Puchar Holandii: Wielka Niedziela PEC Zwolle! Mateusz Klich z trofeum! (wideo)

PEC Zwolle Mateusza Klicha zdeklasował w niedzielę na rotterdamskim De Kuip Ajax Amsterdam i po raz pierwszy w historii sięgnął po Puchar Holandii! Niebieskopalcy pokonali mistrzów kraju aż 5:1!

Maciej Kmita

Spotkanie rozpoczęło się od skandalu. Nie upłynęło jeszcze 60 sekund gry, a mecz został przerwany, ponieważ kibice Ajaxu obrzucili odpalonymi racami pole karne swojej drużyny. Trawa w miejscach, w których wylądowały materiały pirotechniczne, została wypalona do cna.

Tuż po wznowieniu gry po centrze Lasse Schoene z rzutu rożnego piłka trafiła przed pole karne Zwolle do Ricardo van Rhijna, który uderzył bez namysłu z blisko 30 metrów tak, że futbolówka odbiła się od poprzeczki bramki Niebieskopalcych i wpadła do siatki. Diederik Boer był bez szans.

Piłkarze Zwolle nie zdążyli wznowić gry od środka, bowiem kibice Ajaxu znów obrzucili plac gry racami i tym razem sędzia Bas Nijhuis postanowił przerwać mecz i zaprosił obie drużyny do szatni. Przerwa w grze trwała 22 minuty, a fani Ajaxu uspokoili się dopiero, gdy przemówił do nich Edwin van der Sar.

Tuż po wznowieniu gry Klich zagrał w środku pola do Jespera Drosta, a ten uruchomił Ryana Thomasa, który strzałem z narożnika "16" pokonał bramkarza Ajaxu. W 12. minucie Zwolle już prowadziło - po strzale Maikela van der Werffa z rzutu wolnego z 20 metrów piłka odbiła się od słupka, a do siatki wpakował ją Thomas.

Ajax rzucił się do odrabiania strat, ale Zwolle broniło się bardzo umiejętnie, daleko od swojej bramki, z czym mistrzowie Holandii nie potrafili sobie poradzić. A w 22. minucie ekipa Rona Jansa wyprowadziła trzeci cios: Klich zagrał do Kamohelo Mokotjo, który prostopadłym podaniem uruchomił Guyona Fernandeza, a ten z zimną krwią wykorzystał sytuację sam na sam z Kennethem Vermeerem. W 34. minucie ten sam napastnik drugi raz wpisał się na listę strzelców, głową wykorzystując centrę Brama van Polena z prawej strony.

Tuż po przerwie Zwolle przetrzymało napór Ajaxu , a w 50. minucie odskoczyło rywalom na cztery gole. Tym razem po dośrodkowaniu Klicha z rzutu rożnego do bramki trafił van Polen. W 58. minucie bliski zdobycia gola był "Clichy", ale Fernandez w kontrze 2 na 1 zwlekał z podaniem, a kiedy zdecydował się na oddanie piłki, Polaka zablokował Daley Blind. W 85. minucie z kolei Klich mógł zaliczyć kapitalną asystę, ale po jego prostopadłym podaniu pojedynek z bramkarzem Ajaxu przegrał Giovanni Gravenbeek.

Zobacz bramki z meczu Zwolle - Ajax:

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!
twitter.com/Cli5hy twitter.com/Cli5hy
"Do trzech razy sztuka" - mogą powiedzieć kibice Zwolle. Niebieskopalcy wcześniej dwukrotnie grali w finale Pucharu Holandii, ale w decydujących spotkaniach musieli uznać wyższość rywal: w 1928 roku RC Heemstede, a w 1977 roku Twente Enschede.

Zwolle miało zagwarantowany awans do Ligi Europejskiej niezależnie od wyniku finału. W sezonie 2014/2015 Niebieskopalcy zaczną europejską przygodę od IV rundy eliminacji Ligi Europejskiej - będzie to ich pierwszy w historii występ w pucharach.

W sezonie 2013/2014 Ajax nie stracił jeszcze aż pięciu bramek w jednym meczu. Cztery gole drużynie Franka De Boera sezonie potrafili wbić tylko piłkarze Barcelony i PSV Eindhoven. To pierwsza porażka de Godenzonen na krajowym podwórku od 2 listopada! Po raz ostatni pięć bramek Ajax stracił 6 listopada 2011 roku w ligowym meczu z FC Utrecht (4:6).

PEC Zwolle - Ajax Amsterdam 5:1 (4:1)
0:1 - Ricardo van Rhijn 3'
1:1 - Ryan Thomas 8'
2:1 - Ryan Thomas 12'
3:1 - Guyon Fernandez 22'
4:1 - Guyon Fernandez 34'
5:1 - Bram van Polen 50'

Zwolle: Diederik Boer - Bram van Polen, Maikel van der Werff, Jost Broerse (71' Darryl Lachman), Bart van Hintum - Kamohelo Mokotjo, Mateusz Klich, Mustafa Saymak (64' Furdjel Narsingh) - Jesper Drost, Ryan Thomas (83' Giovanni Gravenbeek) - Guyon Fernandez.

Ajax: Kenneth Vermeer - Ricardo van Rhijn, Niklas Moisander (54' Christian Poulsen), Stefano Denswil, Nicolai Boilesen - Davy Klaasen, Daley Blind, Thulani Serero, Lasse Schoene (80' Ricardo Kishna), Bojan Krkić (54' Lesley de Sa) - Kolbeinn Sigthorsson.