Fajfer najlepszy w klasie 50ccm

Bezapelacyjne zwycięstwo w finale zmagań miniżużlowców w klasie 50 ccm odniósł w Bydgoszczy 7-letni Jacek Fajfer (GUKS Speedway Wawrów).

Dawid Cysarz

Tym samym przypieczętował on zdobycie po raz drugi z rzędu tytułu nieoficjalnego Indywidualnego Mistrza Polski w kategorii dzieci w wieku 5-9 lat.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami, Runda Finałowa (nr VIII) rozegrana w sobotę (29 września) w Bydgoszczy zakończyła tegoroczne zmagania najmłodszych polskich jeźdźców, które w sezonie 2012 toczyły się o Indywidualny Puchar Prezesów Polskich Klubów Miniżużlowych.

Zwycięstwo w Finale w Bydgoszczy odniesione zostało przez Jacka Fajfera w iście mistrzowskim stylu, gdyż wygrał on wszystkie swoje 5 biegów, uzyskując komplet piętnastu punktów oraz osiągając 4 najlepsze czasy wyścigów, w tym nieoficjalny rekord bydgoskiego minitoru w klasie 50 ccm.

Jego wyższość nad pozostałymi rywalami była w tym sezonie niepodważalna. Należy zauważyć, że spośród ośmiu rozegranych rund, zwyciężył aż w sześciu z nich, raz zajął miejsce trzecie, a tylko jeden raz (podczas przerwanej rundy w Rybniku, gdzie zanotował dwa wykluczenia z wyścigów) nie stanął na podium.

O drugie miejsce w klasyfikacji generalnej bardzo zaciętą, bratobójczą walkę stoczyli dwaj reprezentanci WSM Chełmiec Wałbrzych - ośmioletni Oliver Zabrzeski oraz dziewięcioletni Jakub Isański. Zawodnicy ci kilkukrotnie w trakcie sezonu zmieniali się na drugim miejscu. Ostatecznie, o zaledwie dwa pucharowe oczka lepszy okazał się ten młodszy. Oliver Zabrzeski był ponadto jedynym uczestnikiem rywalizacji w klasie 50 ccm, któremu poza triumfatorem udało się zwyciężać w poszczególnych rundach.

W rywalizacji "pięćdziesiątek" w sezonie 2012 uczestniczyło 13 zawodników reprezentujących 5 klubów miniżużlowych. Do zawodów finałowych przystąpiło ośmiu z największą sumą punktów pucharowych uzyskanych podczas siedmiu Rund Zasadniczych.

Poniżej przedstawiamy końcową klasyfikację generalną w sezonie 2012:
1. (1) Jacek Fajfer (GUKS Speedway Wawrów) - 135 pkt. (15,20,20,20,20,20,-,20)
2. (5) Oliver Zabrzeski (WSM Chełmiec Wałbrzych) - 117 pkt. (20,-,13,15,17,17,20,15)
3. (2) Jakub Isański (WSM Chełmiec Wałbrzych) - 115 pkt. (17,17,17,17,15,-,15,17)
4. (7) Sebastian Borszcz (MKMŻ Rybki Rybnik) - 95 pkt. (12,15,12,12,-,15,17,12)
5. (4) Jakub Piątek (WSM Chełmiec Wałbrzych) - 93 pkt. (13,13,15,13,13,13,-,13)
6. (-) Oskar Zabrzeski (WSM Chełmiec Wałbrzych) - 70 pkt. (-,10,10,10,10,10,10,10)
7. (6) Marcel Fabisiak (GUKS Speedway Wawrów) - 65 pkt. (9,-,9,11,9,9,9,9)
8. (-) Paweł Trześniewski (MKMŻ Rybki Rybnik) - 59 pkt. (10,11,7,9,ns,ns,11,11)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
9. (11) Maksymilian Bieniek (UŚKS Speedway Częstochowa) - 27 pkt.
10. (-) Cyprian Olszewski (LOTOS Wybrzeże Gdańsk) - 24 pkt.
11. (-) Damian Wagner (GUKS Speedway Wawrów) - 20 pkt.
12. (-) Bartosz Tyburski (LOTOS Wybrzeże Gdańsk) - 16 pkt.
13. (-) Jakub Majda (WSM Chełmiec Wałbrzych) - 13 pkt.

Zawodnicy na miejscach 1-8 wystąpili w Rundzie Finałowej w Bydgoszczy.
W nawiasie podano zdobycze punktowe (pucharowe) w poszczególnych rundach.
Do końcowego dorobku zaliczane były zdobycze punktowe uzyskane w sześciu z siedmiu Rund Zasadniczych + Runda Finałowa.

Pogrubionym drukiem wyróżniono dorobek punktowy z Rundy Finałowej.
(-) oznacza, że dorobek punktowy z danej rundy nie był brany pod uwagę w klasyfikacji końcowej