Bundesliga: Gladbach wciąż szokują, Bayern na kolanach, katastrofa Neuera (wideo)

Runda wiosenna 49. sezonu Bundesligi rozpoczęła się od zaskakującego i niezwykle efektownego zwycięstwa Borussii M'Gladbach nad Bayernem. Bohaterem zostali Patrick Herrmann i Marco Reus, który rozmontowali defensywę Bawarczyków.

Konrad Kostorz

Wyjściowe składy oraz ustawienia nie przyniosły żadnych zaskoczeń. Ogromną sensacją był natomiast błąd Manuela Neuera z 11. minuty. Jeden z najlepszym bramkarzy świata podał piłkę wprost pod nogi Marco Reusa, który spokojnie przymierzył i z 30 metrów zdobył pierwszego gola w Bundeslidze w 2012 roku.

Bayern ruszył do odrabiania strat - w 14. minucie "główkę" Mario Gomeza w świetnym stylu sparował Marc-Andre ter Stegen. Kolejną próbę nieco po ponad półgodzinie gry podjął Anatolij Tymoszczuk, lecz i niego zatrzymał golkiper Gladbach. 19-latek wyrósł na bohatera, gdy w 39. minucie odbił "bombę" Toniego Kroosa.

Tymczasem gospodarze byli zabójczo skuteczni. Po wspaniale rozegranym kontrataku Mike Hanke genialnym podaniem obsłużył Patricka Herrmanna, a młody skrzydłowy wpadł w pole karne i ze spokojem podwyższył na 2:0. Tuż przed zmianą stron o krok od pokonania Neuera był Hanke, który pomylił się o centymetry.

Po przerwie zespół Juppa Heynckesa, który długo nie dokonywał żadnej zmiany, z rzadka zagrażał ter Stegenowi. Gladbach grali dokładnie tak jak jesienią, gdy zostali okrzyknięci rewelacją rozgrywek - spokojnie, bez respektu dla rywala i bezbłędnie w defensywie.

W 72. minucie losy rywalizacji rozstrzygnął Herrmann, który otrzymał znakomite podanie od Reusa, oszukał bramkarza przyjezdnych i uderzył do pustej bramki. Honorowego gola dla lidera rozgrywek zdobył wracający po kontuzji Bastian Schweinsteiger, który wykorzystał zamieszanie podbramkowe i huknął z 5 metrów.

W końcówce z letargu przebudzili się Arjen Robben i Gomez, jednak obrońcy Borussii wespół z ter Stegenem bronili się i szczęśliwie, i skutecznie. W efekcie zespół Luciena Favre'a pokonał Bayern po raz drugi w sezonie (w Monachium w 1. kolejce było 1:0) i awansował na pozycję wicelidera ze stratą jednego "oczka" do FCB.

Borussia Moenchengladbach - Bayern Monachium 3:1 (2:0)
1:0 - Reus 11'
2:0 - Herrmann 41'
3:0 - Herrmann 72'
3:1 - Schweinsteiger 76'

Borussia: ter Stegen - Jantschke, Stranzl, Brouwers, Daems - Herrmann (89' Marx), Nordtveit, Neustaedter, Arango - Hanke (81' de Camargo), Reus (91' Leckie).

Bayern: Neuer - Boateng (66' Rafinha), van Buyten (76' Gustavo), Badstuber, Lahm - Tymoszczuk (56' Alaba), Schweinsteiger - Robben, Mueller, Kroos - Gomez.

Żółta kartka: Arango (Gladbach).