"Gra o Puchar": Dziewięciu Polaków z szansami na trofea!

Aż dziewięciu Polaków grających na co dzień za granicą ma szansę na zdobycie krajowego pucharu! Biało-czerwoni mogą sięgnąć po trofea w Anglii, Francji, Holandii, Niemczech, Szkocji i we Włoszech.

Puchar Niemiec

Finał: Borussia Dortmund - Bayern Monachium lub 1. FC Kaiserslautern / 17 maja, Berlin

Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek stoją przed szansą na wywalczenie drugiego Pucharu Niemiec. W 2012 roku zdobyli to trofeum, pokonując w finale Bayern Monachium aż 5:2,a hat-trick w tym meczu ustrzelił "Lewy".

Na pożegnanie z Dortmundem polski napastnik chciałby znów sięgnąć po DFB Pokal. W półfinale między innymi po jego golu Borussia pokonała 2:0 VfL Wolfsburg. Było to 100. trafienie Lewandowskiego dla BVB! Ogółem w drodze do finału zdobył on dwa gole.

Finałowego rywala Borussia pozna w środowy wieczór.

Zobacz 100. bramkę "Lewego" dla Borussii: [wrzuta=3SSSMUv4soa,gladbacher88]

Puchar Anglii

Finał: Arsenal Londyn - Hull City / 17 maja, Londyn

Kanonierzy Łukasza Fabiańskiego i Wojciech Szczęsny zmarnowali szansę na odzyskanie mistrzostwa Anglii, ale zespół Arsene'a Wengera ciągle może zdobyć pierwsze od 2005 roku trofeum.

I to dużej mierze dzięki Fabiańskiemu, który wybornie bronił w meczu 1/8 finału z Liverpoolem, a w minioną sobotą w konkursie "11" w ramach półfinału z Wigan Athletic obronił dwa rzuty karne wykonywane przez rywali!

"Bambi" i Szczęsny mogą być kolejnymi po Jerzym Dudku Polakami, którzy wygrali FA Cup.

Zobacz interwencje Łukasza Fabiańskiego z Wigan Athletic: [wrzuta=13GulA7qUwl,mmkk07]

Puchar Holandii

Finał:

PEC Zwolle - Ajax Amsterdam / 20 kwietnia, Rotterdam

Awansujący do finału Pucharu Holandii, w historii PEC Zwolle zapisał się Mateusz Klich. Wszystko dlatego, że ekipa, którą "Clichy" dowodzi na boisku, za sam status finalisty KNVB Beker po raz pierwszy w historii zagra w europejskich pucharach! W finale zmierzy się z Ajaxem Amsterdam, który dzięki miejscu w Eredivisie ma już zagwarantowany udział w Lidze Mistrzów.

Niebieskopalcy wystąpili w finale krajowego pucharu tylko dwukrotnie: w 1928 i 1977 roku. W obu przypadkach przegrali decydujące starcie. Może teraz z Klichem w składzie zdobędzie pierwsze w historii klubu trofeum? Przekonamy się o tym już 20 kwietnia.

Polak jest w formie, co potwierdził w miniony weekend, zdobywając kapitalną bramkę w spotkaniu z RKC Waalwijk: [wrzuta=1zJHIHRkf4h,mmkk07]

Puchar Francji

Finał:

Stade Rennes - AS Monaco lub EA Guingamp / 3 maja, Saint-Denis

Kamil Grosicki stoi natomiast przed szansą na wywalczenie Pucharu Francji. Polski skrzydłowy Rennes ma swój duży udział w tym, że w zaplanowanym na 3 maja finale wystąpi jego zespół. W ćwierćfinale z LOSC Lille (2:0) zdobył gola na 1:0, a w półfinale z Angers SCO (3:2) trafił na 2:1.

Jeśli do finału kosztem EA Guingamp awansuje AS Monaco, Rennes niezależnie od wyniku spotkania na Stade de France w sezonie 2014/2015 zagra w Lidze Europejskiej!

Zobacz bramkę Kamila Grosickiego z Angers SCO: [wrzuta=6grNjzd4d5r,mmkk07]

Puchar Szkocji

Finał:

Dundee United - Saint Johnstone FC / 17 maja, Glasgow

Awans do europejskich pucharów przez zdobycie Pucharu Szkocji może wywalczyć Dundee United Radosława Cierzniaka. Polski golkiper jest numerem "1" w bramce Pomarańczy i dołożył swoją cegiełkę do awansu do finału, kapitalnie broniąc w półfinale rozgrywek z Glasgow Rangers.

Dundee już dwukrotnie sięgało po Puchar Szkocji - w 1994 i 2010 roku. Czas na trzeci triumf z Polakiem w bramce.

Puchar Włoch

Finał:

ACF Fiorentina - SSC Napoli / 3 maja, Rzym

Przed szansą na pierwszy skalp w Italii stoi też Rafał Wolski. Młodzieżowy reprezentant Polski awansował ze swoją Fiorentiną do finału Coppa Italia, w którym 3 maja zmierzy się z Napoli.

Udział Polaka w wędrówce do finału był jednak znikomy - zagrał tylko przez 68 minut w meczu 1/8 finału z Chievo Werona (1:0).