Bundesliga: Lewandowski błysnął w Berlinie, Bayern wygrał rzutem na taśmę, HSV w barażach

Borussia rozbiła Herthę, a największy udział w wysokiej wygranej miał Robert Lewandowski. Bayer Leverkusen wystąpi w eliminacjach Ligi Mistrzów, a o Ligę Europejską powalczy FSV Mainz.

Konrad Kostorz
Juergen Klopp przed pierwszym gwizdkiem nie krył, że zależy mu na przekroczeniu granicy 70 punktów w sezonie oraz zrewanżowaniu się Starej Damie za sensacyjną porażkę 1:2 z rundy jesiennej. Dlatego też Borussia natychmiast przystąpiła do ataków, choć długo nie potrafiła przebić się przez formację obronną Herthy. Tymczasem już w 6. minucie na prowadzenie mogli wyjść gospodarze - po "główce" Sandro Wagnera piłkę z linii bramkowej wybił Nuri Sahin.Dortmundczycy do bardziej zdecydowanych ataków przystąpili dopiero tuż przed przerwą i od razu przyniosło to skutek. W 41. minucie Mats Hummels świetnym podaniem wypatrzył Roberta Lewandowskiego, który znalazł się oko w oko z Thomasem Kraftem i z zimną krwią pokonał golkipera berlińczyków. Po chwili było już 2:0 dla żółto-czarnych po świetnej akcji i precyzyjnym uderzeniu Milosa Jojicia. Serb pokazał, że drzemie w nim olbrzymi potencjał.
Po zmianie stron dwukrotnie pod bramką Herthy źle zachował się Marco Reus, który nie miał najlepszego dnia, a na dodatek w 70. minucie opuścił murawę z kontuzją. Jak z nut grali za to partnerzy Niemca, a w szczególności "Lewy", który kapitalnym technicznym strzałem z rzutu wolnego podwyższył na 3:0. Kilka chwil później Polak był sam przed Kraftem i mógł skompletować hat-trick. Pojedynek z bramkarzem przegrał, jednak piłka dotarła do Pierre-Emericka Aubameyanga, a po podaniu Gabończyka Henrich Mchitarjan posłał ją do siatki. Borussia w imponującym stylu zakończyła sezon ligowy, a za tydzień w finale Pucharu Niemiec zmierzy się na Stadionie Olimpijskim z Bayernem.

Dopiero na 30 sekund przed końcowym gwizdkiem zwycięstwo zapewnił sobie Bayern. Gdy wszystko wskazywało na to, że pojedynek z VfB zakończy się podziałem punktów, celnie z dystansu przymierzył Claudio Pizarro. Wcześniej podopieczni Pepa Guardioli stworzyli sporo klarownych sytuacji, jednak razili nieskutecznością, co dotyczy także Mario Mandzukicia. Chorwat, który walczył z Lewandowskim o tytuł króla strzelców, miał w trakcie spotkania problemy zdrowotne i już w 64. minucie opuścił murawę. Monachijczycy ukończyli sezon z dorobkiem 90 punktów, a zatem wywalczyli "oczko" mniej niż przed rokiem.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Przez kilkadziesiąt minut na wymarzonym 4. miejscu w tabeli plasował się VfL Wolfsburg. Wszystko wskutek słabego początku meczu w wykonaniu Bayeru. Aptekarze za sprawą Omera Topraka i Heung-Min Sona wyszli jednak na prowadzenie w konfrontacji z Werderem i w przyszłym sezonie wystąpią w eliminacjach Ligi Mistrzów. 90 minut rozegrał Sebastian Boenisch, zaś Ludovic Obraniak cały mecz obejrzał z ławki rezerwowych. Wilki muszą zadowolić się fazą grupową Ligi Europejskiej, chociaż zaprezentowały się bardzo dobrze przeciwko Gladbach. O zwycięstwie ekipy Dietera Heckinga zadecydowały gole zdobyte głową przez Ivana Perisicia oraz Robina Knoche.

Ostatnią pozycję premiowaną udziałem w europejskich pucharach zachowali piłkarze Mainz, którzy nie bez kłopotów pokonali HSV. W tej sytuacji na nic zdała się wygrana Augsburga nad Eintrachtem. Drużyna Markusa Weinzierla rozegrała znakomity sezon, ale ostatecznie finiszowała dopiero na 8. lokacie (Arkadiusz Milik poza kadrą meczową).

Bezpośredni awans do Champions League przypieczętowało Schalke, gromiąc Norymbergę. Koenigsblauen zepchnęli ekipę z Bawarii do 2. Bundesligi. Ligowego bytu nie udało się zachować także beniaminkowi z Brunszwiku, który wyraźnie poległ na Rhein-Neckar Arena (90 minut i żółta kartka Eugena Polanskiego). Porażki konkurentów sprawiły, że HSV ukończył rozgrywki na 16. miejscu w tabeli i wkrótce będzie walczył w barażach o utrzymanie z SC Paderborn 07 albo SpVgg Greuther Fuerth.

Warto odnotować, że na pożegnanie z Hanowerem nieźle wypadł były król strzelców T-Mobile Ekstraklasy Artiom Rudnev. W spotkaniu z Freiburgiem Łotysz zdobył gola i asystował przy trafieniu Edgara Priba.

Faza grupowa Ligi Mistrzów: Bayern Monachium, Borussia Dortmund, Schalke 04 Gelsenkirchen.

Eliminacje Ligi Mistrzów: Bayer Leverkusen.

Faza grupowa Ligi Europejskiej: VfL Wolfsburg.

Eliminacje Ligi Europejskiej: Borussia M'gladbach, FSV Mainz.

Bezpośredni spadek do 2. Bundesligi: Eintracht Brunszwik, FC Nuernberg.

Baraże o utrzymanie: Hamburger SV.