Paraolimpiada: Polscy sportowcy złożyli ślubowanie w Warszawie

autor: Polska Agencja Prasowa | 2012-08-24, 20:32 | źródło: PAP |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
| Drukuj

101 zawodników reprezentować będzie Polskę w XIV igrzyskach paraolimpijskich. W piątek wieczorem w stolicy sportowcy i ich trenerzy złożyli ślubowanie, a w sobotę odlecą w dwóch grupach do Londynu.

Pierwsza Dama Anna Komorowska, która objęła patronatem reprezentację Polski, nie mogła być obecna na uroczystości wręczania nominacji paraolimpijskich, ale skierowała do sportowców list. Podkreśliła w nim, że odnoszone sukcesy pozwalają uwierzyć zawodnikom w siebie i dają dużo radości.

- Miałam już wcześniej możliwość obserwować ich wyczyny i przyznaję, że byłam pod dużym wrażeniem zapału, który towarzyszył sportowcom i udzielał się wszystkim obecnym. Wiem też doskonale, jaki trud trenerski trzeba włożyć w przygotowania do igrzysk, dlatego należy się duży szacunek tym, którzy ćwiczą z zawodnikami. To dzięki ich pracy stają oni na podium - napisała Komorowska.

Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Longin Komołowski przyznał, że przygotowania do igrzysk nie przebiegały tak, jakby sobie tego wszyscy życzyli. Były perturbacje finansowe, które na szczęście zostały przezwyciężone.

- Wiem, że trenerzy robią kalkulacje co do medali. Szacujemy, że liczba trofeów, pomimo trudności w przygotowaniach, powinna być nie mniejsza aniżeli w Pekinie, skąd nasi sportowcy przywieźli 30 medali - powiedział Komołowski.

Z kolei sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jacek Foks życzył sportowcom zdobycia w Londynie nie tylko medali, ale przede wszystkim pobicia rekordów życiowych. - Oby wasz start był najlepszym występem w dotychczasowej karierze - podkreślił.

Ambasador Wielkiej Brytanii Robin Barnet powiedział, że wbrew temu co się mówi i pisze, to igrzyska w Londynie jeszcze się nie skończyły. - Mam nadzieję, że będziecie mogli poczuć wspaniałą atmosferę, jaką jest nasycony Londyn. Jedziecie i będziecie startować w kraju - kolebce ruchu paraolimpijskiego. Brytyjczycy chcą zdobyć 103 medale. Wy możecie zrobić to samo, czego wam serdecznie życzę - zaznaczył ambasador.

40 lat temu polscy sportowcy niepełnosprawni zadebiutowali w paraolimpiadzie. W 1972 roku w niemieckim Heidelbergu wystartowało 22 zawodników, którzy wywalczyli 33 medale, w tym 14 złotych.

W środę 29 sierpnia na Stadionie Olimpijskim odbędzie się uroczystość otwarcia imprezy. Po widowisku zatytułowanym "Oświecenie" zapłonie znicz. Rywalizacja ponad 4000 sportowców ze 166 krajów w 20 dyscyplinach potrwa do 9 września.

Polub SportoweFakty na Facebooku  
Oceń: Nie lubię Anuluj ()
| Drukuj

Powiązane artykuły

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.

Ostatnie komentarze

Sortuj:
SPARTA

Nie widzę żeby ślubowała nasza reprezentacja w kopaną z Lewandowskim i Fornalikiem. Czyżby się nie łapali nawet na paraolimpiadę?

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (0|0)
blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.