Oscar Pistorius - niegdyś podziwiany, z czasem znienawidzony - historia upadku wielkiego sportowca

Oscar Pistorius był kiedyś przykładem sportowca, który dzięki wielkiej determinacji, wspinał się na szczyty. Niepełnosprawny zawodnik zaliczył jednak w życiu bolesny upadek.

Łukasz Żaguń
Łukasz Żaguń

Oscar Pistorius urodził się 22 listopada 1986 roku w Johannesburgu. Jego dzieciństwo nie było łatwe. Zanim jeszcze ukończył pierwszy rok życia, stracił obie nogi. To musiał być wielki szok dla jego rodziców. Młody chłopak z RPA od dziecka wykazywał jednak w sobie wielką wolę walki. Mimo kalectwa nie stronił od sportu. Uprawiał m.in. tenis, a nawet... boks.

Z czasem Pistorius przerzucił się na lekkoatletykę. Zaczął biegać i jak się później okazało, to był strzał w dziesiątkę. Niepełnosprawny sportowiec używał protez z włókna węglowego. Znacząco wyróżniał się wśród innych zawodników, którzy również stracili nogi.
Świat o Pistoriusie usłyszał w 2007 roku. Na mitingu IAAF w Sheffield wystartował on bowiem wspólnie ze sprawnymi zawodnikami. Był to swego rodzaju przełom, bo nigdy wcześniej nie doszło do takiego wydarzenia. Kariera zawodnika z RPA rozwijała się w dobrym tempie. Wobec tego Pistorius postanowił ubiegać się o prawo startu w igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Początkowo jednak spotkał się z odmową, bo stosowane przez niego protezy miały mu rzekomo pomagać w szybkim bieganiu. Po złożeniu odwołania, sprawą zajął się Trybunał Arbitrażowy MKOl. Decyzja mogła niektórych zaskoczyć - Pistorius dostał zgodę na start. Ostatecznie jednak w imprezie nie wziął udziału, bo nie zdołał wywalczyć kwalifikacji.

Wspólnie ze sprawnymi sportowcami wystartował jednak w igrzyskach olimpijskich w 2012 roku w Londynie. To był również przełomowy moment w świecie sportu, bo nigdy wcześniej zawodnik bez obu nóg nie startował w imprezie tej rangi. Wziął on tam udział w biegu na 400m, a także w sztafecie RPA - 4x400m.

Pistorius wielokrotnie brał też udział w zawodach paraolimpijskich, odnosząc w nich liczne sukcesy. Jest złotym medalistą igrzysk dla niepełnosprawnych sportowców w Atenach w 2004 roku (bieg na 200m), Pekinie w 2008 roku (biegi na 100, 200, 400m), Londynie w 2012 roku (bieg na 400 m i sztafeta 4x100 m).

Występ Pistoriusa na igrzyskach paraolimpijskich w Londynie
Czy kara dla Oscara Pistoriusa jest adekwatna do czynu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×