Bundesliga: Pięć goli w Dortmundzie, Bayern rozbił HSV, Schalke krok od Ligi Mistrzów

Borussia skromnie pokonała Hoffenheim, a kibice owacyjnie pożegnali Roberta Lewandowskiego. Bayern nie dał szans Hamburgerowi SV, ale zespół Mirko Slomki wciąż ma szanse na utrzymanie.

Konrad Kostorz
Dortmundczycy ostatni domowy pojedynek w tym sezonie rozpoczęli fatalnie i już w 5. minucie stracili gola - po podaniu Fabiana Johnsona przysnęła defensywa BVB, a Roberto Firmino bez trudu pokonał Romana Weidenfellera. Kilka chwil później powinno być 2:0 dla przyjezdnych, jednak Kevin Volland mając przed sobą praktycznie pusta bramkę, strzelił wprost w stojącego na linii Matsa Hummelsa!Borussia długo zbierała się do ataków, ale gdy wreszcie do nich przystąpiła, od razu zapewniła sobie zwycięstwo. W 29. minucie po indywidualnej akcji w długi róg trafił Kevin Grosskreutz, chwilę później idealne dośrodkowanie Marco Reusa wykorzystał Henrich Mchitarjan, a trzeci cios zadał Łukasz Piszczek, oddając ładne uderzenie w długi róg bramki. Drużyna Markusa Gisdola znalazła się na łopatkach i nie zdołała odrobić już strat.
Po zmianie stron Hoffenheim zdołało zdobyć gola kontaktowego za sprawą mocnego strzału Niklasa Suele z dystansu, który pod nogą przepuścił Weidenfeller. Takie błędy golkiperowi Borussii zdarzają się bardzo rzadko. W końcówce przyjezdni próbowali doprowadzić do remisu i uratować punkt, ale nie stworzyli żadnej klarownej sytuacji. Z kolei Borussia w całej drugiej połowie zaprezentowała się słabo w ofensywie.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Robert Lewandowski był bardzo aktywny, jednak po przerwie miał tylko jedną okazję bramkową, lecz uderzał z dość ostrego kąta i nie trafił w światło bramki. W doliczonym czasie gry Juergen Klopp podjął decyzję, by zdjąć Polaka z boiska i zastąpić go Julianem Schieberem, a kibice zgotowali mu owację na stojąco. Dla "Lewego" było to ostatni w karierze występ na Signal-Iduna Park w żółto-czarnych barwach.

Bayern odbudował się po klęsce z Realem i wysoko zwyciężył w Hamburgu. Popisową partię rozegrali Mario Goetze, który zdobył dwie bramki i zaliczył asystę, oraz Thomas Mueller (gol oraz asysta). Udział w wygranej mieli również Arjen Robben i Claudio Pizarro, który wpisał się na listę strzelców efektowną przewrotką. Mario Mandzukić cały pojedynek spędził wśród rezerwowych i nie miał okazji do poprawienia dorobku strzeleckiego.

Hamburczycy znów zawiedli, jednak nie stracili 16. pozycji w tabeli Bundesligi. Powód? Porażki Norymbergi oraz Brunszwiku. Ekipa Rogera Prinzena kolejny raz spisała się beznadziejnie i uległa Hannoverowi, natomiast zespół Torstena Lieberknechta dał sobie wbić gola ostatniej minucie doliczonego czasu gry - Raul Bobadilla w wielkim stylu wykorzystał podanie Andre Hahna i Augsburg zachował szanse na awans do Ligi Europejskiej.

Schalke po dwóch porażkach zwyciężyło w dość szczęśliwych okolicznościach we Freiburgu, zdobywając bramki po strzałach z dystansu Kaana Ayhana oraz Klaas-Jana Huntelaara. Koenigsblauen mają w tabeli 3 "oczka" przewagi nad Bayerem i do awansu do Ligi Mistrzów brakuje im remisu z Norymbergą. Aptekarze z kolei przybliżyli się do eliminacji Champions League, pokonując 2:0 Eintracht. We Frankfurcie w pełnym wymiarze czasowym wystąpił Sebastian Boenisch, a gole zdobyli Gonzalo Castro i Emre Can.

Marc-Andre ter Stegen pożegnał się z Borussia-Park zwycięstwem nad Mainz. Wychowanek Gladbach nie krył łez, a jego koledzy trzykrotnie zmusili do kapitulacji Lorisa Kariusa. Ekipa Luciena Favre'a w ostatniej serii gier zagra na wyjeździe z Wolfsburgiem, do którego traci tylko dwa "oczka". Wilki zwyciężyły w Stuttgarcie rzutem na taśmę po akcji Vieirinhi i strzale Ivicy Olicia.

W najlepszy możliwy sposób z Weserstadion rozstał się Aaron Hunt. Wychowanek bremeńskiego zespołu, który odmówił przedłużenia kontraktu, by poszukać szczęścia za granicą, dwukrotnie pokonał golkipera Herthy i zagwarantował Werderowi wygraną. Ludovic Obraniak i Martin Kobylański znaleźli się poza kadrą meczową.