Zmiany zdecydowały o wyniku - relacja z meczu Jagiellonia Białystok - Żalgiris Wilno

W sobotnie popołudnie na Stadionie Miejskim w Białymstoku Jagiellonia zmierzyła się w meczu towarzyskim z Żalgirisem Wilno. Spotkanie zakończyło się pewną wygraną białostoczan.

Ivan Novikov

Początek meczu na pewno nie zapowiadał takiego wyniku. Obie drużyny rozpoczęły dosyć ostrożnie. Gra toczyła się głównie w środku pola, a składnych ofensywnych akcji było jak na lekarstwo. Duży wpływ na taki ani nie inny obraz spotkania miały liczne faule w środkowej części boiska. Żadna ze stron nie była w stanie nawet oddać celnego strzału na bramkę rywali. Ze względu na drobny uraz już w trakcie pierwszej połowy z boiska zszedł obrońca Jagiellonii Martin Baran, którego zastąpił testowany Senegalczyk Souleyman Tandia. W zespole z Wilna wyróżniającą się postacią był Kamil Biliński. W pierwszej odsłonie sparingu kibice nie obejrzeli emocjonującego widowiska i drużyny zeszły na przerwę przy bezbramkowym wyniku.

Przed rozpoczęciem drugiej połowy spotkania obaj trenerzy przeprowadzili kilka zmian. Roszady Piotra Stokowca okazały się jak najbardziej trafione i już w 50' minucie wprowadzony po przerwie Nika Dzalamidze przytomnie zachował się w zamieszaniu pod bramką rywala i wpakował piłkę do siatki bezradnego Aivarasa Brazinskasa. W następnych kilkunastu minutach na boisku panował chaos spowodowany licznymi zmianami.

W 70' minucie piękną indywidualną akcję przeprowadził Paweł Drażba i mierzonym strzałem w długi róg podwyższył prowadzenie Żółto-Czerwonych. Dwie minuty później było już 3:0. Przebywający na testach Hiszpan Marc Fernandez kapitalnie zagrał do Adama Dźwigały, który z najbliższej odległości pokonał bramkarza Żalgirisa. Wynik nie uległ zmianie i konfrontacja zakończyła się trzybramkowym zwycięstwem białostoczan.

Powiedzieli po meczu:

Piotr Stokowiec (trener Jagiellonii): Dla nas z punktu szkoleniowego było to bardzo ważne spotkanie, którym zamknęliśmy pewien mikrocykl szkoleniowy. Dzisiejszy mecz był umówiony już dużo wcześniej i myślę, że ta wymiana Wilno-Białystok będzie trwała dalej. Rewizyta rzeczywiście jest zaplanowana, aczkolwiek ze swoim sztabem szkoleniowym jesteśmy częstymi gośćmi na stadionie Żalgirisu. Byłem na meczu z Lechem Poznań, wczoraj z kolei moi asystenci obserwowali rywalizację Litwy z Łotwą. Tak więc wymiana doświadczeń jest cały czas. Dla nas wynik tego sparingu po wpadkach w ostatnim czasie na walnym stadionie to jednak ważny element dla morale drużyny. Przeciwnik na pewno był godny i z takimi przeciwnikami warto grać i bardzo chętnie teraz my pojedziemy do Wilna. Jestem zadowolony z całego mikrocyklu i jesteśmy przygotowani na kolejne mecze mistrzowskie, do których przystąpimy ze sportową złością, bo wiemy że zawiedliśmy, zwłaszcza na własnym stadionie.

Marek Zub (trener Żalgirisa): Możliwość rozegrania takiego spotkania dla nas, zespołu przyjeżdżającego z Litwy jest niezwykle istotna z punktu widzenia szkoleniowego, nawet jeżeli nie możemy przyjechać w najmocniejszym składzie, bo wiadomo, że obecnie najważniejsze są reprezentacje narodowe. System rozgrywek na Litwie to dziewięć zespołów i cztery rundy, więc bardzo często gramy ze sobą, a poziom zespołów jest bardzo zróżnicowany. Dlatego też warto grać z dobrymi rywalami, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Od dawna zabiegałem, by zagrać w Białymstoku, bo jest najbliżej Wilna, nowo powstający stadion, ekstraklasowa drużyna, to naprawdę istotna sprawa. Dziękuję trenerowi, że udało się dogadać termin i spotkać się. Przegraliśmy mecz, ale z mojego punktu widzenia wynik nie był istotny. Cieszymy się z tego spotkania i mamy w umowie rewizytę Jagiellonii w Wilnie, więc dla nas to będzie kolejna szansa, by zagrać z dobrym zespołem.

Jagiellonia Białystok - Żalgiris Wilno 3:0 (0:0)
1:0 - Nika Dzalamidze 50'
2:0 - Paweł Drażba 70'
3:0 - Adam Dźwigała 72'

Jagiellonia: Jakub Słowik, Alexis Norambuena, Ugochukwu Ukah, Martin Baran (38' Souleyman Tandia, Jakub Tosik (60' Adam Waszkiewicz), Dani Quintana (46' Adam Dźwigała), Michał Pazdan (54'Tomasz Bandrowski), Maciej Gajos (60' Paweł Drażba), Dawid Plizga (54' Bartosz Giełażyn), Karol Mackiewicz (46' Nika Dzalamidze), Mateusz Piątkowski (46' Marc Fernandez).

Żalgiris: Aivaras Brazinskas (77' Ignas Plukas), Andrius Skerla (48' Algis Jankauskas), Georgas Freidgeimas (57' Eivinas Zagurskas), Ramunas Radavicius, Pavel Komolov (73' Takuya Kanai), Andro Svrtjuga, Luka Peric (51' Andrius Velicka), Paulius Janusauskas (80' Mykolas Krasnovskis), Vaidotas Silenas, Arturas Zulpa, Kamil Biliński (89' Rokas Simanavicius).

Żółte kartki: Tosik (Jagiellonia).

Sędzia: Łukasz Kuźma (Białystok).