Puchar Polski dla Zawiszy Bydgoszcz! - relacja z meczu KGHM Zagłębie Lubin - Zawisza Bydgoszcz

W finale Pucharu Polski zwyciężył Zawisza Bydgoszcz, który po rzutach karnych pokonał KGHM Zagłębie Lubin! Spotkanie na Stadionie Narodowym w Warszawie obserwowało 37 120 widzów.

Artur Długosz
Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin w finale Pucharu Polski zagrali po raz trzeci. Miedziowi poprzednio przegrywali trofeum w latach 2005 i 2006. Beniaminek T-Mobile Ekstraklasy z Bydgoszczy miał szansę na zdobycie pierwszego od momentu powstania klubu krajowego trofeum. Dotychczas jedynie w sezonie 1990/91 udało się niebiesko-czarnym awansować do półfinału, kiedy lepszy okazał się późniejszy triumfator, czyli GKS Katowice.Od początku piątkowego spotkania oba zespoły śmiało ruszyły do ataku starając się zaskoczyć przeciwnika dośrodkowaniami w pole karne. Już w 6. minucie powinno być 1:0 dla Miedziowych! David Abwo przedarł się przez bydgoską obronę, stanął oko w oko z Wojciechem Kaczmarkiem, ale przegrał ten pojedynek. Na odpowiedź Zawiszy nie trzeba było długo czekać! Chwilę później niemal identycznej okazji nie wykorzystał bowiem Luis Carlos, który z łatwością wyprzedził Pawła Widanowa, ale mając przed sobą tylko Silvio Rodicia posłał futbolówkę nad poprzeczką! W 12. minucie po mocnym strzale z dystansu Piotra Petasza golkiper lubinian sparował piłkę do boku, z dobitką natychmiast pospieszył Luis Carlos, jednak kapitalnie zablokował go Widanow. Gdyby nie ta interwencja, byłoby 1:0 dla Zawiszy.
W kolejnych minutach także nie można było narzekać na brak emocji. Spotkanie było otwarte, a przede wszystkim nie brakowało w nim dogodnych sytuacji bramkowych czy to z jednej, czy drugiej strony. Dużo było zwłaszcza uderzeń z dystansu po których z problemami interweniowali bramkarze. O ile jednak początek był ekscytujący, to później tempo nieco spadło. Remis do przerwy to jednak sprawiedliwy rezultat. Po zmianie stron i jedni, i drudzy skoncentrowali się głównie na uderzeniach z dystansu. Celnie przymierzył Aleksander Kwiek, jednak czujny Wojciech Kaczmarek pewnie złapał piłkę. W odpowiedzi z dystansu bardzo groźnie centymetry obok słupka huknął Sebastian Dudek.

Wraz z upływem kolejnych minut Zagłębie osłabło i cofnęło się do defensywy, czekając na swoją szansę z kontry. Zawisza atakował, strzelał, lecz nie mógł znaleźć sposobu na pokonanie dobrze dysponowanego Rodicia. Miedziowi natomiast w 86. minucie mogli i powinni wyjść na prowadzenie, lecz David Abwo zaliczył nieprawdopodobne pudło! Dostał idealną piłkę od Kwieka, zwiódł jednego ze stoperów, ale chybił z 7 metrów! Ostatecznie w regulaminowym czasie gry gole w Warszawie nie padły i sędzia zmuszony był zarządzić dogrywkę.

Także i dodatkowy czas gry nie przyniósł rozstrzygnięcia, chociaż na samym początku pierwszej połowy dogrywki po dośrodkowaniu Dudka z rzutu wolnego groźnie pod poprzeczkę główkował Jorge Kadu, ale świetnie obronił Rodić. O wszystkim zadecydować musiał więc konkurs rzutów karnych!

Ostatecznie "jedenastki" lepiej wykonywali piłkarze Zawiszy Bydgoszcz i to oni wywalczyli w tym sezonie Puchar Polski!

KGHM Zagłębie Lubin - Zawisza Bydgoszcz 0:0, rzuty karne: 5:6
1:0 - Jiri Bilek