Bundesliga: Borussia zdegradowała Eintracht, ładne asysty Piszczka i Lewandowskiego, Bayer wicemistrzem

Ogromną dawkę emocji przyniosła ostatnia kolejka sezonu. Przez kilkanaście minut w II lidze był Wolfsburg, który ostatecznie zajął bezpieczne 15. miejsce. Zdegradowany został Eintracht, który uległ 1:3 Borussii. Bayern wygrał Derby Południa ze Stuttgartem.

Po raz 5. w Bundeslidze w wyjściowym składzie BVB znalazło się w komplecie polskie trio. Nieoczekiwanie na ławce zasiadł Sven Bender, którego na środku pomocy zastąpił Mario Goetze, co z kolei zrobiło miejsce na skrzydle Jakubowi Błaszczykowskiemu.

Choć to Eintracht grał o wszystko, a Borussia jedynie o prestiż, zdecydowaną przewagę szybko osiągnęli gospodarze. W 10. minucie "Kubę" sfaulował w polu karnym Benjamin Koehler, ale "jedenastkę" Lucasa Barriosa zdołał obronić Ralf Faerhmann! To 5. egzekwowany w sezonie i... 4. niewykorzystany rzut karny dortmundczyków (wcześniej 3 razy pomylił się Nuri Sahin).

Bardzo widoczny, ale i niezwykle nieskuteczny był w sobotnie popołudnie Robert Lewandowski. W 16. minucie po wrzutce Łukasza Piszczka "Lewy" ładnie uderzył głową, ale w ostatniej chwili interweniował golkiper. Kwadrans przed przerwą polski napastnik znalazł się oko w oko z bramkarzem, lecz posłał piłkę prosto w niego! W 44. minucie po centrze Pirmina Schweglera w poprzeczkę trafił Theofanis Gekas.

Drugiego ostrzeżenia dla defensywy Borussii już nie było. Tuż po wznowieniu gry Halil Altintop dalekim zagraniem uruchomił Gekasa, który zgrał tuż przed pustą bramkę, gdzie Sebastian Rode głową wpakował piłkę do siatki. Kolejne minuty przebiegły pod znakiem bezproduktywnych ataków pozycyjnych zawodników Juergena Kloppa. Dopiero w 68. minucie na indywidualną akcję zdecydował się Piszczek. Polak na dużej prędkości minął trzech rywali i piętą zagrał na środek pola karnego. Tam czekał już Barrios i mocnym uderzeniem pokonał Faerhmanna.

Po chwili zrobiło się 2:1. Mats Hummels świetnie wypuścił Barriosa, ale ten przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem. Odbita piłka najpierw trafiła w Lewandowskiego, by spaść na nogę Aleksandara Vasoskiego, który skierował ją do własnej bramki! Polak miał przy tym trafieniu niemały udział.

W końcówce dortmundczycy otrzymali drugą "jedenastkę", gdy wychodzącego na czystą pozycję Marcela Schmelzera od tyłu zaatakował Marcel Rivero (wprowadzony na murawę 30 sekund wcześniej!). Do piłki tym razem podszedł rozgrywający ostatni mecz w barwach Borussii Dede, ale z jego uderzeniem w świetnym stylu poradził sobie Faerhmann.

W 86. minucie po raz pierwszy w rundzie wiosennej na murawie pojawił się Shinji Kagawa, zmieniając Błaszczykowskiego. Japończyk zdążył pokazać się z dobrej strony, ale to nie on miał udział przy ostatnim golu sezonu 2010/2011. Tego po ładnej centrze z prawej flanki zdobył Barrios. Frankfurtczycy po 5 latach zostali zdegradowani, a Borussia wreszcie mogła wznieść do góry mistrzowską paterę.

Borussia Dortmund - Eintracht Frankfurt 3:1 (0:0)

0:1 - Rode 47'

1:1 - Barrios 68'

2:1 - Vasoski 72' (sam.)

