El. LE: Niespodzianka w Lyonie, męki Tottenhamu, remis Torino, Rosjanie rozczarowali

W czwartek odbyły się mecze IV rundy eliminacji Ligi Europejskiej. W kilku doszło do niespodzianek, a za największą trzeba uznać porażkę Olympique Lyon z drużyną rumuńską.

Konrad Kostorz
Olympique Lyon o awans do fazy grupowej walczy z wicemistrzem Rumunii. Astra Giurgiu nieoczekiwanie okazała się lepsza od uznanego zespołu z Ligue 1 dzięki udanej drugiej połowie. Les Gones kończyli pojedynek w osłabieniu i ostatecznie doznali porażki, która stawia ich w trudnym położeniu przed rewanżem. Poniżej oczekiwań zagrał także inny przedstawiciel Francji, AS Saint-Etienne. Zieloni ulegli w Turcji Kardemirowi Karabukspor.Tottenham Hotspur przez wiele minut przegrywał z drużyną Łukasza Gikiewicza (Polak rozegrał 73 minuty). AEL Limassol, który był bliski wyeliminowania Zenitu Sankt Petersburg w kwalifikacjach Ligi Mistrzów, dał się zaskoczyć dopiero w końcowej fazie meczu. Gole zdobyli Roberto Soldado oraz Harry Kane, a asystował im Erik Lamela.
Koguty zdołały zwyciężyć, natomiast mocno rozczarował drugi zespół z Premier League. Hull City uległ KSC Lokeren 0:1 i przed własną publicznością będzie musiał być bardzo czujny.

Niełatwą przeprawę miał faworyzowany Real Sociedad z silnym kadrowo FK Krasnodar. Rosjanie z Arturem Jędrzejczykiem na boku obrony (nasz rodak wystąpił w pełnym wymiarze czasowym) zwycięskiego gola zdobyli dopiero w 72. minucie po uderzeniu Xabiego Prieto. Club Brugge z Waldemarem Sobotą w wyjściowej jedenastce (cały mecz reprezentanta Polski) poradził sobie na wyjeździe z Grasshoppers Zurych i najprawdopodobniej nie powtórzy ubiegłorocznej wpadki w eliminacjach LE w postaci porażki ze Śląskiem Wrocław.

Gracze z Krasnodaru nie mają się czego wstydzić, ale pozostałe drużyny z Rosji wypadły znacznie poniżej możliwości. Dynamo Moskwa, Lokomotiw Moskwa i FK Rostów nie zdołały odnieść zwycięstw. Spośród czterech przedstawicieli Eredivisie z wygranej cieszyli się tylko gracze PSV Eindhoven. Feyenoord Rotterdam, FC Twente oraz PEC Zwolle musiały zadowolić się remisami.

Torino FC z kapitanem Kamilem Glikiem na środku defensywy o przepustki do fazy grupowej będzie musiało postarać się w rewanżu na własnym terenie. Bezbramkowy remis z RNK Split to umiarkowanie korzystny remis dla Włochów. Pojedynek w Chorwacji nie dostarczył zbyt dużych emocji.

W Bośni i Hercegowinie na listę strzelców wpisał się znany z gry w Cracovii Bojan Puzigaca. Gospodarzom nie pozwoliło to jednak uniknąć porażki w konfrontacji z Borussią M'gladbach. Bohaterem niemieckiej drużyny został szwedzki napastnik Branimir Hrgota, autor dwóch goli.

Mecze rewanżowe, które wyłonią 31 uczestników fazy grupowej, zaplanowano na 28 sierpnia.