Holandia: Arkadiusz Milik bohaterem Ajaxu Amsterdam!

W sobotnim meczu 10. kolejki Eredivisie Ajax Amsterdam pokonał 3:1 Go Ahead Eagles, a ojcem pierwszego od 27 września zwycięstwa mistrzów Holandii był Arkadiusz Milik!

Maciej Kmita

Na ligowy występ od pierwszej minuty Milik musiał czekać od 13 września, ale trener Frank de Boer nie musiał żałować, że w sobotni wieczór dał mu szansę od pierwszego gwizdka. 20-letni reprezentant Polski od samego początku był najjaśniejszą postacią Ajaxu. Już w 3. minucie wypracował Lasse Schoene sytuację bramkową, ale Duńczyk "okradł" go z asysty, w dobrej pozycji nie trafiając czysto w piłkę.

W 10. minucie Milik huknął z 20 metrów w słupek bramki rywali, a piłkę do bramki gości dobił Anwar El-Ghazi, dając Ajaxowi prowadzenie 1:0. Natomiast w 24. minucie Polak uwolnił się spod opieki obrońcy i z narożnika pola karnego uderzył dobrze w kierunku dalszego rogu bramki gości, ale świetną interwencją popisał się Erik Cummins.

Po okresie miażdżącej przewagi Ajaxu do głosu doszli rywale i w 28. minucie doprowadzili do wyrównania za sprawą Fernando Lewisa. Po stracie gola powietrze uszło z podopiecznych de Boera, ale na początku II połowy z letargu wyrwał ich właśnie Milik. Młody Polak w 56. minucie klasowo wykorzystał dośrodkowanie Ricardo van Rhijna z prawego skrzydła, zmuszając Cumminsa do kapitulacji strzałem lewą nogą bez przyjęcia prosto z powietrza. Na kwadrans przed końcem prowadzenie Ajaxu podwyższył Schoene. Milik po raz drugi w sezonie rozegrał pełne 90 minut.

Gol Milika Zobacz bramkę Arkadiusza Milika dla Ajaksu Źródło: TVP S.A.

20-latek wyciska maksimum z szans, jakie otrzymuje od de Boera. Był to dopiero jego piąty ligowy występ w tym sezonie, ledwie trzeci, który zaczął w "11", a drugi w pełnym wymiarze czasowy. Na boiskach Eredivisie spędził łącznie tylko 271 minut, ale wykorzystał ten czas na zdobycie trzech bramek, a przy kolejnej miał spory udział. Nie zapominajmy też o sześciopaku w Pucharze Holandii z IV-ligowym JOS Watergraafsmeer. Poza tym rozegrał 54 minuty w Lidze Mistrzów i w meczu z FC Barceloną (1:3) wypracował bramkową akcję swojego zespołu.

To pierwsze zwycięstwo Ajaxu od 27 września i spotkania z NAC Breda. Po 10 kolejkach zespół Milika ma na koncie 20 punktów i zajmuje 2. miejsce w tabeli Eredivisie. Do liderującego PSV Eindhoven ma jedno "oczko" straty, ale klub Philipsa swój mecz 10. serii z FC Utrecht rozegra w niedzielę.

Ajax Amsterdam - Go Ahead Eagles 3:1 (1:1)
1:0 - El Ghazi 10'
1:1 - Lewis 28'
2:1 - Milik 56'
3:1 - Schoene 75'

Arkadiusz Milik może czuć się niedocenionym przez Franka de Boera?