Puchar Niemiec: Borussia z awansem, dwie asysty Piszczka! Debiut Olkowskiego, Stuttgart za burtą

Borussia Dortmund spisała się bardzo słabo w defensywie, ale dość pewnie awansowała do 1/16 finału Pucharu Niemiec. Z dalszą rywalizacją pożegnał się VfB Stuttgart po porażce z VfL Bochum.

Konrad Kostorz

Juergen Klopp od początku pojedynku z III-ligowcem na Mercedes-Benz Arena w Stuttgarcie wystawił Marco Reusa, dla którego był to pierwszy występ po kontuzji kostki. Gwiazdor Borussii Dortmund pauzował przez ponad dwa miesiące i dało się to zauważyć w jego poczynaniach. Niemiec nie należał do najbardziej aktywnych zawodników i został zmieniony już w 57. minucie.

Na prowadzenie dortmundczyków wyprowadził Henrich Mchitarjan po świetnym, płaskim dośrodkowaniu Łukasza Piszczka z prawego skrzydła. Waleczni gospodarze jeszcze przed przerwą powinni wyrównać, jednak zmarnowali dwie świetnie okazje. Najpierw napastnik Stuttgarter oddał strzał obok słupka, a następnie pojedynek jeden na jeden wygrał Mitchell Langerak. Po zmianie stron ekipa z Badenii-Wirtembergii zepchnęła wielkiego faworyta do obrony i stworzyła kilka niewykorzystanych wybornych sytuacji. Po drugiej stronie boiska również było ciekawie. W 47. minucie Pierre-Emerick Aubameyang minął już bramkarza, jednak jego uderzenie sprzed linii bramkowej wybił obrońca. Kilka chwil później Gabończyk skorzystał z fatalnego błędu formacji obronnej Stuttgarter i już się nie pomylił.
Po godzinie gry gospodarze zdołali wreszcie zdobyć gola. Na listę strzelców wpisał się napastnik Randy Edwini-Bonsu, który jednak - jak się wydaje - znajdował się na ofsajdzie. W 78. minucie Borussia trafiła na 3:1 i również z nieznacznego spalonego! Ponownie perfekcyjnie z prawej strony dogrywał "Piszczu" i znów formalności dopełnił Aubameyang.

Rezultat ustalił Adrian Ramos, który w świetnym stylu wykorzystał podanie najlepszego na boisku "Auby". Dortmundczycy w ofensywie zaprezentowali się świetnie, ale dopuścili rywala do wielu sytuacji strzeleckich. Słabo wypadł przede wszystkim Neven Subotić i nieraz BVB musiał ratować Langerak.

Niewielkie kłopoty z wywalczeniem awansu miał Hannover 96, który przez 50 minut grał w osłabieniu. O wygranej Die Roten przesądził nowy nabytek Joselu - autor dwóch goli. Hiszpan wygrał rywalizację z Arturem Sobiechem, który cały mecz spędził wśród rezerwowych. Rafał Gikiewicz popisał się kilkoma udanymi interwencjami (popełnił też błąd, na szczęście dla Polaka bez konsekwencji), a Eintracht Brunszwik z trudem pokonał przeciwnika z piątego szczebla rozgrywek w Niemczech. Kacper Przybyłko z powodu choroby nie wziął udziału w spotkaniu SpVgg Greuther Fuerth. Koniczynki nie miały problemu z pokonaniem niżej notowanego przeciwnika.

Paweł Olkowski zaliczył oficjalny debiut w 1.FC Koeln. Reprezentant Polski rozegrał 90 minut w roli skrzydłowego w spotkaniu wygranym 4:0. Przez 69 minut na murawie przebywał Adam Matuszczyk. Na całej linii zawiedli piłkarze VfB Stuttgart, ulegając 0:2 VfL Bochum. Piotr Ćwielong siedział wśród rezerwowych, a Svena Ulreicha dwukrotnie pokonał napastnik Simon Terodde.

Andre Hahn udanie wprowadził się do gry w Borussii M'gladbach, natomiast w debiucie w Herthcie Berlin bramki strzelili Roy Beerens, Genki Haraguchi oraz Julian Schieber.

Dopiero po serii jedenastek awans wywalczył 1.FC Kaiserslautern. Przyczynił się do tego polski pomocnik Wehen Wiesbaden Sebastian Mrowca, który jako jedyny zmarnował rzuty karny.

Wyniki sobotnich spotkań 1/32 finału Pucharu Niemiec:

Stuttgarter Kickers (III) - Borussia Dortmund 1:4 (0:1)
0:1 - Mchitarjan 30'
0:2 - Aubameyang 55'
1:2 - Edwini-Bonsu 60'
1:3 - Aubameyang 78'
1:4 - Ramos 89'

Skład Borussii: Langerak - Piszczek, Subotić, Sokratis, Durm - Jojić, Kirch (90+1' Bender) - Aubameyang, Mchitarjan (83' Grosskreutz), Reus (57' Kehl) - Ramos.

FC 08 Homburg (IV) - Borussia M'gladbach 1:3 (1:2)
0:1 - Hahn 8'
1:1 - Stegerer 20'
1:2 - Hrgota 45+2'
1:3 - Hrgota 51'

Optik Rathenow (V) - FC Sankt Pauli (II) 1:3 (0:2)
0:1 - Noethe 9'
0:2 - Budimir 31'
0:3 - Noethe 51'
1:3 - Printemps 83'

Bremer SV (V) - Eintracht Brunszwik (II) 0:1 (0:0)
0:1 - Nielsen 46'

VfL Bochum (II) - VfB Stuttgart 2:0 (1:0)
1:0 - Terodde 9'
2:0 - Terodde 48'

Viktoria Koeln (IV) - Hertha Berlin 2:4 (0:2)
0:1 - Ronny 33'
0:2 - Beerens 41'
0:3 - Haraguchi 51'
1:3 - Wunderlich 57'
2:3 - Candan 67'
2:4 - Schieber 76'

FC Astoria Walldorf (IV) - Hannover 96 1:3 (0:1)
0:1 - Joselu 30'
1:1 - Hillenbrand 59'
1:2 - Stindl 76'
1:3 - Joselu 79'

Czerwona kartka: Marcelo /40'/ (Hannover 96)

Wehen Wiesbaden (III) - 1.FC Kaiserslautern (II) 0:0, k. 3:5

FT Brunszwik (IV) - 1.FC Koeln 0:4 (0:0)
0:1 - Ujah 46'
0:2 - Ujah 52'
0:3 - Lehmann 63'
0:4 - Zoller 87'

SV Waldkirch (VI) - SpVgg Greuther Fuerth (II) 0:3 (0:0)
0:1 - Schroeck 46'
0:2 - Mudrinski 52'
0:3 - Roecker 82'

Viktoria Berlin (IV) - Eintracht Frankfurt 0:2 (0:1)

3:3 - Bouadoud 118'

Oglądaj rozgrywki Pucharu Niemiec DFB-Pokal na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)