El. LM: Sprawiedliwości stało się zadość, Celtic Glasgow nie zagra w fazie grupowej!

Celtic Glasgow, który do IV rundy eliminacji LM awansował kuchennymi drzwiami, uległ NK Maribor i nie wywalczył przepustek do fazy grupowej. Pewnie wygrały APOEL Nikozja, BATE Borysów oraz FC Porto.

Konrad Kostorz
Remis 1:1 uzyskany w pierwszym wyjazdowym spotkaniu stawiał Celtic w korzystnym położeniu przed rewanżem. Niesieni dopingiem swoich fanów mistrzowie Szkocji kolejny raz w tym sezonie jednak mocno rozczarowali i nie wykorzystali szansy, jaką dostali od UEFA po przegranym na boisku z kretesem dwumeczu z Legią Warszawą (1:4 i 0:2).W pierwszej połowie korzystniejsze wrażenie sprawiali Słoweńcy, którzy mieli jedną znakomitą okazję. Celtów wyratował bramkarz Craig Gordon (Łukasz Załuska znów został posadzony na ławce), jednak w 75. minucie okazał się bezradny - po błędzie obrony i małym zamieszaniu w polu karnym do piłki dopadł Marcos Tavares i w dość przypadkowy sposób przelobował golkipera The Bhoys.
Miejscowi liczyli na dowiezienie do końca korzystnego wyniku, tymczasem na kwadrans przed końcem musieli rzucić się do odrabiania strat. Szybko stworzyli sobie dogodną okazję, której nie wykorzystał jednak Efe Ambrose. Później zawodnikom z Mariboru udawało się umiejętności oddalać grę od własnego pola karnego, aż wreszcie w doliczonym czasie gry Jasmin Handanović w świetnym stylu obronił groźny strzał Virgila van Dijka i niespodzianka stała się faktem! Celtic kolejnym słabym spotkaniem dał dowód, że na występy w tej edycji Champions League z pewnością nie zasługuje. Co ciekawe, w Lidze Europejskiej może wpaść na... Legię Warszawa, o ile Wojskowi wyeliminują Aktobe FK. Maribor z kolei weźmie udział w "piłkarskim raju" po raz drugi w historii i pierwszy od sezonu 1999/2000.

W pozostałych spotkaniach rewanżowych emocji było znacznie mniej. BATE Borysów i APOEL Nikozja udowodniły wyższość nad swoimi przeciwnikami, którzy będą musieli zadowolić się występami w Lidze Europejskiej. Cypryjczycy wracają do Ligi Mistrzów po dwóch sezonach nieobecności (w edycji 2010/2011 odpadli dopiero w ćwierćfinale), z kolei Białorusini w czwartym podejściu spróbują wreszcie wyjść z grupy.

Kłopotów z sięgnięciem po awans nie mieli również gracze FC Porto, którzy w dwumeczu z OSC Lille nie stracili ani jednej bramki. W rewanżu pięknego gola z rzutu wolnego zdobył Yacine Brahimi, który w drugiej połowie popisał się ładną asystą przy trafieniu Jacksona Martineza. Francuzi nie byli w stanie zagrozić dobrze dysponowanym Portugalczykom.

Po wtorkowych meczach znamy już 27 spośród 32 uczestników fazy grupowej LM. Pozostałych pięciu wyłonią środowe mecze z udziałem m.in. Arsenalu Londyn i SSC Napoli.