Mil(ik)owy krok do mistrzostw! - relacja z meczu eliminacji MME Polska - Grecja

W meczu 7. kolejki eliminacji mistrzostw Europy młodzieżowa reprezentacja Polski pokonała Grecję 3:1 po hat-tricku Arkadiusza Milika! Biało-czerwoni są o krok od wygrania swojej grupy eliminacyjnej.

Maciej Kmita
Był to przedostatni mecz drużyny Marcin Dorna w tych eliminacjach. Biało-czerwoni dzięki tej wygranej umocnili się na pozycji lidera grupy 7. el. MME. Po 7 meczach mają na koncie 15 punktów, a 2. w tabeli Turcja przed trzema wyjazdowymi spotkaniami ma 10 "oczek". Przed Polakami jeszcze tylko jedna potyczka z Grekami, ale dopiero we wrześniu przyszłego roku w ramach ostatniej, 8. kolejki. Do tego czasu "młodzieżówka" będzie się tylko przyglądać rywalom i liczyć na to, że wykrwawią się w bezpośrednich pojedynkach.

W porównaniu z piątkowym spotkaniem z Maltą selekcjoner nie mógł skorzystać z kontuzjowanego Bartosza Bereszyńskiego i Kacpra Przybyłko, który musiał opuścić zgrupowanie z powodów osobistych. Do drużyny wrócił natomiast Marcin Kamiński. "Beresia" na prawej flance obrony zastąpił Rafał Janicki.

To był spektakl jednego aktora - Arkadiusza Milika. 19-letni Polak od pierwszych minut czuł się na stadionie Cracovii bardzo pewnie. Świadczy o tym to, że w 7. minucie po centrze Piotra Zielińskiego z rzutu rożnego spróbował zaskoczyć bramkarza Grecji... przewrotką. I pomylił się naprawdę o niewiele. Pięć minut później już się jednak nie popisał, marnując sytuację sam na sam z greckim golkiperem po świetnym prostopadłym podaniu Zielińskiego.

Grecy w I połowie zagrozili Polakom tylko po strzałach z dystansu, z którymi większych problemów nie miał jednak Jakub Szumski.

O ile przed przerwą gra była wyrównana, to po zmianie stron biało-czerwoni zdominowali rywali. Już w 49. minucie po świetnej dwójkowej akcji Zielińskiego z Pawłem Wszołkiem w sytuacji strzeleckiej znalazł się Bartłomiej Pawłowski, ale jego uderzenie z 5 metrów Grecy zablokowali.

Wreszcie w 61. minucie po kolejnym udanym dryblingu Zieliński oddał w polu karnym piłkę Janickiemu, który wstrzelił ją przed bramkę Grecji, gdzie Milik wślizgiem skierował ją do siatki. Napastnik FC Augsburg drugi cios zadał w 79. minucie, dobijając do bramki rywali piłkę po obronionym strzale Mateusza Lewandowskiego.

Tuż po tym drugim trafieniu podopieczni Kostasa  Tsanasa zrewanżowali się gospodarzom. Nikos Karelis precyzyjnym strzałem w kierunku dalszego rogu pokonał Szumskiego. Chwilę później goście byli bliscy wyrównania, ale rzutu karnego za faul Wojciecha Golli nie wykorzystał Giannis Potouridis, fatalnie przestrzelając. Natomiast w niemal ostatniej akcji meczu kropkę nad "i" postawił Milik, częstując Sokratisa Dioudisa soczystym uderzeniem z 20 metrów.

Czwarte domowe zwycięstwo Polaków w el. MME obejrzała rekordowa publika - na stadion Cracovii przyszło aż 9148 osób.

W drugim wtorkowym meczu w grupie 7. Szwecja pokonała u siebie Maltę 5:0.

Polska U-21 - Grecja U-21 3:1 (0:0)
1:0 - Milik 61'
2:0 - Milik 79'
2:1 - Karelis 84'
3:1 - Milik 90+3'

Polska: Jakub Szumski - Rafał Janicki, Wojciech Golla, Marcin Kamiński, Daniel Dziwniel - Michał Chrapek (90+2' Damian Dąbrowski), Dominik Furman - Bartłomiej Pawłowski, (76' Mateusz Lewandowski), Piotr Zieliński (86' Rafał Wolski), Paweł Wszołek - Arkadiusz Milik.

Grecja: Sokraits Dioudis - Stalios Kitsiou, Kostas Triantafyllpoulos, Mavroudis Bougaidis, Giannis Potouridis - Tassas Lagos, Charis Mavrias, Andreas Bouchalakis (82' Manolos Siopis), Dimistris Diamantakos (75' Apostolos Vellios), Dimitris Kolovos (78' Nikos Karelis) - Giannis Gianniotas.

Żółte kartki: Zieliński, Janicki, Furman (Polska) oraz Diamantakos, Mavrias, Bougaidis (Grecja).