Bitwa morska dla Floty - relacja z meczu Flota Świnoujście - Arka Gdynia

Flota Świnoujście pokonała 2:0 Arkę Gdynia i przybliżyła się do czołówki. Po pierwszej bezbramkowej połowie, po przerwie kibice oglądali dużo więcej ofensywnego futbolu.

Marcin Celejewski

Pogrążona w kryzysie finansowym Flota zmierzyła się z Arką, która za wszelką cenę chciała wydostać się ze strefy spadkowej i potwierdzić dobrą grę zdobyczą kompletu punktów. Derbowe spotkanie pomiędzy obiema drużynami było najważniejszym punktem terminarza dla kibiców z wyspy Uznam.

Od wzajemnego badania sił rozpoczęły nadmorską batalię oba zespoły. Już w pierwszych sekundach meczu czujność Darko Brljaka sprawdził Antoni Łukasiewicz, który główkował wprost w jego rękawice. Minuty upływały, a do głosu częściej dochodzili goście, którzy jednak swoje ataki zatrzymywali albo na defensywie Wyspiarzy, albo na Brljaku.
W 28. minucie przed doskonałą okazją znalazł się Grzegorz Lech, jednak dlaczego nie oddał strzału będąc samemu w polu karnym pozostanie jego słodką tajemnicą. Flota próbowała odpowiadać, lecz dobiegającego do piłki Sebastiana Olszara powstrzymał gwizdek sędziego sygnalizujący pozycję spaloną. Silnie wiejący wiatr nie ułatwiał zawodnikom dokładnie dogrywać piłkę. Nad boiskowymi wydarzeniami kontrolę stracił również sędzia pojedynku, który najpierw nie odgwizdał faulu na zawodniku gospodarzy, a następnie w podobnej sytuacji ukarał żółtym kartonikiem Daniela Bruda. Sporo szczęścia w ostatnich minutach pierwszej połowy mieli podopieczni Dariusza Dźwigały. Tuż przed bramką dobrze zachował się Charles Nwaogu, który oszukał obrońcę Arki i zamiast oddać strzał, zdecydował się na dogranie do Bruda, który ostatecznie uderzał zbyt lekko i bez pomysłu. Pierwsze 45 minut zakończyła interwencja Marka Niewiady przed własnym polem karnym.
Rafał Grzelak robił tego dnia różnicę na boisku Rafał Grzelak robił tego dnia różnicę na boisku
Początek drugiej połowy przypominał start początku meczu. Różnica polegała jednak na tym, że w 52. minucie po rajdzie Olszara i golu Rafała Grzelaka Flota wyszła na prowadzenie. Chwilę później przed szansą znalazł się Nwaogu, który uprzedzony jednak przez obrońcę Arki, dograł do Olszara, a ten nie trafiając czysto w piłkę pozwolił rywalom na uspokojenie sytuacji. Nie minęło zbyt dużo czasu, a duet Nwaogu - Olszar ponownie zaatakował. Nigeryjczyk dograł na piąty metr, a Olszar najpierw obrócił się z obrońcą na plecach, a następnie zamiast uderzać wycofał piłkę do nadbiegającego kolegi z drużyny, który jednak nie doszedł do piłki.

Swojej szansy szukali gdynianie, lecz piłka po uderzeniu Aleksandra Jagiełły  powędrowała obok bramki. W 72. minucie Wyspiarze powinni podwyższyć prowadzenie. Nwaogu przedarł się w pole karne, uwolnił się spod opieki rywali i leżąc już na murawie zdecydował się na strzał, który został zablokowany. W tym samym momencie przy drugim słupku czekał kompletnie niekryty Olszar, który podania się jednak nie doczekał. Chwilę później nie wykazał się on jednak podobną pazernością, wobec Nigeryjczyka i dograł mu futbolówkę tuż przed bramkę, ten jednak zaplątał się i strzału nie oddał.

Kibice żądali zmiany Nwaogu, a gdy z boiska zamiast niego zszedł Olszar wobec trenera Kafarskiego pojawiły się gwizdy. Szkoleniowiec Floty obronił jednak swoją decyzję kilkanaście sekund później, kiedy w 81. minucie to właśnie zawodnik rodem z Nigerii podwyższył prowadzenie. Gospodarze na laurach nie osiedli i dalej dążyli do strzelenia kolejnych bramek. Imponujący rajd Marka Opałacza został powstrzymany tuż przed polem karnym.

W doliczonym czasie gry Arka nie potrafiła już odpowiedzieć niczym konkretnym, a świnoujścianie raz po raz wychodzili z kontrą. Najpierw ładną kombinacyjną akcją popisali się Kort i Retlewski, lecz ten pierwszy będąc sam na sam z bramkarzem uderzył zbyt lekko. Następnie przed bramką znalazł się Retlewski, lecz i tym razem bramka nie padła. Flota wygrała zasłużenie, natomiast Arkowcy kolejny raz zademonstrowali słabą skuteczność i dalej okupują strefę spadkową.

Flota Świnoujście - Arka Gdynia 2:0 (0:0)
1:0 - Rafał Grzelak 52'
2:0 - Charles Nwaogu 81'