El. Euro 2016: Irlandia jak Polska z Gibraltarem, popis Robbiego Keane'a, Szkocja bez błysku

Irlandczycy rozgromili Gibraltar, natomiast Szkoci tylko skromnie pokonali reprezentację Gruzji. Węgrzy wywalczyli cenny remis w wyjazdowym pojedynku z Rumunami.

Konrad Kostorz
We wrześniu biało-czerwoni pokonali debiutujący w eliminacjach Gibraltar 7:0. Irlandczycy poszli w ślady naszych reprezentantów i również zaaplikowali europejskiemu kopciuszkowi siedem bramek. Zespół z Zielonej Wyspy błyskawicznie złamał formację obronną gości, a Robbie Keane potrzebował zaledwie 13 minut, by skompletować hat-trick!
Popis 34-letniego snajpera Los Angeles Galaxy w 137. występie w narodowych barwach trwał po zmianie stron. Keane asystował przy obu trafieniach Jamesa McCleana i miał również ogromny udział w samobójczej bramce golkipera reprezentacji Gibraltaru. Były gwiazdor Tottenhamu być może jeszcze bardziej pokąsałby linię obrony rywala, ale już w 63. minucie opuścił plac gry.Szkoci, którzy we wtorek zagrają na wyjeździe z kadrą Adama Nawałki, mieli spore kłopoty z pokonaniem Gruzinów. Jedyny gol dla faworyta padł w 28. minucie po strzale Shauna Maloneya i pechowej interwencji bramkarza Giorgiego Lorii oraz obrońcy Akakiego Chubutii.
Robbie Keane mimo upływu lat wciąż jest kluczowym piłkarzem reprezentacji Irlandii Robbie Keane mimo upływu lat wciąż jest kluczowym piłkarzem reprezentacji Irlandii
Drużyna Gordona Strachana była wyraźnie lepsza od rywala z Kaukazu, ale marnowała dogodne okazji. Precyzji brakowało Stevenowi Naismithowi, Scottowi Brownowi oraz Stevenowi Fletcherowi. Zachowawcza taktyka Szkotów mogła się na nich zemścić w 79. minucie, kiedy okazję strzelecką miał Irakli Dzaria. Na szczęście dla miejscowych Gruzin wyraźnie przestrzelił.

Mają czego żałować Ormianie, którzy byli krok od pokonania faworyzowanej i silnej kadrowo reprezentacji Serbii. Przy stanie 1:0 w 83. minucie gospodarze egzekwowali bowiem rzut karny, którego nie zdołał wykorzystać Marcos Pizzelli. W końcówce drogę do bramki znalazł natomiast Zoran Tosić i drużyna Dicka Advocaata wywiozła punkt.

Podobnie jak Serbowie remis zdołali uratować Węgrzy, dla których w końcówce rywalizacji gola strzelił Balazs Dzsudzsak. Rumuni mimo to mają niezłą pozycję wyjściową przed kolejnymi pojedynkami, ponieważ na inaugurację pokonali na wyjeździe 1:0 Grecję.

Wyniki sobotnich spotkań 2. kolejki eliminacji Euro 2016:

Szkocja - Gruzja 1:0 (1:0)
1:0 - Chubutia (sam.) 28'

Szkocja: Marshall - Hutton, Hanley, R. Martin, Robertson, Anya, Brown, Maloney, Morrison, Naismith (80' McArthur), Fletcher (90' C. Martin).

Gruzja: Loria - Łobżanidze, Chubutia, Kwirkwelia (46' Okriaszwili), Kwerkwelia, Dauszwili, Grigalawa, Kazaiszwili (80' Chanturia), Kankawa, Gelaszwili, Papawa (70' Dzaria).

7:0 - Hoolahan 57'

Irlandia: Forde - Ward (70' Brady), Wilson, O'Shea, McGeady, Hendrick, McClean, Meyler, Gibson, Hoolahan (63' Doyle), Keane (63' Murphy).

Gibraltar: J. Perez (61' Robba) - Wiseman, J. Chipolina (58' Santos), R. Casciaro, R. Chipolina, Bado (46' Guilling), Walker, Gosling, B. Perez, Payas, L. Casciaro.

Tabele eliminacji Euro 2016 ->>>

Czy reprezentacja Szkocji wywalczy przynajmniej jeden punkt w wyjazdowym meczu z Polską?