Real Madryt najlepszy w Krakowie

Juniorzy Realu Madryt zostali triumfatorami I edycji międzynarodowego turnieju ALPINE Cup Junior, który w dniach 23-24 października rozgrywał się na nowym stadionie Cracovii przy ul. Kałuży 1. Królewscy w finale pokonali po serii rzutów karnych Rapid Wiedeń.

Maciej Kmita

ALPINE Junior Cup został zorganizowany w ramach obchodów otwarcia nowego obiektu Pasów. Obecność drużyn U-18 Realu Madryt, Rapidu Wiedeń i MSK Żylina, to zasługa dyrektora sportowego Cracovii, Tomasza Rząsy i jego rozległych kontaktów w piłkarskim świecie.

W pierwszym półfinale Pasy zmierzyły się z Królewskimi. Diametralną różnicę w wyszkoleniu techniczno-taktycznym było widać od samego początku spotkania. Równorzędne pojedynki z Hiszpanami nawiązywali tylko pomocnik, Dawid Radomski i bramkarz Marcin Skrzeczewski, który w 10. minucie obronił rzut karny wykonywany przez Enrique Castano. Później jednak skapitulował po strzałach Carlosa Bravo i Pablo Mogollona. - Trener Realu pogratulował mi występu i to było miłe, chociaż... kibicuję Barcelonie - mówił 17-letni golkiper Cracovii. W drugim półfinałowym meczu Rapid bez żadnego problemu pokonał Żylinę 4:2. Austriacy po pierwszej połowie prowadzili już 3:0.

Gospodarzom nie udało się szczęśliwie zakończyć turnieju. W meczu o 3. miejsce musieli uznać wyższość juniorów mistrza Słowacji. Wielkich emocji kilkuset kibicom dostarczył za to finał Rapid-Real. Mecz stał na taktyczno-technicznym poziomie wyższym od wielu spotkań naszej ekstraklasy. Rapid objął prowadzenie po indywidualnej akcji Patricka Haasa w 9. minucie gry. Do przerwy wiedeńczycy mieli kolejne szanse na podwyższenie prowadzenia, ale nie udało im się pokonać Davida Soria Solisa. W drugiej połowie Królewscy zepchnęli rywali do głębokiej defensywy i do wyrównania w końcu doprowadził Pedro Plaza. O zwycięstwie w ALPINE Junior Cup zadecydowała dopiero seria rzutów karnych, które lepiej wykonywali Hiszpanie (3:1).

- Pod każdym względem nasi przeciwnicy byli od nas lepsi - przygotowania fizycznego, kultury gry. My mogliśmy przeciwstawić się walecznością i agresywnością. Staraliśmy się przerywać akcje w środku pola i wyprowadzać szybkie kontry. Uważam, że takich turniejów na koniec rund powinno być dwa, trzy. Nasi chłopcy muszą mieć przetarcie z innymi zespołami z Europy. To daje jakiś materiał szkoleniowy, zawodnicy widzą w jakim miejscu są - podsumował trener juniorów Cracovii, Stanisław Owca.

- Każdy by sobie życzył, żeby takich turniejów było więcej. Jeżeli w piłce seniorskiej odstajemy od innych krajów, to lekiem na to musi być praca z juniorami. Mamy naprawdę wiele pracy do wykonania i każdy taki turniej bardzo pomaga w szkoleniu. Dzisiejsi 17-, 18-latkowie muszą być już zawodnikami w pełni wykształconymi. Jeszcze kilka lat temu byliśmy w stanie wygrywać medale w piłce juniorskiej. W tej chwili nie ma na to szans. Wielkie brawa dla ALPINE i Cracovii za ten turniej - to z kolei opinia komentatora TVP, Macieja Iwańskiego, który wspólnie z Dariuszem Szpakowskim i Włodzimierzem Szaranowiczem wręczał nagrody uczestnikom turnieju.