Sprawiedliwy remis - relacja z meczu Podbeskidzie Bielsko-Biała - Górnik Zabrze

W pierwszym meczu 13. kolejki T-Mobile Ekstraklasy Podbeskidzie Bielsko-Biała zremisowało z Górnikiem Zabrze 1:1 (0:0). Spotkanie ożywiło się dopiero w ostatnich 30 minutach, w których padły obie bramki.

Ariel Brończyk

Przez pierwsze 30 minut meczu z boiska wiało nudą. Gra toczyła się głównie w środkowej strefie. Gospodarze starali się przedrzeć pod bramkę Łukasza Skorupskiego skrzydłami. Jedyny efekt to dwa rzuty rożne. Górnicy zaś próbowali omijać drugą linię Podbeskidzia kierując długie podania do Prejuce`a Nakoulmy, ale piłkę bez trudu wyłuskiwali bielscy obrońcy.

Pierwszy celny strzał oddał Liran Cohen, który w 26 minucie uderzył z 17 metrów na bramkę zabrzan. Niezbyt mocne uderzenie Skorupski bronił na raty, ale w polu karnym nie było żadnego z górali.

Górnik poważniej zaatakował dopiero po 30 minutach gry. W 31 minucie Michał Bemben wrzucał piłkę w pole karne do aktywnego Nakoulmy, ale bramkarz Podbeskidzia Richard Zajac był szybszy. Cztery minuty później z 16 metrów kąśliwie strzelił Aleksander Kwiek - wprost w Zajaca.

Końcówka należała do Podbeskidzia. W 43 minucie doskonałą szansę na objęcie prowadzenia zmarnował jednak bielszczanin Sebastian Ziajka. Strzał po ziemi Skorupski wręcz instynktownie wybił przed siebie.

W drugiej połowie mecz nabrał rumieńców. Podbeskidzie utrzymywało optyczną przewagę. Pod bramką dwukrotnie znalazł się Sebastian Ziajka, ale wpierw źle podał do Lirana Cohena, a parę minut później zamiast podać kolegom próbował walczyć z czterema obrońcami.

Górnik śmielej zaatakował po godzinie gry. W 63 minucie przyniosło mu to prowadzenie. Po szybkiej akcji lewą stroną Mariusz Magiera dośrodkował w pole karne, a piłkę do siatki głową skierował Tomasz Zahorski pieczętując okres dominacji Górnika.

Podbeskidzie wyrównało w 80 minucie. Krzysztof Król dośrodkował w pole karne, piłka odbiła się od Mariusza Magiery i spadła pod nogi Adama Cieślińskiego, który płaskim strzałem pokonał Skorupskiego.

Gol podbudował bielszczan, którzy zaczęli z furią atakować. W 82 minucie piekielnie mocny strzał Macieja Rogalskiego przeszedł minimalnie nad bramką zabrzan. Blisko zdobycia gola był też Sylwester Patejuk, który w 89 minucie z rzutu rożnego mocno podkręcił piłkę i omal nie zdobył bramki. Łukasz Skorupski z trudem wypiąstkował ją poza boisko. Próbowali także Piotr Malinowski i Maciej Rogalski, ale wynik nie uległ już zmianie.

Robert Kasperczyk (trener Podbeskidzia Bielsko-Biała): Przez ostatni tydzień funkcjonowało takie pojęcie: "derbiki". Wydaje mi się, że ze względu na emocje, zwłaszcza w końcówce, były to prawdziwe derby. Dobry i emocjonujący mecz, szczególnie w końcówce. Uczulałem zespół, że będzie to bardzo ciężki mecz. Jego stawka, miejsce obu drużyn w tabeli, liczba posiadanych punktów sprawiały, że drużyny grały o "6 punktów". Nikt nie chciał się otworzyć, zwłaszcza w pierwszej połowie, dlatego pojedynek początkowo przypominał szachy. Po stracie bramki Adam Cieśliński wlał nadzieję w serca kibiców. W końcówce zagraliśmy w naszym stylu: większą liczbą zawodników w ataku. Szkoda niewykorzystanych sytuacji, ale z postawy zawodników mogę być zadowolony.