Bolesna lekcja pierwszoligowego futbolu - relacja z meczu Pogoń Szczecin - Polonia Bytom

Falstart na boiskach I ligi zaliczyli piłkarze bytomskiej Polonii. Podopieczni Dariusza Fornalaka ponieśli bolesną klęskę 0:3 w meczu z Pogonią Szczecin, nie będąc w stanie ani razu poważnie zagrozić bramce gospodarzy. Wysokie aspiracje potwierdzili z kolei szczecinianie, którzy spokojnie kontrolowali wydarzenia po dwóch golach zdobytych na początku meczu.

Portowcy wybiegli na murawę z niesamowitym animuszem i zaskoczyli zagubionych bytomian już w początkowych fragmentach gry. Pierwszy cios zadał gościom Bartosz Ława w 3. minucie. Środkowy pomocnik Pogoni otrzymał dokładne podanie od Donalda Djousse i huknął potężnie z 20 metrów, nie dając szans na interwencje Michałowi Misiewiczowi. Prowadzenie podwyższył chwilę później Dawid Kucharski, który wyskoczył najwyżej do dośrodkowania Ediego Andradiny i pewnym strzałem głową umieścił piłkę w siatce. Przyjezdni nie potrafili odnaleźć się na murawie, dlatego koncert gry kontynuowała Pogoń. W 16. minucie swoją szansę zaprzepaścił Takafumi Akahoshi. Japończyk mierzył sprzed pola karnego, ale kopnął futbolówkę minimalnie obok słupka.

W 26. minucie piłkę w polu karnym Polonii otrzymał Robert Mandrysz, ale nie poradził sobie z przyjęciem i obrońcy zdołali wygarnąć ją spod nóg młodzieżowca. Bytomianie przebudzili się dopiero w 33. minucie, gdy w narożniku pola karnego zatańczył Jakub Świerczok. Strzał młodego piłkarza poszybował jednak ponad poprzeczką bramki Radosława Janukiewicza. Przewaga Portowców nie podlegała dyskusji. Szczecinianie swobodnie wymieniali podania między bezradnymi gośćmi, a kibice kwitowali zagrania ich ulubieńców okrzykami "ole".

Początek drugiej odsłony był popisem letniego nabytku Pogoni - Donalda Djousse. Kameruńczyk jeszcze w 49. minucie zmarnował dobrą szansę na podwyższenie wyniku, ale już pięć minut później był bezbłędny, gdy wygrał pojedynek z Misiewiczem po podaniu Petera Hricki. Tempo meczu w kolejnych minutach wyraźnie spadło, a kontrolująca wydarzenia Pogoń sprawiała wrażenie zadowolonej z okazałego prowadzenia. Groźnie pod bramką Polonii zrobiło się dopiero w 67. minucie, gdy Djousse groźnie wstrzelił futbolówkę w pole karne, ale jej lotu nie przeciął żaden z partnerów. Kibiców gospodarzy rozbudziła również decyzja z 74. minuty, gdy z boiska został zdjęty słabo grający Edi Andradina, którego zastąpił Adrian Łuszkiewicz.

W końcówce meczu swoją szansę zmarnował jeszcze Marcin Klatt, który z rzutu wolnego trafił prosto w mur Polonii. Podbramkowych okazji było z czasem coraz mniej, a Pogoń spokojnie kontrolowała mecz i dowiozła zwycięstwo do ostatniego gwizdka.

Po meczu powiedzieli:

Trener Polonii Bytom Dariusz Fornalak: Cieszę się, że w ogóle wystartowaliśmy w rozgrywkach, ale to smutna prawda, że nie mamy na razie pierwszoligowej drużyny. Spotkanie wygrała drużyna grająca w piłkę, mierząc się z zespołem biegającym za piłką. Wielu moich zawodników zadebiutowało na tym szczeblu rozgrywek. To nie jest proste - zebrać grupę ludzi i stworzyć z niej ekipę pierwszoligową. Okazało się, że w naszym przypadku było to niemożliwe. Potrzebujemy czasu i zawodników, którzy będą w stanie udźwignąć ciężar odpowiedzialności.

Trener Pogoni Szczecin Marcin Sasal: Zawsze przed inauguracją jest pewna niepewność, ale udało nam się wybiec na murawę, wiedząc o co nam chodzi. Chcieliśmy strzelać bramki, stworzyliśmy sporo sytuacji, utrzymywaliśmy się przy piłce. Mieliśmy mecz pod kontrolą, ale nadal musimy pracować nad pewnymi mankamentami.

Pogoń Szczecin - Polonia Bytom 3:0 (2:0)