Eliminacje MŚ: Anglia rozgromiła Mołdawię, męki Portugalii, Włosi stracili punkty

W piątkowy wieczór rozpoczęły się eliminacje mundialu w strefie europejskiej. Po 3 punkty zgodnie z oczekiwaniami sięgnęli Rosjanie, Holendrzy, Anglicy, Niemcy, Francuzi, Chorwaci i Belgowie.

Konrad Kostorz

Efektownie walkę o brazylijski mundial rozpoczęli podopieczni Roya Hodgsona. Grupowi rywale Polaków obawiali się o stan murawy w Kiszyniowie, ale nie mieli problemów z wypunktowaniem zdecydowanie słabszego przeciwnika. Na mołdawskiej ziemi świetnie wypadł autor dwóch goli Frank Lampard, który udanie współpracował ze Stevenem Gerrardem. Na "szpicy" nie zawiódł zastępujący Wayne'a Rooneya Jermain Defoe.

Rozczarowali wicemistrzowie Europy, choć jasnym było, że o komplet punktów w Bułgarii nie będzie łatwo. Kadrowicze Cesare Prandellego popełniali sporo błędów i niewiele brakowało, a wyjechaliby z Sofii z pustymi rękami. Dwukrotnie dla Squadra Azzurra trafił napastnik Romy Pablo Osvaldo. Asystę przy wyrównującej bramce dla gospodarzy zaliczył znany z występów w lidze polskiej, Iljan Micanski.

Nie zachwycili Niemcy, którzy gościli w Hanowerze europejskiego kopciuszka, Wyspy Owcze. Przez 75 minut gry bramki nie udało się zdobyć Miroslavowi Klose, którego wyręczyli konkurent Jakuba Błaszczykowskiego z BVB Mario Goetze oraz Mesut Oezil. W pierwszych meczach o stawkę pod wodzą Louisa van Gaala i Fabio Capello nie zawiedli wielcy przegrani Euro 2012, Holendrzy i Rosjanie. Warto odnotować, że w wyjściowej "11" Oranje pojawili się tacy gracze jak Daryl Janmaat, Jordy Clasie i Bruno Martins Indi. Z kłopotami zwyciężyli prowadzeni przez Didiera Deschampsa Trójkolorowi. Przy zwycięskim golu Abou Diaby'ego asystował Karim Benzema.

Bardzo słabo wypadli Portugalczycy, którzy z dobrej strony pokazali się na ME. Drużyna Paulo Bento przez wiele minut nie potrafiła zagrozić luksemburskiej bramce, choć Cristiano Ronaldo dwoił się i troił, oddając sporo strzałów z dystansu. Na obie bramki dla Seleccao zapracował Joao Moutinho. Ostatecznie do sensacji nie doszło, ale w 62. minucie gospodarze stworzyli sobie dogodną okazję do wyrównania.

Na wysokości zadania stanęły silne kadrowo reprezentacje Belgii i Szwajcarii, które wygrały trudne wyjazdowe pojedynki. Poza własnym terenem 3 "oczka" wywalczyli także Grecy, Rumuni i Irlandczycy, choć ci ostatni, aż do 88. minuty przegrywali z Kazachstanem. Formy z czerwcowych mistrzostw Europy nie odnaleźli jeszcze Chorwaci, których uratował gol strzelony głową przez Nikicę Jelavicia po podaniu Mario Mandzukicia. Warto odnotować triumf Bośni i Hercegowiny różnicą 7 goli (hat-tricki Edina Dzeko i Vedada Ibisevicia) oraz zwycięstwo Albanii nad Cyprem, w którym udział miał Edgar Cani. Napastnik Polonii Warszawa wszedł do gry w 81. minucie i wkrótce później zdobył bramkę na 2:1.

Na sobotę zaplanowano emocjonująco zapowiadające się konfrontacje Szkocji z Serbią i Danii z Czechami. Następna seria meczów odbędzie się we wtorek, 11 września.

0:2 - Vertonghen 83'

Czerwona kartka: Collins /26' za faul/ (Walia).

0:5 - Koman 82'

Czerwona kartka: Vales /67' za drugą żółtą/ (Andora).

0:2 - Inler 51'

Czerwona kartka: Barnetta /75' za drugą żółtą/ (Szwajcaria).

Grupa G

Liechtenstein - Bośnia i Hercegowina 1:8 (0:4)

1:1 - Sapara 41'

Czerwone kartki: Labukas /90+6' za drugą żółtą/ (Litwa) oraz Pecovsky /55' za faul/ (Słowacja).

2:2 - Mierzejewski 55'

Czerwone kartki: Pavicević /69' za uderzenie rywala/ (Czarnogóra) oraz Obraniak /72' za uderzenie rywala/ (Polska).

Mołdawia - Anglia 0:5 (0:3)
0:1 - Lampard 4' (k.)
0:2 - Lampard 29'
0:3 - Defoe 32'
0:4 - Milner 74'
0:5 - Baines 83'