Happy end "młodzieżówki" - relacja z meczu eliminacji MME PolskaU-21 - Malta U-21

Od zwycięstwa 2:0 z Maltą młodzieżowa reprezentacja Polski rozpoczęła eliminacje do Mistrzostw Europy 2015. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli w końcowych minutach Arkadiusz Milik i Michał Chrapek.

Maciej Kmita
Był to debiut reprezentacji U-21 w tym kształcie. Wcześniej drużyna Marcina Dorny, który objął zespół w styczniu, rozegrała tylko dwa towarzyskie spotkania z Litwą oraz Łotwą i odbyła - jak przypomniał selekcjoner - tylko 11 treningów. W spotkaniu nie mogli wystąpić pierwotnie powołani Bartosz Bereszyński, Piotr Zieliński (obaj powołani do kadry A) i Paweł Wszołek (uraz).

Biało-czerwoni od pierwszego gwizdka posiadali inicjatywę, ale w pierwszej połowie nie potrafili zdominować rywala. W 14. minucie  Dominik Furman zagrał prostopadle do Mateusza Lewandowskiego, ale ten popełnił prosty błąd techniczny i zmarnował szansę na sytuację sam na sam z bramkarzem rywali. W 18. minucie na wysokości zadania stanął Jakub Szumski, broniąc strzał Ryana Camenzuliego z 20 metrów.

W 21. minucie Jurgen Borg z problemami sparował poza światło bramki strzał Milika z rzutu wolnego, a sześć minut później po strzale napastnika Bayeru Leverkusen w sukurs przyszła mu poprzeczka. Tuż przed przerwą dobrą okazję zmarnował jeszcze Bartłomiej Pawłowski, z 8 metrów strzelając obok słupka.

W drugiej połowie Polakom udało się zepchnąć Maltę do głębszej defensywy i oblec ich pole karne, dzięki czemu stworzyli sobie więcej sytuacji. Już w 48. minucie Milik zagłówkował tuż nad bramką Borga. Później dwie próby miał Pawłowski, ale oba jego strzały z kilku metrów bronił golkiper Malty. W 73. minucie Milik po raz kolejny ostemplował poprzeczkę gości, trafiając w nią tym razem głową po centrze Michała Chrapka z lewej strony.

W 80. i 84. minucie błysnął Zach Muscat, wybijając piłkę z linii bramkowej po strzałach Michała Żyry i... po raz kolejny Milika. Chwilę po strzale tego drugiego w słupek uderzył Pawłowski. Wreszcie w 85. minucie Milik trafił do siatki Maltańczyków, wykorzystując centrę Lewandowskiego z lewej strony. W doliczonym czasie kropkę nad "i" postawił Chrapkę, wykańczając przytomnie składnie akcję całego zespołu.

Polska U-21 - Malta U-21 2:0 (0:0)
1:0 - Milik 85'
2:0 - Chrapek 90'

Polska: Szumski - Tadrowski (46' Żyro), Janicki, Kaminski, Pazio - Dąbrowski (76' Przybyłko), Furman - Pawłowski, Wolski (63' Chrapek), Lewandowski - Milik.

Malta: Ch. Borg - Grech, Muscat, Cutajar, S. Borg - S. Pisani (70' Micallef), Kristensen, C. Borg (88' Ferrugia), Camenzuli (82' J. Pisani) - Scicluna, P.J Farrugia.

Żółte kartki: Furman, Tadrowski, Pawłowski (Polska) oraz Muscat, C. Borg, Grech, Christensen (Malta).

Sędzia: Alexander Harkam (Austria).