LE: Legia Warszawa może być pierwsza - Lokeren niepokonane przez Polaków

Mecz 1. kolejki fazy grupowej LE z KSC Lokeren będzie dla Legii Warszawa dopiero trzecim w historii spotkaniem z belgijskim rywalem w rozgrywkach UEFA. Dla Lokeren to piąta potyczka z Polakami.

Maciej Kmita
Mistrzowie Polski z Belgami rywalizowali pierwszy i ostatni raz 34 lata temu, gdy w II rundzie Pucharu Mistrzów 1970/1971 trafili na ćwierćfinalistę poprzedniej edycji rozgrywek - Standard Liege. Legioniści sami jednak mieli też taki status i w starciu dwóch czołowych ekip Pucharu Mistrzów 1969/1970 górą byli właśnie oni.
Po porażce 0:1 w pierwszym meczu w Belgii w rewanżu przy Łazienkowskiej 3 warszawianie zwyciężyli 2:0 po szybkich golach Jana Pieszki (8. minuta) i Janusza Żmijewskiego (20. minuta).Legia vs Belgowie w rozgrywkach UEFA:

Drużyna Rywal I II Rozgrywki Faza Sezon
Legia Warszawa Standard Liege 0:1 (w) 2:0 (d) Puchar Mistrzów II runda 1970/1971

Dla Lokeren, którego barw w przeszłości bronili między innymi Włodzimierz Lubański, Grzegorz Lato czy Dawid Janczyk, czwartkowy mecz będzie piątym przeciwko polskim drużynom w rozgrywkach UEFA. Bilans tych starć jest korzystny dla Belgów, którzy wygrali jedno z czterech spotkań, a trzy zremisowali, ale w sposób, który dawał im promocje do następnych rund pucharów.

W sezonie 1982/1983 już bez Laty i Lubańskiego Lokeren grało ze Stalą Mielec. Po remisie 1:1 w Mielcu rewanż zakończył się bez bramek i Belgowie awansowali do 1/16 finału Pucharu UEFA dzięki bramce zdobytej na wyjeździe.

19 lat później z kolei z Pucharu Intertoto wyrzucili prowadzone przez Stefana Majewskiego Zagłębie Lubin, remisując na Dolnym Śląsku 2:2 i wygrywając u siebie 2:1. Polskie zespoły vs KSC Lokeren w rozgrywkach UEFA: