El. Euro 2016: Wielka sensacja, Hiszpania uległa Słowacji! Pięć goli Anglii, druga porażka Szwajcarii

Mistrzowie Europy pokonani w Żylinie! Waleczni Słowacy po golu w końcówce postarali się o sensację. Ciekawie zapowiadający się pojedynek Szwecji z Rosją zakończył się podziałem punktów.

Konrad Kostorz
La Furia Roja szybko uzyskała przewagę optyczną w Żylinie, ale pierwszą dogodną okazję mieli nasi południowi sąsiedzi - w 11. minucie Iker Casillas w wielkim stylu obronił strzał Roberta Maka z niewielkiej odległości. Golkiper Realu nie stanął na wysokości zadanie kilka chwil później po uderzeniu Juraja Kucki z rzutu wolnego z ponad 20 metrów. Piłka poszybowała w środek bramki, a mimo to Casillas nie zdołał jej zatrzymać.Riposta Hiszpanii mogła być natychmiastowa, jednak Diego Costa główkował tuż obok słupka, a jedno z najlepszych spotkań w życiu rozgrywał Matus Kozacik. Bramkarz czeskiej Viktorii Pilzno bronił jak w transie, kiedy na bramkę uderzali Sergio Busquets, Cesc Fabregas, Andres Iniesta, niezwykle aktywny David Silva czy po raz kolejny Costa.
Od około 55. minuty napór Hiszpanów zelżał. Podopieczni Vicente del Bosque momentami sprawiali wrażenie zrezygnowanych i pogodzonych z losem, a gry zespołu długo nie potrafiły ożywić nawet roszady przeprowadzone przez selekcjonera. Faworyci próbowali "wjechać" z piłką do bramki i nie była to najlepsza recepta na solidny duet stoperów Martin Skrtel - Jan Durica. Jednak kiedy Słowakom udało się oddalić grę od własnej bramki, Jordi Alba perfekcyjnie dośrodkował do Paco Alcacera, a gracz Valencii nie miał problemów z pokonaniem Kozacika.
 Słowacy w czwartek dwukrotnie zmusili do kapitulacji Ikera Casillasa Słowacy w czwartek dwukrotnie zmusili do kapitulacji Ikera Casillasa
W końcówce można było oczekiwać naporu gości i rozpaczliwej obrony Słowaków. Tymczasem w 87. minucie ekipa Jana Kozaka stworzył jedyną dogodną okazję po przerwie i jej nie zmarnowała! Marek Hamsik "urwał się" obrońcom, idealnie zacentrował do Miroslava Stocha, który mocną "główką" nie dał szans Casillasowi. Na odpowiedź obrońcom tytułu zabrakło już czasu i sensacja stała się faktem.

Zespół Roya Hodgsona podobnie jak w eliminacjach MŚ 2014 pokonał przed własną publicznością San Marino w stosunku 5:0. Na pierwszego gola kibice na Wembley musieli poczekać aż do 25. minuty, kiedy po błędzie bramkarza futbolówkę do siatki głową posłał Phil Jagielka. Anglicy stwarzali wiele klarownych sytuacji, lecz na gole zamieniali tylko ich niewielką część. Jeszcze przed przerwą 42. gola w narodowych barwach zdobył z rzutu karnego Wayne Rooney.

Sporo ożywienia do gry gospodarzy wniósł wprowadzony na boisko w przerwie Alex Oxlade-Chamberlain. Zawodnik Arsenalu asystował zarówno Danny'emu Welbeckowi, jak i Androsowi Townsendowi, a ponadto miał mnóstwo pecha, uderzając na bramkę Aldo Simonciniego. Przy pierwszym trafieniu Anglików golkiper San Marino nie popisał się, ale później wiele razy uratował swój zespół przed "dwucyfrówką". W ostatnim kwadransie pokonał go jeszcze tylko... Alessandro Della Valle.

Drugi remis w eliminacjach zanotowali Szwedzi. Trzy Korony zagrały z Rosją bez Zlatana Ibrahimovicia, a absencja ta nie pozostała bez wpływu na końcowy wynik. W 13. minucie miejscowi wywalczyli bowiem rzut karny i zapewne wykonywałby go gwiazdor PSG. Tymczasem do piłki musiał podejść Sebastian Larsson i nie zdołał pokonać świetnie interweniującego Igora Akinfiejewa. Nieco wcześniej precyzyjnym uderzeniem popisał się Aleksandr Kokorin, nie dając szans Andreasowi Isakssonowi.