3:1 - Barrios 90'

Borussia: Weidenfeller - Piszczek, Santana, Hummels, Schmelzer - da Silva, Goetze (88' Feulner) - Błaszczykowski (87' Kagawa), Lewandowski, Grosskreutz (73' Dede) - Barrios.

Eintracht: Faerhmann - Jung, Vasoski, Russ, Koehler (20' Altintop) - Rode (79' Rivero), Schwegler (86' Heller) - Ochs, Caio, Fenin - Gekas.

Czerwona kartka: Rivero /80/ (Eintracht).

Żółte kartki: Koehler, Fenin (Eintracht).

Sędzia: Peter Gagelmann.

Widzów: 80 720.

Ciężkie chwile przeżywali fani Wilków, które przez kilkanaście minut znajdowały się na 17. miejscu w tabeli i groziła im bezpośrednia degradacja! Nerwówka w ekipie Felixa Magatha zaczęła się, gdy Roberto Firmino wykorzystał podanie Sebastiana Rudego. Nadzieję VfL przywrócił niezawodny w ostatnich tygodniach Mario Mandzukić, który po 13 minutach trafił po raz drugi! Wolfsburg mógł odetchnąć z ulgą dopiero, gdy na dwubramkowe prowadzenie drużynę wyprowadził Grafite.

W barażach o utrzymanie zagrają Źrebaki, które wywalczyły cenny remis w Hamburgu. O ich sukcesie w Hamburgu przesądził w dużej mierze strzał Juana Arango z 23 metrów z rzutu wolnego w lewy róg bramki Franka Rosta. Rothosen wyrównali za sprawą Aenisa Ben-Hatira, a asystę zaliczył żegnający się z HSV Ruud van Nistelrooy. 19 i 25 maja oponentem Gladbach będzie bądź VfL Bochum, bądź Greuther Fuerth.

Świetny finisz sezonu zanotowały Koziołki, które pod wodzą Volkera Finke zdobyły 9 punktów na 9 możliwych i ukończyły rozgrywki na 10. pozycji! Koeln objął prowadzenie, gdy po podaniu Miso Brecko Benedikt Hoewedes pozostawił bez opieki Milivoje Novakovicia, który nie mógł nie trafić do siatki. Słoweniec zamknął tym samym swój dorobek w tym sezonie na 17 golach. Na 2:0 "golem-marzenie" podwyższył Mato Jajalo, który huknął pod poprzeczkę z 20 metrów. Honorowe trafienie dla Koenigsblauen uzyskał Raul, ale Schalke na koniec sezonu zajęło beznadziejne 14. miejsce. Cały mecz na ławce przesiedział Adam Matuszczyk, a w kadrze meczowej z powodu kontuzji zabrakło Sławomira Peszki.

O prestiż w bezstresowej atmosferze grano w Derbach Południa. Sensacyjnie lepiej zaczęli ją goście ze Stuttgartu. Po zagraniu Martina Harnika niekryty Shinji Okazaki uderzył tuż przy słupku. Na wyrównanie nie trzeba było długo czekać - asysta Arjena Robbena i 28. gol w sezonie Mario Gomeza. 3 "oczka" Gwieździe Południa zapewniła akcja Toni Kroosa z Bastianem Schweinsteigerem.

Aptekarzom do wicemistrzostwa wystarczał remis we Freiburgu, ale ekipa odchodzącego ze stanowiska Juppa Heynckesa nie chciała się wyłącznie bronić. Tuż przed przerwą pech spotkał fryburczyków: po centrze z kornera Renato Augusto i uderzeniu Hanno Balitscha tak niefortunnie interweniował Cedric Makiadi, że zaskoczył Olivera Baumanna. Później w poprzeczkę trafił jeszcze Jan Rosenthal, a swoje szanse miał Papiss Cisse, ale komplet punktów i zasłużony tytuł wicemistrzowski pojechał do Leverkusen.