El. MŚ: Czarnogóra rozgromiona, Włochy zatrzymane! Kilka drużyn żegna się z marzeniami

Ukraina odniosła niezwykle istotne zwycięstwo w Podgoricy i przedłużyła nadzieje na awans. Sensacyjnej porażki doznała Chorwacja, a Belgia oraz Bośnia i Hercegowina są coraz bliżej mundialu.

Konrad Kostorz
Ukraińcy w pełni zrewanżowali się Czarnogórcom za porażkę 0:1 na własnym terenie. Zespół Mychajło Fomienki był lepszy już w pierwszej połowie, a przewagę udokumentował po zmianie stron, choć przez pewien okres musiał grać w osłabieniu. Gdy siły się wyrównały, ekipa Branko Brnovicia przestała mieć cokolwiek do powiedzenia i ostatecznie po czterech zwycięstwach i dwóch remisach doznała pierwszej porażki.

W Podgoricy rządził i dzielił Andrij Jarmolenko, który miał ogromny udział przy trzech pierwszych trafieniach swojej reprezentacji. Ukraina w jeszcze dwukrotnie zmierzy się z San Marino, a ponadto zagra z Anglią oraz Polską - to właśnie te spotkania zdecydują o tym, czy współgospodarze Euro 2012 wystąpią przynajmniej w barażach.

Przedniej urody gol na 3:0 dla Ukrainy:
Po raz drugi w eliminacjach do mundialu punkty straciła Squadra Azzurra. Włosi nie najlepiej zaprezentowali się w Pradze, a niejednokrotnie ratować musiał ich Gianluigi Buffon. W 72. minucie z boiska wyleciał Mario Balotelli, który trafił ręką w twarz Theodora Gebre Selassie. Najlepszej okazji do rozstrzygnięcia losów meczu nie wykorzystał w końcówce spotkania Petr Jiracek.

Na samotne prowadzenie w grupie A wysforowała się Belgia, która pokonała Serbów i odebrała im marzenia o grze na mundialu (gol i asysta Kevina de Bruyne). Nieoczekiwanie na własnym terenie polegli Chorwaci - drużyna Igora Stimaca przegrała pierwszy raz w tych eliminacjach i może nie zdołać wywalczyć bezpośredniego awansu.

W meczu "o 6 punktów" w Wiedniu triumfowali Austriacy. Zlatan Ibrahimović w końcowych minutach zdołali strzelić jedynie gola honorowego i najprawdopodobniej nie zagrają nawet w barażach! O pozycję wicelidera za plecami Niemców powinni powalczyć David Alaba i koledzy oraz Irlandczycy, dla których hat-tricka w potyczce z Wyspami Owczymi strzelił Robbie Keane.

Czy Balotelli zasłużył na czerwoną kartkę?

W świetnym stylu kolejne 3 "oczka" zgarnęli Bośniacy, którzy pewnie prowadzą w tabeli grupy G. Na pozycji wicelidera umocniła się dzięki cennej wygranej z Litwą Grecja, zaś Słowacja skompromitowała się zaledwie remisując z Liechtenstein. Warto odnotować, że zwycięską bramkę dla Finlandii w pojedynku z Białorusią zdobył Kasper Hamalainen z Lecha Poznań. Mimo wygranej Suomi nie liczą się w walce o awans.