Rosjanie sprawiali lepsze wrażenie na Friends Arena, ale po łatwej stracie w środku pola i szybkiej akcji Szwedów stracili gola. Na listę strzelców wpisał się Ola Toivonen, a asystował mu Jimmy Durmaz. Później bliżsi zadania decydującego ciosu byli kadrowicze Fabio Capello, a najlepszej sytuacji nie zdołał zamienić na bramkę Oleg Szatow, zaliczając koszmarne "pudło".

Ukraińcy, którzy w pierwszej kolejce przegrali u siebie ze Słowacją, nie bez kłopotów zdołali pokonać na wyjeździe Białoruś. Z Mołdawią z kolei męczyli się Austriacy, kończąc pojedynek w osłabieniu po "czerwieni" Marka Janko. Za sporą niespodziankę trzeba uznać podział punktów pomiędzy Liechtensteinem a silną kadrowo Czarnogórą, która w eliminacjach MŚ 2014 dwukrotnie zremisowała z Polską. Drużyna Branko Brnovicia w ostatnim czasie spuściła nieco z tonu.

Fatalnie pracę z reprezentacją Szwajcarii rozpoczął Vladimir Petković. Helweci we wrześniu przegrali z Anglią, zaś w czwartek po bezbarwnym występie nie sprostali Słowenii. O porażce przesądziło nierozsądne zachowanie Johan Djourou, który spóźnił się w defensywie i musiał salwować się faulem. Xherdan Shaqiri i spółka znajdują się w sytuacji nie do pozazdroszczenia, ale z uwagi na zwiększenie liczby miejsce w finałach Euro 2016 wciąż mają realne szanse na awans.

Niewiele brakowało, a sporą wpadkę zaliczyliby Macedończycy. Zespół z Bałkanów dzięki bramce zdobytej w doliczonym czasie gry zdołał pokonać jednak Luksemburg, który na inaugurację nieoczekiwanie odebrał punkty Białorusi (1:1). Komplet "oczek" po dwóch występach mają Litwini, którzy ustępują Anglii tylko gorszym bilansem goli. Nasi sąsiedzi ograli Estonię, czyli wrześniowego pogromcę Słowenii.

Pozostałe pojedynki drugiej kolejki eliminacji Euro 2016 zaplanowano na piątek i sobotę.

5:0 - Della Valle (sam.) 77'

Anglia: Hart - Chambers, Jagielka, Cahill, Gibbs, Wilshere, Henderson (46' Oxlade-Chamberlain), Milner, Sterling (46' Lallana), Welbeck (66' Townsend), Rooney.

San Marino: Simoncini - Palazzi (73' Buscarini), Della Valle, Vitaioli, Brolli, Battistini, Hirsch, Tosi (63' Gasperoni), Chiaruzzi, Vitaioli, Selva (87' Rinaldi).

Słowacja - Hiszpania 2:1 (1:0)
1:0 - Kucka 17'
1:1 - Alcacer 82'
2:1 - Stoch 87'

Słowacja: Kozacik - Pekarik, Skrtel, Durica, Hubocan, Pekovsky, Gyomber, Kucka (83' Kiss), Mak (61' Stoch), Hamsik, Weiss (54' Duris).

Hiszpania: Casillas - Juanfran (81' Cazorla), Pique, Albiol (58' Pedro), Alba, Busquets, Koke, Silva (71' Alcacer), Fabregas, Iniesta, Costa.

Szwecja - Rosja 1:1 (0:1)
0:1 - Kokorin 10'
1:1 - Toivonen 49'

Szwecja: Isaksson - Antonsson, Granqvist, Olsson, Bengtsson, Bahoui (79' Kacaniklić), Larsson, Kallstrom (87' Wernbloom), Durmaz, Zengin, Toivonen (57' Elmander).

Rosja: Akinfiejew - Smolnikow, Bieriezucki, Ignaszewicz, Kombarow (88' Granat), Samiedow (73' Grigoriew), Głuszakow, Szatow, Fajzulin (87' Dzagojew), Kokorin, Dziuba.

1:0 - Mikoliunas 76'

Czerwona kartka: Kallaste /87' za drugą żółtą/ (Estonia).

Tabele eliminacji Euro 2016 ->>>

Czy reprezentacja Hiszpanii awansuje do Euro 2016 z pierwszego miejsca w grupie C?