Władcy Śląska z Małopolski - relacja z meczu Polonia Bytom - Kolejarz Stróże

Kolejarz Stróże podtrzymał całkowitą dominację w meczach wyjazdowych i po meczu ze słabo dysponowaną Polonią wywiózł z Bytomia komplet punktów. Drużyna z Małopolski może dziś z dumą nosić miano władców Śląska.

Marcin Ziach

Przed meczem Polonię i Kolejarza w ligowej tabeli dzieliła różnica ośmiu punktów. Bytomianom w zniwelowaniu straty do drużyny ze Stróży miał pomóc wracający do gry po kontuzji Jakub Świerczok. Jeszcze w czwartek wydawało się, że występ najskuteczniejszego strzelca drużyny w tym sezonie jest wykluczony, ale ostatecznie sztab szkoleniowy zdecydował się oddelegować młodego napastnika do gry.

Nie poszło to jednak w parze ze wzrostem skuteczności niebiesko-czerwonych. Wręcz przeciwnie, mecz lepiej mógł rozpocząć Kolejarz, który w 13. minucie otrzymał rzut karny po zagraniu ręką Pawła Gamli. Decyzja arbitra o tyle wzbudziła kontrowersje, że wydawało się, że przewinienie defensora Polonii miało miejsce poza obrębem "szesnastki".

Sprawiedliwość jednak zwróciła gospodarzom, co zabrała. Do piłki ustawionej na 11. metrze podszedł Krzysztof Markowski i zamiast trafić do siatki solidnie obił poprzeczkę bytomskiej bramki. - Zabrakło precyzji, bo o zmęczeniu w tym fragmencie meczu nie mogło być mowy. Chciałem podnieść piłkę do góry i ciut się przeliczyłem - przyznaje niefortunny strzelec.

Polonia w pierwszej połowie realne zagrożenie pod bramką Kolejarza stworzyła dwa razy. Najpierw w 25. minucie po błędzie Łukasza Lisaka leżąc piłkę do bramki gości mógł skierować Daniel Mąka, ale w porę interweniowali defensorzy ze Stróży, a na pięć minut przed zmianą połów po dograniu Lukasa Killara głową piłkę do bramki gości skierował Świerczok, ale wcześniej arbiter przerwał grę dopatrując się faulu Czecha na jednym z obrońców.

Kluczowa dla losów drugiej połowy była sytuacja z minuty... 38., kiedy przy piąstkowaniu po kornerze dla Kolejarza z jednym z własnych defensorów zderzył się Juraj Balaż. Słowak co prawda jeszcze do gry powrócił, ale po przerwie został już w szatni. - Skręcił staw skokowy i nie mógł wybić piłki prawą nogą. Nie był w pełni sprawnym bramkarzem i dlatego podjęliśmy taką decyzję. Nie wiem czy słuszną... - bezradnie rozkłada ręce Dariusz Fornalak, trener bytomian.

Na opinię szkoleniowca Polonii rzutowała interwencja, a raczej jej brak, Seweryna Kiełpina z 61. minuty spotkania. Po dośrodkowaniu Konrada Cebuli z rzutu rożnego piłka spadła wprost na głowę Witolda Cichego, który nie atakowany przez nikogo skierował piłkę do siatki. Nie da się ukryć, że rezerwowy bramkarz bytomian i obrońcy mogli w tej sytuacji zachować się o niebo lepiej. - Nie wiem po co my poświęcamy czas na szczegółowe rozpisanie stałych fragmentów gry i na analizę meczów rywala, skoro zawodnicy w trakcie meczu na boisku robią coś zupełnie innego - kręci z niedowierzaniem głową Fornalak.

Od tego czasu Polonia zaatakowała odważniej, ale przełożyło się to tylko na statystykę rzutów rożnych bitych pod bramką Kolejarza. Po żadnym z nich piłka bowiem do bramki gości nie wpadła. - Biliśmy głową w mur. Nie umieliśmy stworzyć zagrożenia pod bramką rywala, a na dodatek sami zagapiliśmy się po rzucie rożnym i straciliśmy bramkę. Musimy na boisku grać bardziej z głową, bo od ostatnich 2-3 meczów gramy naprawdę fatalnie - przyznaje Lukas Killar, kapitan drużyny z Olimpijskiej.

Po końcowym gwizdku sędziego po raz pierwszy w tym sezonie schodzących do szatni zawodników Polonii żegnały gwizdy i okrzyki: "Zero ambicji!". Feta trwała za to przy sektorze gości, gdzie Kolejarz świętował piąty w tym sezonie mecz bez porażki na wyjeździe. - Na wyjeździe gra nam się lepiej. Kiedy na trybunach czuć atmosferę, a ze stadionowych reflektorów leje się światło aż chce się grać i wygrywać. Teraz to my możemy czuć się władcami Śląska - uśmiecha się Markowski.

Słowa te nie są na wyrost, bowiem w meczach wyjazdowych ze śląskimi zespołami jedenastka z Małopolski zdobyła aż siedem z dziewiętnastu zdobytych dotychczas punktów.