El. LM: Thriller w Bułgarii! Historyczny awans Ludogorca, obrońca-bramkarz bohaterem!

Ludogorec Razgrad po serii jedenastek z obrońcą między słupkami wyeliminował Steauę Bukareszt! To drugi w historii awans do fazy grupowej Champions League zespołu z Bułgarii.

Konrad Kostorz

W Bukareszcie mistrz Rumunii zwyciężył 1:0 po golu zdobytym w końcówce. Rewanż od początku toczony był pod dyktando walecznych Bułgarów, którzy w poprzedniej edycji Ligi Europejskiej wyeliminowali PSV Eindhoven i Lazio Rzym.

Po zmianie stron losy rywalizacji mógł rozstrzygnął Łukasz Szukała, ale jego strzał w świetnym stylu obronił Władisław Stojanow. Ludogorec nie ustawał w atakach i wreszcie dopiął swego - w 90. minucie obrońcy Steauy zbyt krótko wybili piłkę po kornerze, a kapitalnym uderzeniem sprzed pola karnego popisał się Wanderson. W dogrywce emocji nie było zbyt wiele aż do 119. minuty. Wówczas zaspała defensywa gospodarzy i sam na sam z bramkarzem znalazł się Fernando Varela. Stojanow wybiegł przed pole karne i ostrym wślizgiem powalił na murawę rywala. Arbiter bez wahania sięgnął po "czerwień", a ponieważ limit zmian został już wykorzystany, między słupkami stanął środkowy obrońca rodem z... Rumunii, Cosmin Moti.
Moti w serii jedenastek wykorzystał karnego i w świetnym stylu obronił strzał Paula Parvulescu. Po pięciu kolejkach był remis 4:4 (jedenastki nie zmarnował Szukała) i rozstrzygnięcie nastąpiło dopiero w siódmej próbie - Moti, bohater zwycięzców i kibiców zgromadzonych na stadionie w Sofii, poradził sobie z uderzeniem Cornela Rapy!

Ludogorec pierwszy raz w historii weźmie udział w fazie grupowej. Wcześniej Bułgarię reprezentował jedynie Lewski Sofia, który w edycji 2006/2007 nie zdobył ani jednego punktu i rywalizację z Chelsea, Barceloną oraz Werderem zakończył z dorobkiem bramkowym 1:17.

Ludogorec Razgrad - Steaua Bukareszt 1:0 (0:0, 1:0, 1:0), k. 6:5
1:0 - Wanderson 90'

Czerwona kartka: Stojanow /119'/ (Ludogorec).

Pierwszy mecz: 0:1, awans: Ludogorec Razgrad