El. MŚ: Grecja i Chorwacja z awansem! Koniec pięknego snu Islandii

Nie było niespodzianek w Bukareszcie i Zagrzebiu. Z marzeniami o MŚ pożegnały się Rumunia i Islandia, które w barażach nie zdołały odnieść ani jednego zwycięstwa.

Konrad Kostorz
Od pierwszego gwizdka pojedynku w Zagrzebiu do zdecydowanych ataków przystąpili podopieczni Niko Kovaca, którzy w przeciwieństwie do piątkowego spotkania obu drużyn stwarzali sobie całkiem sporo dogodnych okazji strzeleckich. Do pewnego momentu dobrze w bramce spisywał się Hannes Halldorsson, ale w 27. minucie nie miał nic do powiedzenia, gdy po dośrodkowaniu Ivana Perisicia strzałem z bliskiej odległości piłkę w bramce umieścił Mario Mandzukić.

Napastnik Bayernu jeszcze przed przerwą zachował się bardzo nieodpowiedzialnie, ostro atakując jednego z rywali. Arbiter długo się nie wahał i sięgnął do kieszonki po czerwoną kartkę dla Chorwata! Konieczność grania w osłabieniu nie zdeprymowała gospodarzy, którzy po zmianie stron podwyższyli prowadzenie - mocno oraz dokładnie przymierzył Darijo Srna i w Zagrzebiu zrobiło się 2:0. Zespół z Wyspy Gejzerów nie był w stanie zdobyć nawet gola kontaktowego, tymczasem Chorwaci mogli wygrać jeszcze wyżej (świetną szansę zaprzepaścił Mateo Kovacić).

Bohaterem dwumeczu Grecji z Rumunią został Kostas Mitroglou. Snajper Olympiakosu Pireus łącznie aż trzykrotnie wpisał się na listę strzelców, co zadecydowało o tym, że reprezentacji prowadzonej przez Victora Piturcę zabraknie w Brazylii. W rewanżu Mitroglou nie pomylił się w 23. minucie po podaniu Vasilisa Torosidisa. Nadzieje miejscowych odżyły po przerwie, kiedy defensor AS Romy skierował futbolówkę do własnej bramki po centrze Gabriela Torje. Grecy w ostatniej półgodzinie zwarli jednak szyki i nie dopuścili do groźnych sytuacji we własnym polu karnym.

Warto odnotować, że Chorwacja weźmie udział w mistrzostwach świata po raz czwarty, zaś Grecja wystąpiła dotąd w światowym czempionacie tylko dwukrotnie.

Rumunia - Grecja 1:1 (0:1)
0:1 - Mitroglou 23'
1:1 - Torosidis (sam.) 55'

Rumunia: Tatarusanu - Matel, Goian (87' Grozav), Chiriches, Rat (26' Latovlevici) - Hoban, Tanase, Torje (56' Niculae), Maxim, Marica, Stancu.

Grecja: Karnezis - Maniatis, Torosidis (72' Vyntra), Sokratis, Holebas, Siovas (80' Manolas), Tziolis, Karagounis (73' Samaris), Samaras, Mitroglou, Salpingidis.

Pierwszy mecz: 1:3, awans: Grecja.

Chorwacja - Islandia 2:0 (1:0)
1:0 - Mandzukić 27'
2:0 - Srna 47'

Chorwacja: Pletikosa - Pranjić, Corluka, Simunić, Srna, Rakitić, Modrić (89' Lovren), Kovacić (74' Rebić), Perisić, Olić (79' Jelavić), Mandzukić.

Islandia: Halldorsson - Saevarsson, Sigurdsson, Gudmundsson, Bjarnason, Sigurdsson, Finnbogason, Arnason, Gunnarsson (72' Hallfredsson), Gudjohnsen (64' Gislason), Skulason.

Czerwona kartka: Mandzukić /38'/ (Chorwacja).