasów 472 minuty, a są na niej jeszcze Michał Zieliński, Deivydas Matulevicius, Pavol Masaryk, Krzysztof Kaliciak, Damian Misan, Karol Gregorek i Wojciech Okińczyc.

Tymczasem "Zjawa" wciąż czeka na pierwszą bramkę w T-ME. Rozegrał w niej 32 spotkania, spędzając na boisku już 1007 minut.