MŚ 2015 w Pekinie: Zacięty bieg i historyczna wygrana Etiopki w maratonie

Mare Dibaba wygrała zacięty maraton na Mistrzostwach Świata w Pekinie. Na finiszu doszło do niemal sprinterskiej walki o medale.

Na ostatni dzień Lekkoatletycznych MŚ Pekin 2015 zaplanowano siedem finałów. Niestety, bez udziału reprezentantów Polski. O poranku kobiety ruszyły do maratonu. Sprzyjała aura, ponieważ tym razem na niebie nie było pełnego słońca. Na trasie po ulicach stolicy Chin utworzyła się czołowa, kilkunastoosobowa grupka, z której stopniowo odpadły biegaczki, które nie wytrzymały mocnego tempa.
Karty rozdawały przedstawicieli Afryki oraz Azji. Po dwóch godzinach biegu przyspieszyły Kenijki, co pozwoliło odczepić z czołówki reprezentantki Japonii. Na 40. kilometrze z przodu została czwórka. Najszybsza z tego kwartetu okazała się Mare Dibaba.

To pierwsze złoto reprezentantki Etiopii w maratonie na Mistrzostwach Świata. Filigranowa 25-latka zachowała najwięcej sił na niemal sprinterską walkę na bieżni stadionu. Czas zwyciężczyni to 2.27:35. O osiem minut więcej niż najlepszy wynik Dibaby w karierze. Łącznie sportowcy z Etiopii zdobyli do końca sesji porannej w Pekinie dwa medale złote, dwa srebrne i jeden brązowy.

Druga dobiegła Kenijka Helah Kiprop, a trzecia reprezentantka Bahrajnu Eunice Jepkirui Kirwa. Piąte miejsce zajęła Edna Kiplagat - pierwsza kobieta, która triumfowała zarówno w 2011 roku w Daegu, jak i dwa lata później w Moskwie.

Najszybsza z Europejek była Litwinka Rasa Drazdauskaite, która dobiegła 11.

Po południu ostatnie finały na mistrzostwach.